Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $56296.61
9.34%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $3229.43
4.15%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $39.48
6.33%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $399.3
3.53%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

BLOCKCHAIN

Honduras Merkez Bankası, Bitcoin Yasal Para Birimi Olacak Söylentilerini Reddetti!

Merkez Bankası, şimdilik Bitcoin için bir düzenleme yapılmadığını ancak CBDC’ler üzerinde araştırmalar yaptığını açıkladı.

Clock
Paylaş
Honduras Merkez Bankası, Bitcoin Yasal Para Birimi Olacak Söylentilerini Reddetti!

Honduras Merkez Bankası (BCH), ülkenin komşusu El Salvador gibi Bitcoin’i yasal para birimi yapacağına dair söylentilere karşı çıktı. BCH, şimdilik böyle bi planı olmadığını açıkladı.

Binance BannerBinance Banner

Honduras Merkez Bankası 23 Mart 2022 Çarşamba günü yaptığı açıklamada, şimdilik Bitcoin’in (BTC) ülkede düzenlenmediğini ve diğer birçok ülkede yasal ödeme aracı olarak tanınmadığını söyledi.

BCH, Honduras anayasasına göre ülkede yasal ödeme aracı olarak kabul edilen tek paranın ülkenin itibari parası olduğunu söyledi.

Merkez Bankası, şu şekilde açıklamalar yaptı:

BCH, ödeme aracı olarak kripto para birimleriyle gerçekleştirilen işlemleri denetlemiyor veya garanti etmiyor. Bu tür dijital varlıklarla gerçekleştirilen herhangi bir işlemden, işlemi yapan kişinin sorumludur.

Merkez Bankası, bir merkez bankası dijital para birimi (CBDC) üzerinde fizibilite çalışmaları yaptığını da sözlerine ekledi. BCH, bir CBDC’nin ülkede yasal olarak kabul edileceğini ve buna göre düzenleneceğini söyledi.

Birkaç farklı haber kaynağı bu hafta Honduras Devlet Başkanı Xiomara Castro’nun BTC’yi yasal para birimi olarak kabul edeceğini düşünüyor.

Ancak Merkez Bankası’nın yaptığı açıklamaya göre bunlar şimdilik birer söylentiden ibaret.

Honduras’ın komşusu olan El Salvador, Bitcoin’i Eylül 2021’de yasal para birimi olarak kabul etti.

El Salvador, ülkenin sahip olduğu volkanlarından gelen jeotermal enerjiyle çalışan büyük bir kripto para madenciliği operasyonu yapmak istedi ve bununla birlikte 1 milyar dolarlık bir Bitcoin Şehri inşa etmeyi planladı.

El salvador jeotermal muhabbit

Diğer ülkeler de kripto paraları benimseme konusunda El Salvador’un örnek alınacağını söylüyor.

Şubat ayında Meksikalı bir senatör, 2022 yılında ülke kongresine BTC’nin yasal para birimi haline gelmesini öneren bir yasa tasarısı sunmayı planladığını söyledi.

Hondura’ya 10.000 kilometre uzaklıktaki fazla mesafede olan Tonga adası ülkesinden bir milletvekili, ülkenin 2023 yılına kadar kripto para birimlerini yasal ödeme aracı olarak tanımasını sağlayabilecek bir yasa üzerinde çalıştığını açıkladı.

Daha Fazla Bitcoin Haberleri İçin: Bitcoin Haberleri

Gelişmelerden ve son dakikalardan haberdar olmak, kripto para dünyasında aktif bir yer edinmek istiyorsanız Telegram kanalımıza bekliyoruz.

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar