Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $64753.74
1.68%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $3104.39
1.72%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $36.6
4.87%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $565.7
1.78%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

BLOCKCHAIN

Harmony, Horizon Bridge Hırsızlığını 1 Milyon Dolarlık Ödülle Telafi Edebilecek Mi?

Harmony, Horizon Bridge hackinden çalınan 100 milyon dolarlık kripto paranın %1’i bir ödül teklifi ile zararı telafi etmeye çabalıyor.

Clock
Paylaş
Harmony, Horizon Bridge Hırsızlığını 1 Milyon Dolarlık Ödülle Telafi Edebilecek Mi?

Harmony layer-1 blockchain proje ekibi, 23 Haziran 2022’de Horizon Bridge hackinden çalınan 100 milyon dolarlık kripto paranın sadece %1’ine denk düşen bir ödül teklifi ile zararı telafi etmeye çabalıyor.

Harmony, 26 Haziran 2022 tarihinde attığı bir tweetle ekibin Horizon Bridge’den çalınan fonların iadesi için 1 milyon dolar taahhüt ettiğini duyurdu. Harmony, “Paralar iade edildiğinde hiçbir suç duyurusunda bulunulmayacak.” diye de ekledi.

728×90 muhabbit - Harmony, Horizon Bridge Hırsızlığını 1 Milyon Dolarlık Ödülle Telafi Edebilecek Mi?300x250 muhabbit - Harmony, Horizon Bridge Hırsızlığını 1 Milyon Dolarlık Ödülle Telafi Edebilecek Mi?

Bununla birlikte, kullanıcılar, mütevazı ödülün hırsızı paraları iade etmeye teşvik etmek için yeterli olmayabileceğine dair endişelerini dile getiriyor.

Horizon Bridge, Harmony blockchaini ile Ethereum ağı, Binance Chain ve Bitcoin ağı arasında simgesel bir köprü işlevi görüyor. Bitcoin köprüsünün söz konusu hırsızlıktan bir zarar görmediği belirtiliyor. 

Bu yılki diğer yüksek profilli hırsızlıklarla karşılaştırıldığında, Harmony’nin ödül teklifi oldukça mütevazı kalıyor. Mayıs 2022 tarihinde Rari Fuse hırsızlarına teklif edilen 10 milyon dolar, çalınan toplamın %12,5’iydi. Beanstalk Finance ekibi ise, Nisan 2022 tarihinde protokolden çalınan toplamın %10’u olan 7,6 milyon doları teklif etmişti.

harmonylauncher - Harmony, Horizon Bridge Hırsızlığını 1 Milyon Dolarlık Ödülle Telafi Edebilecek Mi?
Harmony Launcher

Harmony Ödül Teklifi “Şov” Olarak Yorumlandı

Harmony’nin ödül teklifi topluluk tarafından o kadar düşük bulundu ki Twitter’da Degen Spartan olarak bilinen kripto para yatırımcısı rakamı “aşağılayıcı bir miktar” olarak nitelendirdi. Degen Spartan’a göre Harmony’nin teklifi platformun üzerinden sorumluluğu atmak için gerçekleştirilen bir gösteriden başka bir şey değil.

25 Haziran 2022’de Horizon Bridge hacklenmesi ile ilgili bir olay müdahale güncellemesinde konuşan Harmony Kurucusu Stephen Tse hacklenmenin bir akıllı sözleşme kodu ihlalinin sonucu olmadığını açıkladı. Tse’nin aktardığına göre Harmony ekibi özel anahtarların güvenliğinin ihlal edildiğine dair kanıt buldu ve bunun söz konusu ihlale yol açtığını tespit etti.

Tse, köprünün Ethereum tarafının “olaydan bu yana 4-5 multisig’e” geçtiğinin de altını çizdi. Beş “onaylayıcıdan” sadece ikisini gerektiren multisig cüzdanının güvenlik açığı Nisan 2022 tarihinde bir topluluk üyesi tarafından gündeme getirildi, ancak bu sorun şimdiye kadar Harmony ekibi tarafından ele alınmadı.

İlginizi çekebilir: Harmony’nin Horizon Köprüsü, 100 Milyon Dolarlık Saldırıya Uğradı!

Multisig cüzdan, bir işlemi onaylamak için birden fazla anahtar sahibi gerektiren bir kripto para cüzdanıdır. Bu cüzdanlar genellikle kripto para projelerinde kullanılır.

Horizon Bridge hırsızlığını gerçekleştiren kişi veya kişiler, şimdiye dek çalınan fonları Tornado Cash’e, bir Ether (ETH) mixer’ına veya başka herhangi bir anonimleştiriciye taşımadı.

Bununla beraber, Harmony için hala umut var. Nitekim 1 milyon dolarlık ödül, kaybedilen fon miktarıyla orantılı şimdiye dek teklif edilen en küçük oran değil. Örneğin 2021’de Poly Network birlikte çalışabilirlik platformu 610 milyon dolarlık bir saldırıya uğramış, karşılığında ise çalınan toplamın %0.08’i olan 500.000 dolarlık bir ödül teklifi sunmuştu. En nihayetinde teklif reddedildi, ancak şans eseri paralar yine de iade edildi.

Daha Fazla Kripto Para Haberleri İçin: Kripto Para Haberleri

Daha fazla Blockchain Haberleri için: Blockchain Haberleri

Gelişmelerden ve son dakikalardan haberdar olmak, kripto para dünyasında aktif bir yer edinmek istiyorsanız Telegram kanalımıza bekliyoruz.

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar