Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $62635.42
1.71%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $3030.21
0.23%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $34.27
-1.32%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $548.7
2.41%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

BLOCKCHAIN

Hong Kong Merkez Bankası Başkanı: “CBDC’ler, Bankacılık İşlemlerini Daha Verimli ve Uygun Maliyetli Hale Getirecek”

Uzun vadede CBDC’lerin ve stablecoinlerin, tüm bankacılık işlemlerinde daha verimli ve uygun maliyetli bir işlem yöntemi sunabileceği belirtildi.

Clock
Paylaş
Hong Kong Merkez Bankası Başkanı: “CBDC’ler, Bankacılık İşlemlerini Daha Verimli ve Uygun Maliyetli Hale Getirecek”

Tayland Merkez Bankası (BOT) ve Uluslararası Ödemeler Bankası (BIS) tarafından ortaklaşa olarak düzenlenen bir konferansta, dünya üzerindeki merkez bankalarının geleceği hakkında görüşmeler yapıldı. Gelişen finansal teknoloji ortamında merkez bankalarının rolünün tartışıldığı konferansa, birçok merkez bankası başkanı katılım sağladı.

728×90 muhabbit - Hong Kong Merkez Bankası Başkanı: "CBDC'ler, Bankacılık İşlemlerini Daha Verimli ve Uygun Maliyetli Hale Getirecek"300x250 muhabbit - Hong Kong Merkez Bankası Başkanı: "CBDC'ler, Bankacılık İşlemlerini Daha Verimli ve Uygun Maliyetli Hale Getirecek"

Konferansın “Dijitalleştirilmiş Parasal Sistemler Üzerine” başlıklı bir oturumunda bir araya gelen merkez bankası başkanları, dijital varlıklar ve CBDC’ler üzerine görüşmeler yaptı. Bu varlıklara ait risklerin de ele alındığı görüşmelere, Hong Kong Merkez Bankası Başkanı Eddie Yue, Kore Merkez Bankası Başkanı Changyong Rhee, Yeni Zelanda Merkez Bankası Başkanı Adrian Orr ve Uluslararası Ödemeler Bankası’ndan Cecilia Skingsley katıldı.

Görüşmeler ile ilgili açıklama yapan Eddie Yue, blockchain teknolojisinin finansal sisteme getireceği yeniliklerin ve bunların merkez bankaları üzerindeki olası etkilerinin görüşüldüğünü belirtti.

Yue, açıklamasında, uzun vadede CBDC’lerin ve stablecoinlerin, tüm bankacılık işlemlerinde daha verimli ve uygun maliyetli bir işlem yöntemi sunabileceğini söyledi. Ancak her ne kadar faydaları bulunsa da her yeni teknolojide olduğu gibi bu alanda da belirli risklerin bulunduğunu belirtti.

Yue’ye göre, blockchain teknolojisinin geleneksel finans sisteminden farklı olması, onun merkeziyetsiz yapısına bağlı. Ancak Yue, bu merkeziyetsiz yapının avantajları olduğu gibi dezavantajlarının da olduğunu dile getiriyor.

Doğası gereği merkezi olmayan bir teknoloji olduğu için zincir üstü riskleri azaltmanın çok daha karmaşık olduğunu söyleyen Yue, düzenleyicilerin özellikle bu zincir dışı faaliyetlere odaklandığını belirtiyor.

“Dijital varlık işlemlerini düzenlemelerine, zincir dışı faaliyetleri düzenlemekle başlayabiliriz. Hong Kong yakında sadece AML (kara para aklamanın önlenmesi) yönünden değil, aynı zamanda yatırımcı koruması yönünden de adımlar atacak.”

Başkan ayrıca, Hong Kong hükümet yetkililerinin, stablecoin endüstrisini düzenleme konusunda, diğer düzenleyicilerin çalışmaları ile benzer şekilde, kendi çalışmalarının da bulunduğunu belirtti.

Kore, Kripto Paralara Temkinli Yaklaşıyor

Konferanstaki bir diğer katılımcı Kore Merkez Bankası Başkanı Changyong Rhee ise yaptığı açıklamada, kendisinin bazı konularda Yue’ye katılmadığını belirtti. Özellikle son dönemlerde yaşanan olaylar sonucunda kripto para sektörüne ve dolayısıyla blockchain teknolojisinin geleceği konusuna pek iyimser bakmadığını belirtti.

Halihazırda bu teknolojik gelişmenin faydaları konusunda netlik bulunmadığını belirten Rhee, şu açıklamaya yaptı:

“Önceden daha pozitiftim ama Luna, Terra ve şimdi de FTX konularını gördükten sonra fikrim değişti. Bu yeni teknolojinin gerçek faydasını en azından para politikası açısından görüp göremeyeceğimizi bilmiyorum.”

Twitter’dan anlık ve hızlı haber akışı için: https://twitter.com/Muhabbitcom

Daha Fazla Kripto Para Haberleri İçin: Kripto Para Haberleri

Daha fazla Blockchain Haberleri için: Blockchain Haberleri

Gelişmelerden ve son dakikalardan haberdar olmak, kripto para dünyasında aktif bir yer edinmek istiyorsanız Telegram kanalımıza bekliyoruz

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar