Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $62197.81
1.70%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $3441.51
2.13%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $43.49
1.23%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $412.8
1.75%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

BLOCKCHAIN

Gürcistan Merkez Bankası, Kripto Para Sektörünü Düzenlemeye Hazırlanıyor!

Gürcistan Merkez Bankası, gereksinimlere uygun olarak bir düzenleyici mevzuat taslağı geliştirdiğini söyledi.

Clock
Paylaş
Gürcistan Merkez Bankası, Kripto Para Sektörünü Düzenlemeye Hazırlanıyor!

The Financial’a konuşan Gürcistan Merkez Bankası Başkanı Koba Gvenetadze, Merkez Bankasının uluslararası kurumların gereksinimlerine uygun olarak bir düzenleyici mevzuat taslağı geliştirdiğini söyledi.

Binance BannerBinance Banner

Halihazırda, bu alana yönelik herhangi bir düzenleme eksikliği olduğunu belirten Gvenetadze, bu nedenle Gürcistan kripto para pazarının boyutunun bilinmediğini söyledi. Ancak; her ne kadar Başkan, işlem hacimlerine dair bilgi sahibi olmadığını belirtse de Avrupa Konseyi kara para aklama izleme organı Moneyval, bu konuda yaptığı bir açıklamada, ülkedeki işlem hacimlerine ait bir veri paylaştı.

Moneyval, yaptığı araştırmada, ülkedeki aylık işlem hacminin Eylül 2020 itibarıyla 1,09 milyon ila 1,64 milyon dolar arasında olduğunu açıkladı.

Merkez Bankası Başkanı, yeni hazırlanacak mevzuatın, Uluslararası Mali Eylem Görev Gücü gerekliliklerine uygun olduğunu ve Uluslararası Para Fonu (IMF) personelinin yardımıyla yazıldığını belirtti.

Gvenetadze, bankanın düzenleyici çerçevenin geliştirilmesinde teknik yardım aldığını da sözlerine ekledi. 

“Bu aşamadaki taslak mevzuat değişiklikleri, kripto para piyasası oyuncuları için kayıt ve lisanslama, uyumluluk testi ve AML kontrol gereksinimlerini içeriyor.”

Ülkede Aktif Şekilde Madencilik Yapılıyor

Bilindiği üzere hâlihazırda, Gürcistan’daki finans kurumlarının kripto para işlemleri yapmasına izin verilmiyor. Ayrıca, kripto para faaliyetlerinde bulunan müşterilerin işlemleri yüksek riskli olarak kabul ediliyor ve gelişmiş önleyici tedbirlere tabi tutuluyor.

Bunların yanında Gürcistan, uzun zamandır kripto para madenciliği sektörü ile de yakından ilgileniyor. Ülke, toplam Bitcoin hash oranının neredeyse %1’ini oluşturuyor. 

Daha fazla Bitcoin Haberleri için: Bitcoin Haberleri

Daha fazla Blockchain Haberleri için: Blockchain Haberleri

Gelişmelerden ve son dakikalardan haberdar olmak, kripto para dünyasında aktif bir yer edinmek istiyorsanız Telegram kanalımıza bekliyoruz.

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar