Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $67738.28
-3.42%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $3767.64
0.51%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $37.96
-5.10%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $592
-4.42%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

BITCOIN

Halving’in Bitcoin fiyatı üzerinde ne kadarlık bir etkisi olacak?

Clock
Paylaş
Halving’in Bitcoin fiyatı üzerinde ne kadarlık bir etkisi olacak?

Bitcoin halving’in fiyatlanmadığına dair bir analistten gelen açıklamalar, dijital varlığın arz ve talep mekaniğinde gerçek değişikliklerin görüleceği beklentisiyle dikkat çekiyor.

BitGo Go Network Başkanı Matt Balensweig, halving’in (yarılanmanın) fiyatlanıp fiyatlanmadığı konusunda geleneksel spekülasyonlara yeni bir bakış açısı getiriyor. Balensweig Bitcoin fiyatındaki önemli artışa rağmen spot Bitcoin ETF’lerinde ilk 60 günde beklenen etkinin oluşmadığını belirtiyor.

728×90 muhabbit - Halving'in Bitcoin fiyatı üzerinde ne kadarlık bir etkisi olacak?300x250 muhabbit - Halving'in Bitcoin fiyatı üzerinde ne kadarlık bir etkisi olacak?

Balensweig, bazı özel olayların piyasa dinamiklerinde somut değişikliklere yol açtığını öne sürdü. Balensweig’e göre bu tür olaylar borsa emir defterlerinde arz ve talep dinamiklerinde gerçek değişikliklere neden oluyor. Spot Bitcoin ETF‘lerinin onaylanmasıyla birlikte bu ürünlere aktarılan taahhütlü sermayenin fiyatları etkilediğini ifade ediyor.

Yaklaşan yarılanmanın ardından talebin sabit olduğu varsayıldığında Balensweig, günlük arzın azalması nedeniyle teklif tarafında baskının artmasını bekliyor. Yani piyasa dinamiklerinde somut değişimlerin gerçekleşeceğini özellikle borsa emir defterlerindeki arz ve talep dengesinde farklılıkların görüleceğini ifade ediyor. Bu nedenle Balensweig yarılanmanın Bitcoin fiyatı üzerinde belirgin bir etkisi olmayabileceğini öne sürüyor.

Halving etkinliği henüz Bitcoin’de fiyatı etkilemedi mi?

Ancak bu değerlendirme Coinbase analistleri David Duong ve David Han’ın görüşleriyle çelişiyor. Coinbase analistleri yaklaşan yarılanmanın önceki olaylardan farklı olduğunu vurguladılar. Ve bu durumun Bitcoin’in fiyatını etkileme şeklinin benzersiz olduğunu öne sürdüler.

The Block‘un haberine göre özellikle Bitcoin’in mart ayı ortasında tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 73 bin doların üzerine çıkmasının ardından gerçekleşen bu yarılanmanın, öncekilerden farklı bir zaman diliminde gerçekleştiğine dikkat çektiler. Bu nedenle Coinbase analistleri Bitcoin’in fiyatında büyük bir artışın gerçekleşmesinin beklendiğini belirttiler.

Sonuç olarak Bitcoin yarılanmasının fiyatlanmadığı ve etkinlik sonrasında gerçek değişikliklerin piyasada hissedileceği beklentisiyle yatırımcılar ve trader’lar gelecekteki gelişmeleri yakından takip etmeye devam ediyorlar.

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar