Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $66070.54
0.63%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $3548.37
3.95%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $30.04
1.52%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $605.5
1.41%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

BLOCKCHAIN

Horizon Bridge Dolandırıcılığının Arkasından Kuzey Koreli Hacker’lar Çıktı!

Blockchain araştırma firması Elliptic’in yeni analizine göre, Harmony Bridge hack’inin sorumlusu Kuzey Koreli Lazarus Group.

Clock
Paylaş
Horizon Bridge Dolandırıcılığının Arkasından Kuzey Koreli Hacker’lar Çıktı!

Blockchain araştırma firması Elliptic’in yeni analizine göre, son günlere bomba gibi düşen Harmony Bridge hack’inin sorumlusu muhtemelen Kim Jong-un rejimi tarafından desteklendiğine inanılan Kuzey Koreli bir hack grubu olan Lazarus Group.

24 Haziran 2022 sabahı, kripto para varlıklarının Harmony blockchain’i ve diğer blockchain’ler arasında Ether, Tether ve sarılmış Bitcoin de dahil olmak üzere 100 milyon dolar değerinde kripto para çalındı.

728×90 muhabbit - Horizon Bridge Dolandırıcılığının Arkasından Kuzey Koreli Hacker'lar Çıktı!300x250 muhabbit - Horizon Bridge Dolandırıcılığının Arkasından Kuzey Koreli Hacker'lar Çıktı!

Giderek daha sofistike hale gelen Kuzey Koreli bilgisayar korsanları; 2021’de çoğu Ether olmak üzere tahmini 400 milyon dolar değerinde kripto para çaldılar. 2022 senesinde ise çaldıkları toplam kripto para bu rakamı çoktan aştı.

Elliptic’in aktardığına göre, saldırganlar hacklemenin ardından çalınan varlıkları 85.837 ETH’ye dönüştürdü ve 27 Haziran 2022’den itibaren ETH’nin bir kısmını yasadışı yollardan elde edilen kripto paraları aklamak için yaygın olarak kullanılan bir karıştırıcı olan Tornado Cass’e yollamaya başladı. Şimdiye kadar, çalınan toplam sermayenin %41’i olan yaklaşık 35.000 ETH Tornado Cash’e gönderildi.

tornado cash hacker 1200x600 - Horizon Bridge Dolandırıcılığının Arkasından Kuzey Koreli Hacker'lar Çıktı!
Tornado Cash Hacker

Horizon Bridge Lazarus’un İlk Kurbanı Değil

Harmony Bridge saldırısı, belki de DeFi tarihindeki en büyük hack olan Mart 2022’deki 635 milyon dolarlık Ronin Bridge saldırısı da dahil olmak üzere Lazarus Group’a atfedilen diğer saldırılarla tutarlı özellikler gösteriyor.

İlginizi çekebilir: Harmony’nin Horizon Köprüsü, 100 Milyon Dolarlık Saldırıya Uğradı!

Elliptic’in analizi Harmony Bridge hack’inde Lazarus Grubu’nun bu hırsızlığı gerçekleştirdiğine işaret eden başka unsurlara da değindi. Bunların arasında Ronin Bridge sermayesinin programlı olarak aklanmasını benzer şekilde Tornado Cash’e paraların yatırılması ve hırsızlığın zamanlaması da yer aldı.

Daha Fazla Kripto Para Haberleri İçin: Kripto Para Haberleri

Daha fazla Blockchain Haberleri için: Blockchain Haberleri

Gelişmelerden ve son dakikalardan haberdar olmak, kripto para dünyasında aktif bir yer edinmek istiyorsanız Telegram kanalımıza bekliyoruz.

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar