Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $59983.64
2.34%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $3194
1.00%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $25.76
-0.12%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $537.7
1.53%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

BLOCKCHAIN

Hindistan, CBDC’ye Aralık Ayında Başlayabilir!

CBDC araştırması dünya çapında ilgi görmeye devam ediyor!

Clock
Paylaş
Hindistan, CBDC’ye Aralık Ayında Başlayabilir!

Hindistan Merkez Bankası, bu yıl bitmeden önce merkez bankası dijital para birimi (CBDC) denemelerine başlayabilir. Hindistan Merkez Bankası, dijital rupi çıkarmanın yararlarını dikkatle değerlendirirken, CBDC araştırması da dünya çapında ilgi görmeye devam ediyor.

728×90 muhabbit - Hindistan, CBDC'ye Aralık Ayında Başlayabilir!300x250 muhabbit - Hindistan, CBDC'ye Aralık Ayında Başlayabilir!

Perşembe günü CNBC’ye konuşan Hindistan Merkez Bankası Başkanı Shaktikanta Das, şunları söyledi:

Dünyanın dört bir yanındaki devletlerin dijital para birimlerini araştırıyoruz. Merkez bankası olarak potansiyel bir dijital rupiyi ele alırken de son derece dikkatli ve titiz davranıyoruz.

Merkez bankasının odak noktası, gündemde olan parasal politikanın kontrolünü ele almakla birlikte, dijital bir rupinin Hindistan’ın finans sektörü üzerindeki potansiyel etkisini incelemek.

Merkez bankası başkanı, teknik olarak önerilen CBDC için merkezi veya merkeziyetsiz bir blok zinciri kullanmanın yararlarını incelediğini de söyledi.

Projenin bir sonraki aşaması için olası bir zaman çizelgesi sunan Das, sözlerine şunları da ekledi:

Belki de yıl sonuna kadar ilk denemelerimizi başlatabilecek bir konumda olabiliriz.

Hindistan Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Rabi Sankar Temmuz ayında merkez bankasının CBDC projesi için adım adım uygulama stratejisine yöneldiğini belirtmişti.

Merkez başkanının yorumları, ülkedeki diğer merkez bankası yetkililerinin planlanan dijital rupi projesinin ilerleyişi hakkında yaptığı son açıklamalarla örtüşüyor diyebiliriz.

Ülkelerin CBDC’lere Olan İlgisi Arttı!

Uluslararası Ödemeler Bankası gibi küresel finans kuruluşları, kripto para birimlerine ve özel sabit paralara karşı CBDC’leri zorlarken, birçok merkez bankası kendi ulusal dijital para birimlerini geliştiriyor.

Temmuz ayında Atlantik Konseyi’ne göre, kişi başı düşen milli gelirin %90’ını temsil eden ülkeler CBDC araştırması yapıyor.

Büyük küresel ekonomiler arasında Çin, e-yuan’ın benimsenmesini teşvik etmek için birden fazla pilot programla CBDC yarışında öncülük etmeye devam ediyor. Asya’daki diğer ülkeler de dijital para birimi ile alakalı planlarını ve uygulamalarını yapmaya devam ediyor.

Bitcoin haberleri için: Bitcoin Haberleri

Daha Fazla Blockchain Haberleri İçin: Blockchain Haberleri

Gelişmelerden ve son dakikalardan haberdar olmak, kripto para dünyasında aktif bir yer edinmek istiyorsanız Telegram kanalımıza bekliyoruz..

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar