Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $66904.01
1.02%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $3635.62
2.08%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $30.34
0.76%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $612.3
0.76%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

ÖNE ÇIKAN

Hırsızlar Corona Virüsü Bahanesiyle Ripple Çaldı

Yatırımcı bir kadının sanal cüzdanından yaklaşık 2 bin 400 dolar değerinde Ripple çalındı. Hileli kimlik avı yöntemiyle saldırı gerçekleşti

Clock
Paylaş
Hırsızlar Corona Virüsü Bahanesiyle Ripple Çaldı

Corona virüs ile birlikte dolandırıcılar da boş durmuyor. Dijital para hırsızları fırsattan istifade ederek, bireylerin sanal cüzdanlarını ele geçiriyor. Bu seferki olayda bir kadına ait Ripple’lar çalındı. Dolandırıcılar tam tamına 14 bin Ripple (XRP) ele geçirdi. 

728×90 muhabbit - Hırsızlar Corona Virüsü Bahanesiyle Ripple Çaldı300x250 muhabbit - Hırsızlar Corona Virüsü Bahanesiyle Ripple Çaldı

Dünya genelinde yaygın olan virüsün etkileri devam ediyor. Şu an sadece Çin’de vaka sayıları yok denecek kadar az. Diğer ülkeler ise adeta virüs ile savaşıyor. İnsanların canı burnundayken durumu fırsat bilenler elbette oluyor. Bu kriz döneminde dolandırıcılar hiç boş durmuyor. Etrafımızda sıkça duyduğumuz hırsızlık haberlerinden kripto para birimleri de nasibini alıyor. Hırsızlık olayları hem reel ortamda hem de sanal ortamda yapılıyor.  

Bazı kişiler kapıya gelerek kendilerini yetkili kişi olarak tanıtıyor. Daha sonrasında ise vatandaşlara ceza yememeleri için kripto para ödemeleri gerektiği yalanını söylüyor. Aynı dolandırıcılık olayına benzemese de farklı türlerini sanal ortamda da görmek mümkün. Bu durumdan son olarak etkilenen bir corona virüs hastası oldu. 

Ripple Çalındığını Sonradan Fark Etti 

Yatırımcı bir kadının sanal cüzdanından yaklaşık 2 bin 400 dolar değerinde Ripple çalındı. Verilen bilgilerde kullanıcı, hileli kimlik avı yöntemiyle saldırıyla uğradığını söyledi. Kullanıcı daha sonrasından bilgilendirici bir açıklama yaptı. Kadın, COVID – 19 yani corona virüs teşhisi konulduğunu paylaştı. Yüksek ateşi bulunan kadın bilinçsiz şekilde internet üzerinden bir işlem yaptığını belirtti. Tam da bu esnada internet üzerinden sanal cüzdanına saldırı düzenlendi. 

İnternet tarayıcısından web mağazasına giren kullanıcı burada ‘Ledger Live’ adlı bir dosya uzantısını indirdi. Kadın, dosya uzantısını indirdikten sonra dolandırıcılık işleminin olduğunu söyledi. Çalınmamasına karşı dikkat eden kullanıcı şifreleme sistemini sadece kendisi ve eşinin bildiğini ifade etti. Ancak farkında olmadan dolandırıcılar tarafından saldırıya uğradı. Bunun sonucunda kullanıcı, 14 bin Ripple değerinde kripto para kaybetti. 

Aynı yöntemle bir başka kullanıcı da geçtiğimiz aylarda saldırıya uğramıştı. Konuyla alakalı donanım cüzdanı üreten Ledger, kullanıcıları uyardı. Sahte ‘Ledger Live’ uzantılarına dikkat edilmesi gerektiğini söyledi. Kimlik avı, yönteminin son dönemlerde dolandırıcıların tercih ettiği bir taktik oldu. Bir başka kullanıcı bu yöntem yüzünden 16 bin dolarlık ZEC kaybetti. 

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar