BİZİ TAKİP EDİN

ÖNE ÇIKAN

Hırsızlar Corona Virüsü Bahanesiyle Ripple Çaldı

Yatırımcı bir kadının sanal cüzdanından yaklaşık 2 bin 400 dolar değerinde Ripple çalındı. Hileli kimlik avı yöntemiyle saldırı gerçekleşti

Yayın:

-

Corona virüs ile birlikte dolandırıcılar da boş durmuyor. Dijital para hırsızları fırsattan istifade ederek, bireylerin sanal cüzdanlarını ele geçiriyor. Bu seferki olayda bir kadına ait Ripple’lar çalındı. Dolandırıcılar tam tamına 14 bin Ripple (XRP) ele geçirdi. 

Dünya genelinde yaygın olan virüsün etkileri devam ediyor. Şu an sadece Çin’de vaka sayıları yok denecek kadar az. Diğer ülkeler ise adeta virüs ile savaşıyor. İnsanların canı burnundayken durumu fırsat bilenler elbette oluyor. Bu kriz döneminde dolandırıcılar hiç boş durmuyor. Etrafımızda sıkça duyduğumuz hırsızlık haberlerinden kripto para birimleri de nasibini alıyor. Hırsızlık olayları hem reel ortamda hem de sanal ortamda yapılıyor.  

Bazı kişiler kapıya gelerek kendilerini yetkili kişi olarak tanıtıyor. Daha sonrasında ise vatandaşlara ceza yememeleri için kripto para ödemeleri gerektiği yalanını söylüyor. Aynı dolandırıcılık olayına benzemese de farklı türlerini sanal ortamda da görmek mümkün. Bu durumdan son olarak etkilenen bir corona virüs hastası oldu. 

Ripple Çalındığını Sonradan Fark Etti 

Yatırımcı bir kadının sanal cüzdanından yaklaşık 2 bin 400 dolar değerinde Ripple çalındı. Verilen bilgilerde kullanıcı, hileli kimlik avı yöntemiyle saldırıyla uğradığını söyledi. Kullanıcı daha sonrasından bilgilendirici bir açıklama yaptı. Kadın, COVID – 19 yani corona virüs teşhisi konulduğunu paylaştı. Yüksek ateşi bulunan kadın bilinçsiz şekilde internet üzerinden bir işlem yaptığını belirtti. Tam da bu esnada internet üzerinden sanal cüzdanına saldırı düzenlendi. 

İnternet tarayıcısından web mağazasına giren kullanıcı burada ‘Ledger Live’ adlı bir dosya uzantısını indirdi. Kadın, dosya uzantısını indirdikten sonra dolandırıcılık işleminin olduğunu söyledi. Çalınmamasına karşı dikkat eden kullanıcı şifreleme sistemini sadece kendisi ve eşinin bildiğini ifade etti. Ancak farkında olmadan dolandırıcılar tarafından saldırıya uğradı. Bunun sonucunda kullanıcı, 14 bin Ripple değerinde kripto para kaybetti. 

Aynı yöntemle bir başka kullanıcı da geçtiğimiz aylarda saldırıya uğramıştı. Konuyla alakalı donanım cüzdanı üreten Ledger, kullanıcıları uyardı. Sahte ‘Ledger Live’ uzantılarına dikkat edilmesi gerektiğini söyledi. Kimlik avı, yönteminin son dönemlerde dolandırıcıların tercih ettiği bir taktik oldu. Bir başka kullanıcı bu yöntem yüzünden 16 bin dolarlık ZEC kaybetti. 

Yorum Yap

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ALTCOIN

Son Dakika! Ethereum Classic 1 Haftada 2’ci Kez Saldırı Altında

Geçtiğimiz günlerde yüzde 51 saldırısına maruz kalan ağ, yeniden saldırı altında.

Yayın:

-

Ethereum Classic

Ethereum Classic (ETC) bir hafta içinde ikinci kez yüzde 51 saldırısına maruz kaldı.

Geçtiğimiz günlerde yüzde 51 saldırısına maruz kalan ağ, yeniden saldırı altında.

Konu ile ilgili açıklama yapan ETC Labs, madenciler için takip edilmesi gereken zinciri duyurdu.

Saldırganları devre dışı bırakmak için takio edilmesi gereken “whitelist”i paylaşan ETC Labs madencilerin desteğini bekliyor.

Binance ve Bitfly yatırma ve çekim işlemlerini tamamen dondurmuş durumda. 4.000 blok boyunca gerçekleşen saldırının ardından gelen yeni saldırı ağın güvenliği konusunda büyük soru işaretleri oluşturmuş durumda.

Ağ üzerinde hash gücü üstünlüğünün bir grup tarafından sağlaması halinde gerçekleştirilebilen saldırı türü proof of work algoritması kullanan tüm ağlarda gerçekleştirilebilmekte.

Fakat ağın hash gücü arttıkça saldırının maliyeti de aynı oranda artmakta. Yüzde 51’in ele geçirilmesi halinde ise ağ üzerinde “çift harcama” ve zinciri değiştirme gibi işlemler gerçekleştirilebiliyor.

Bitquery tarafından yapılan açıklama geçen hafta gerçekleşen saldırının 200.000 $ maliyet ile gerçekleştirildiğini ve 5.6 milyon $ değerinde ETC’in “double spending”e maruz kaldığını belirtildi.

Saldırıların ardından Ethereum Classic fiyatında ise önemli bir düşüş gerçekleşmemiş görünüyor. Yüzde 1 düşüş ile 7.03 $ seviyelerinden işlem gören kripto para, geçmişte de yüzde 51 saldırısına maruz kalmıştı.

OKUMAYA DEVAM ET

ALTCOIN

Ethereum’un İşlem Ücretleri %75 Oranında Düştü!

Ethereum’un işlem ücreti, ağ etkinliğinin azalması ile birlikte düşüşe geçti.

Yayın:

-

Ethereum'un

Ethereum’un işlem ücreti, ağda yaşanan tıkanıklıkların bir nebze azalması ile birlikte düşüş gösterdi.

EthGasStation’a göre, Çarşamba günü ortalama gas ücreti 30-40 Gwei arasında gidip geliyordu.

Bu durum iki aydan fazla bir süreden sonra, 140 Gwei’lere kadar çıkan işlem ücretlerinden sonra gerçekleşti. Örnek olarak standart bir Ethereum işlemi dikkate alındığında, ortalama işlem maliyeti yaklaşık 1 $ seviyelerinden 0.25 $ seviyelerine kadar gerilerdi. Gerileme, ortalama işlem ücretlerine 15 $ gibi bir fiyat ödeyen DeFi kullanıcıları için ise çok daha hissedilebilir bir halde.

Ağ Etkinliği Azalıyor

Etherscan’in paylaştığı verilere göre, bu durum birkaç gün önce işlem sayısındaki kademeli bir düşüş ile başlayan trendin bir parçası olarak görülüyor.

Toplam gas kullanımı ve token transfer sayısı, toplam işlem sayısından daha az görünmesine rağmen, ciddi bir anlamda azalmadı. Bu, DeFi işlemlerindeki düşüşün, Ponzi şeması olduğu iddia edilen Tethet ve Forsage ile ilgili işlemlerin listenin tepesinde olduğu için ağ rahatlamasının çoğunu oluşturduğu düşünülebilir.

Etherscan verilerinin Çarşamba günü verilerini henüz içermediğini belirtmemiz gerek. Bu da gas ücretlerinin ani düşüşünün sebebini neyin tetiklediğini saptamayı zorlaştırıyor.

Ethereum topluluğu, blok boyutunda Ethereum gas liminiti Haziran ayında %25 kadar arttırdı. Talep çok yükseklerde olduğu için bu durum, tıkanıklığı hafifletmek için pek yeterli olmadı.

Daha öncelerde bildirdiğimiz gibi, Ethereum’un oldukça değişken bir gas talebi mevcut. Fiyatlar yüksek olduğunda, blockchain oyun endüstrilerindeki gibi daha düşük değerli işlemler düşme eğilimi gösterir.

Bazı yorumcuların belirttiği gibi tıkanıklık, yeni kullanıcıların Ethereum DApps ve DeFi’de belirsiz hareketler ile işlem yapmaları gibi durumlar dolayısıyla yaşandı.

Bildiğiniz üzere, geçtiğimiz günlerde Ethereum 2020 senesinin en yüksek seviyelerine çıktı. Bu seviye ile beraber işlem hacmi çok yükseldi ve ağ hareketliliği çok arttı.

OKUMAYA DEVAM ET
FTX
Coinzo

Trend Haberler

Tüm hakları saklıdır. Copyright 2020 Muhabbit
Feragatname: Muhabbit'in içeriği, doğası gereği bilgi amaçlıdır ve yatırım tavsiyesi olarak yorumlanmamalıdır. Kripto para ticareti, satın alma veya satma yüksek riskli bir yatırım olarak kabul edilmelidir ve her okuyucunun herhangi bir karar vermeden önce kendi araştırmalarını yapması önerilir.