Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $61856.61
1.23%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $2993.2
0.56%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $33.62
-1.06%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $543.6
-0.37%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

ÖNE ÇIKAN

Hawaii’de Bankalar Dijital Varlık Saklayabilecek!

Hawaii Eyaleti Senatosu’nda, bankaların dijital varlık saklama hizmeti vermelerinin önünü açan yasa tasarısının ilk çalışmaları yapıldı.

Clock
Paylaş
Hawaii’de Bankalar Dijital Varlık Saklayabilecek!

Hawaii Eyaleti Senatosu’nda, bankaların tıpkı fiziksel varlıklar için olduğu gibi dijital varlık çeşitleri için de saklama hizmeti vermelerinin önünü açan yasa tasarısı ilk çalışmaları yapıldı.

17 Ocak’ta yasa tasarısı, aralarında eyaletin tek Cumhuriyetçi senatörü Kurt Fevella bulunan beş eyalet senatörü tarafından meclise sunuldu. İlk mütaalasının tamamlanmasının ardından Hukuk ve Ticaret Komitesi ile Tüketici Koruması ve Sağlık Komitesi’ne sunuldu.

Tasarıda saklama hizmeti sunabilmesi için bankaların yerine getirmesi gereken yükümlülüklerden bahsediliyor. Saklama hizmetleri, yatırımcının parasını ve dijital varlıklarını saklayıp güvenli bir şekilde tutmayı ve yönetmeyi, fon yönetimini ve müşteri talimatlarını yerine getirmek gibi birçok işlemi kapsamaktadır.

Bir bankanın dijital varlık saklama hizmeti sunabilmesi için, muhasebe ve mali olarak belirli standartlara uyup en iyi bilişim teknolojilerini uygulaması ve son olarak da Kara Para Aklamayı Önleme Yasaları ve Müşterini Tanı gerekliliklerine uyması gerekir.

728×90 muhabbit - Hawaii'de Bankalar Dijital Varlık Saklayabilecek!300x250 muhabbit - Hawaii'de Bankalar Dijital Varlık Saklayabilecek!

Dijital Varlıklar için Yasal Sınıf

Tasarı, saklama hizmeti ve geleneksel bankacılık işlemlerine dijital varlıkları entegre etmek amaçlı olmasının yanı sıra dijital varlıkları Tekdüzen Ticaret Kanunu adı altında sınıflandırmak da istiyor.

Bu sınıflandırma hâline geçiş sonrası dijital tüketici varlığı, dijital menkul kıymet veyahut sanal para olarak ayrılacak.

Tasarı buna ek olarak akıllı sözleşmeler ve çoklu imza anlaşmalarına da değiniyor.

Ayrıca yasa tasarısının geçmesi hâlinde mahkemelere dijital varlıklar ile ilgili davalara bakma yetkisi de verilecektir.

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar