Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $56894.16
1.79%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $3244.36
0.57%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $39.19
-0.25%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $395.4
-1.15%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

ÖNE ÇIKAN

Hayali Kripto Para Dolandırıcılığı İçin 10 Bin 888 Yıl Hapis İstendi!

İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı, hayali kripto para pazarlayarak 544 kişiyi dolandıran örgütün 17 yöneticisi hakkında 10 bin 888 yıla kadar hapis istedi.

Clock
Paylaş
Hayali Kripto Para Dolandırıcılığı İçin 10 Bin 888 Yıl Hapis İstendi!

Geçtiğimiz Mart ayının ortalarında İstanbul’da eşzamanlı bir operasyonla yakalanan “hayali kripto para” örgütünün soruşturmasında önemli bir gelişme meydana geldi.

Silivri ve Büyükçekmece’de kiralanan 9 villada çağrı merkezi kurup Çin’de yaşayanlara hayali kripto para sattığı iddia edilen örgüt Mart ayında çökertilmişti. İddiaya göre, internet üzerinden Çinli çalışan iş ilanı veren örgüt, Türkiye’ye gelen Çinli çalışanlarını çağrı merkezlerinde görevlendirerek, Çin’de yaşayan yatırımcılara “zorlahayali kripto para pazarlatıyordu. Satış yapmak istemeyenlerin ise pasaportlarına el koyuluyordu.

Örgütün elinden kaçan iki Çin vatandaşının emniyette verdikleri ifade sayesinde örgüt çökertilmişti. Örgüt tarafından pasaportlarına el koyulan ve zorla çalıştırılan 4’ü Kazak, 2’si Türkmen ve 95’i Çinli olmak üzere 101 kişi örgütün elinden alınarak memleketlerine geri gönderilmişti.

9 villada yapılan operasyonlarda 1 milyon 635 bin 425 Lira, 23 bin 792 Yuan, 4 bin 20 Filipin Pesosu, 238 Amerikan Doları, 50 Euro ve çeşitli Asya ülkelerine ait 29 para birimi ele geçirilmişti. Bununla birlikte 123 pasaport, 32 kimlik, ikamet izinleri, sürücü belgeleri, 712 cep telefonu, 64 masaüstü ile 48 dizüstü bilgisayar, 4 tablet, 677 sim kart, 30 taşınabilir bellek, 12 hard disk, banka işlemlerinde kullanılan 10 e-imza, 2 para sayma makinesi, 2 telsiz, 43 muhtelif banka kartı ele geçirilmişti.

Binance BannerBinance Banner

10 Bin 888 Yıl Hapis İstemi!

Toplamda 544 kişiyi dolandırıp yaklaşık 16 milyon Lira ve 209 bin Euro kazanç elde eden örgütün 17’si yönetici olmak üzere 37 şüpheli hakkında yürütülen soruşturma tamamlandı.

İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından örgüt lideri Selçuk Özkan dahil olmak üzere 17 örgüt yöneticisi hakkında suç işlemek amacıyla örgüt kurma, suç işlemek amacıyla kurulan örgüte üye olma ve bilişim sistemleri banka veya kredi kurumlarının araç olarak kullanılması suretiyle dolandırıcılık (544 kez olmak üzere) suçlarından 10 bin 888 yıla kadar hapis istendi.

Kalan 20 şüpheli için ise suç işlemek amacıyla kurulan örgüte üye olma ve bilişim sistemleri banka veya kredi kurumlarının araç olarak kullanılması suretiyle dolandırıcılık suçlarından 200 yıla kadar değişen hapis cezaları istendi.

Örgütün Adı Coinspace!

Coinspace ismiyle bilinen örgüt “S-coin” ve “First Coin” isimli hayali kripto paraları Çin başta olmak üzere Asya ülkelerine pazarlıyordu. Bununla birlikte bu kripto paraların çok değerleneceğini, Bitcoin yatırımları gibi yüksek kazanç getireceği vaat ediliyordu.

coinspace muhabbit
Coinspace reklamı

Sosyal medya platformlarında reklamlar yaparak tanınmışlık kazanmaya çalışan Coinspace, iddianameye göre, piramit sistemiyle çalışmaktaydı. Yani her yeni üyede piramidin üstüne çıkılan ve daha çok para kazanılan satış sistemi ile kazanç sağlamaktalardı.

Hayali Kripto Para Nedir?

Hayali kripto para, hiçbir kripto para borsasında listelenmeyen, işlem yapılamayan tamamen “hayali” olarak pazarlanan kripto paralardır. Hiçbir değerleri yoktur ve yatırımcılarına kazanç sağlamazlar.

Gelişmelerden ve son dakikalardan haberdar olmak, kripto para dünyasında aktif bir yer edinmek istiyorsanız Telegram kanalımıza bekliyoruz.

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar