Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $59142.16
4.56%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $3338.06
2.84%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $39.85
1.07%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $413.2
3.71%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

BITCOIN

Hindistan’da Dolandırıcılık Dur Durak Bilmiyor!

Clock
Paylaş
Hindistan’da Dolandırıcılık Dur Durak Bilmiyor!

Hindistan’da, çağrı merkezi dolandırıcılıkları çok popüler konumda. Görünüşe göre ülkede bu tür dolandırıcılıkları durdurmak için katı yasalar yok. Yıllar geçtikçe, çağrı merkezi dolandırıcılıkları ülkede çok daha yaygın hale geldi.

Binance BannerBinance Banner

Kripto para birimleri ise ülke vatandaşlarının dikkatini çekmeye başlamışken, dolandırıcılar bu artan ilgiden yararlanmaya başladı.

Bir blockchain ve kripto para birimi araştırma şirketi Crebaco’nun kurucusu ve CEO’su Sidharth Sogani, şu ana kadar çok seviyeli pazarlama planlarının ve “sabit getirili” kripto yatırım planlarının en yaygın dolandırıcılık türü olduğunu söyledi.

Sogani, yeni ve deneyimsiz kripto para birimi kullanıcılarının genellikle bu yatırım planlarının teknik özelliklerini gözden kaçırdığını ve hızlı bir şekilde para kazanmak için fonlarının tümünü yatırmayı seçtiğini söyledi.

Bu dolandırıcılıkları yürüten kişiler, fonlarını banka hesaplarına veya başka yavlıklara yatırım yapamayan kara para sahibi zengin insanları hedef alıyor.

Sogani, fonları aldıktan sonra dolandırıcıların diğer ülkeler üzerinden paraları akladıklarını belirtti.

2017 ve 2019 yılları arasında, Hintli yatırımcılar, Hindistan’da ve yurtdışında yürütülen dolandırıcılıklara karşı neredeyse 500 milyon $ kaybetti.

Ayrıca, dolandırıcıların zengin Hintli iş insanlarını tek seferde büyük miktarda para çalmak için hedefledikleri de belirtilenler arasında. Hintli iki iş insanı, kripto dolandırıcılığı sebebiyle 3 milyon $ kaybetmiş.

Sogani, Hintli düzenleyiciler için kripto alanına adım atmanın ve kripto kullanıcılarını dolandırıcılıktan koruyacak yasalar oluşturulmasının çok önemli olduğunu vurguladı. Kripto para fiyatları yükselmeye başladıkça, insanlar fırsat kaçırma korkusu nedeniyle yatırım yapmak istedikçe, daha fazla dolandırıcılık olacak. Kripto paraların yasaklanmasının sorunu çözmeyeceğini, çünkü insanların doğrudan nakite yatırım yapacağını söyledi:

Hindistan’da faaliyet göstermek isteyen tüm kripto projeleri için bir düzenleyici çerçeve olması gerektiğini düşünüyorum. Bu yapıldıktan sonra işler düzelecektir. Kullanıcılar kripto hakkında bilgi edinecek ve farkındalık sahibi olacak. Bu durum, ancak hükümetin bu ekosistemi düzenleme kararı aldığı zaman gerçekleşecektir.

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar