Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $67588.02
-3.02%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $3810.37
1.84%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $37.74
-5.39%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $592.9
-3.17%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

BLOCKCHAIN

Halka Açık Bitcoin Madencilik Şirketlerinin Borcu 4 Milyar Dolar Oldu!

Bitcoin madencilik şirketleri borçlardan kurtulabilecek mi?

Clock
Paylaş
Halka Açık Bitcoin Madencilik Şirketlerinin Borcu 4 Milyar Dolar Oldu!

Artan elektrik fiyatları ve düşen Bitcoin fiyatlarından sonra madencilik şirketleri zarar etmeye başladı. Yakın zamanda Bitcoin madencilik şirketi Core Scientific’in iflas başvurusu ayı pazarında madencilik şirketlerinin durumunun sorgulanmasına sebep oldu.

Yapılan araştırmalar sonucunda ise halka açık Bitcoin madencilik şirketlerinin 4 milyar dolardan fazla borcu olduğu ve bu yüksek borcun yakın zamanda kapatılamayacağı ortaya çıktı. Araştırmada, bu borç seviyesinden çıkılması için acil bir yeniden yapılandırma gerektiği de belirtildi.

728×90 muhabbit - Halka Açık Bitcoin Madencilik Şirketlerinin Borcu 4 Milyar Dolar Oldu!300x250 muhabbit - Halka Açık Bitcoin Madencilik Şirketlerinin Borcu 4 Milyar Dolar Oldu!

Bitcoin madencilik topluluğu, 2021 boğa pazarında çok büyük krediler çekti. Ayı pazarının gelmesiyle de kredi çeken şirketler büyük zarara uğradı. Hashrate Index’ten alınan verilere göre, en yüksek borcu olan 10 Bitcoin madencilik şirketinin toplam borcunun 2,6 milyar dolar olduğu ortaya çıktı.

borc - Halka Açık Bitcoin Madencilik Şirketlerinin Borcu 4 Milyar Dolar Oldu!

Borçlu madencilik şirketleri arasında en yüksek borcu olan 1,3 milyar dolar ile Core Scientific, 30 Eylül 2022 tarihinde Bölüm 11 iflas başvurusunda bulunmuştu. İkinci sıradaki Marathon şirketinin borcu ise 851 milyon dolar. Marathon, borç sahiplerinin dönüştürülebilir senetleri hisse senetlerine dönüştürmelerine izin vererek iflas etmekten kurtuldu. Üçüncü sıradaki Greenidge ve diğer borçlu şirketler ise borcu azaltmak için yeniden yapılandırma sürecinden geçiyor.

Madencilik şirketleri risk haritasına göre de listelendi

Hashrate Index madencilik şirketlerini ayrıca borç / öz kaynak oranına göre de listeledi. Bu oranın 2 ve üstü olan şirketler birçok sektörde riskli olarak belirtiliyor. Paylaşılan verilere göre, önde gelen Bitcoin madencilik şirketlerinin çoktan bu sınırı geçtiği gözüküyor.

borc2 - Halka Açık Bitcoin Madencilik Şirketlerinin Borcu 4 Milyar Dolar Oldu!

25 halka açık Bitcoin madencilik şirketinin yarısından fazlasının risk grubuna girmesi madencilik sektörünün ne kadar zor durumda olduğunu gösteriyor. Yakın zamanda boğa pazarı geri gelmezse birçok madencilik şirketi iflas başvurusunda bulunacak gibi gözüküyor.

Bazı madencilik şirketleri kapansa yada işleri yavaşlatsa da borçlarını ödemek için madencilik ekipmanlarını veya tesislerini satmaya başladı. Bu süreçte borca girmeyen ve sürdürülebilir madenciliğe devam eden şirketler ise rakiplerinin ekipmanlarını alarak piyasadaki yerlerini genişletmeye çalışıyor.

20 Aralık 2022 tarihinde Greenidge, Bitcoin’e adanmış bir fintech firması olan NYDIG ile 74 milyon dolarlık bir borç yeniden yapılandırma anlaşması imzaladı. Anlaşmaya göre NYDIG, yaklaşık 2,8 exahash (EH/s) madencilik kapasitesine sahip madenci ekipmanlarını satın alacak. Madencilik şirketi Greenidge’ın ise borcu 57 milyon dolar azalarak 68 milyon dolara düşecek.

Twitter’dan anlık ve hızlı haber akışı için: https://twitter.com/Muhabbitcom

Daha Fazla Kripto Para Haberleri İçin: Kripto Para Haberleri

Daha fazla Blockchain Haberleri için: Blockchain Haberleri

Gelişmelerden ve son dakikalardan haberdar olmak, kripto para dünyasında aktif bir yer edinmek istiyorsanız Telegram kanalımıza bekliyoruz.

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar