Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $69702.49
-0.54%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $3820.01
2.07%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $39.96
-2.54%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $612
-1.95%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

BLOCKCHAIN

Hindistan Merkez Bankası Başkanı: Kripto Paralar Büyük Bir Tehdit!

Kripto para birimlerinin, ülkenin finansal ve makroekonomik istikrarı için “büyük bir tehdit” olduğu belirtiliyor.

Clock
Paylaş
Hindistan Merkez Bankası Başkanı: Kripto Paralar  Büyük Bir Tehdit!

Hindistan Merkez Bankası Başkanı, kripto para birimlerinin, ülkenin finansal ve makroekonomik istikrarı için “büyük bir tehdit” olduğu konusundaki endişelerini tekrar dile getirdi. Bunun yanında, yatırımcılara, kripto paralara yatırım yapmanın riskleri konusunda uyarıda bulunan başkan, bunların bir değeri olmadığını belirtti.

728×90 muhabbit - Hindistan Merkez Bankası Başkanı: Kripto Paralar  Büyük Bir Tehdit!300x250 muhabbit - Hindistan Merkez Bankası Başkanı: Kripto Paralar  Büyük Bir Tehdit!

Yakın zaman önce düzenlenen bir basın toplantısında konuşan, Hindistan Merkez Bankası (RBI) Başkanı Shaktikanta Das, merkez bankası tarafından desteklenmeyen kripto paralara “özel kripto para” olarak atıfta bulunarak şunları söyledi:

“Özel kripto para birimi ya da adı ne olursa olsun, makroekonomik istikrarımız ve finansal istikrarımız için büyük bir tehdittir.”

hindistan mb baskani 1067x600 - Hindistan Merkez Bankası Başkanı: Kripto Paralar  Büyük Bir Tehdit!

Başkan ayrıca, 17. yüzyılda Hollanda lale soğanı piyasası balonuna atıfta bulunarak şu uyarıda bulundu:

“Kripto para birimindeki yatırımcılar, riskleri kendilerine ait olmak üzere yatırım yaptıklarını akıllarında tutmalıdır. Ayrıca, kripto para biriminin temeli olmadığını, hatta bir lale bile olmadığını unutmamalıdırlar.

Das, RBI’ın kripto paralar konusunda pozisyonunun çok net olduğunu belirtti. Bu gibi uyarıları sık sık yapan Das, ocak ayının başlarında da, kripto para birimlerinin son derece spekülatif yapıları göz önüne alındığında, dolandırıcılığa ve aşırı fiyat oynaklığına eğilimli olduğunu söylemişti. Das ayrıca şu ifadelere yer verdi:

“Uzun vadeli endişeler, sermaye akışı yönetimi, finansal ve ekonomik istikrar, para politikası aktarımı ve para ikamesi ile ilgilidir.”

Devlet Kontrolü Şart

Hatırlanacağı üzere, geçtiğimiz aralık ayında RBI, Hindistan hükümetini kısmi bir yasağın işe yaramayacağını belirterek kripto para birimlerini tamamen yasaklamaya çağırdı. Çünkü RBI, bu gibi işlerin devlet tarafından kontrol edilmesi gerektiğini dile getiriyor. Özel olarak başlatılan girişimlerin ise ülkenin finansal istikrarına zarar vereceği belirtiliyor.

Bu kapsamda da yetkililer, merkez bankası tarafından çıkarılması düşünülen CBDC üzerine çalışmalara başladı. Hatta Hindistan Maliye Bakanı Nirmala Sitharaman geçen hafta yaptığı bütçe konuşmasında dijital rupinin 2022-23 mali yılında çıkarılacağını duyurdu.

Daha Fazla Kripto Para Haberleri İçin: Kripto Para Haberleri

Daha fazla Bitcoin Haberi için: Bitcoin Haberleri

Gelişmelerden ve son dakikalardan haberdar olmak, kripto para dünyasında aktif bir yer edinmek istiyorsanız Telegram kanalımıza bekliyoruz.

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar