Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $62159.99
1.29%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $3432.34
1.61%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $43.62
1.30%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $412
1.28%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

NASIL

Huobi’de Nasıl İşlem Yapılır ?

Houbi’de spot veya vadeli işlemler nasıl yapılır? Stop-Loss nasıl kullanılır?

Clock
Paylaş
Huobi’de Nasıl İşlem Yapılır ?

Huobi Global, 2013’ten beri faaliyet gösteren ve yaklaşık 1 sene önce Türkiye’de ofis açan bir kripto para borsasıdır. Huobi, şuanki verilere göre en hacimli 5 borsadan biri. Kullanıcılar kripto paralarını Huobi Global’e yatırabilir, takas edebilir ve çekebilir.

Huobi’ye kayıt olmak için buraya tıklayabilirsiniz.

Binance BannerBinance Banner

Huobi Borsasına Nasıl Para Aktarılır ?

Huobi’ye kayıt olduktan sonra, anasayfanın sağ üst tarafında bulunan Bakiye sekmesine tıklayarak Borsa Hesabı (Yatırma ve Çekme) kısmına giriş yapabilirsiniz.

Huobi Anasayfa

Huobi, para aktarmak için kullanıcılarına birden fazla seçenek sunuyor.

Huobi Para Yatırma Seçenekleri

En altta bulunan seçenek Buy crypto directly kısmına tıklayarak kredi kartınızla kripto para satın alabilirsiniz. Tıkladığınızda aşağıdaki sayfa karşınıza gelecek.

Huobi Kredi Kartı İle Kripto Para Satın Alma

Buy kısmından devam ederek alacağınız miktarı yazdığınızda sistem, otomatik olarak ne kadarlık Bitcoin alabileceğinizi hesaplayıp gösteriyor. Buy BTC butonuna basıp, kredi kartı bilgilerinizi girerek satın alma işlemini başarıyla tamamlayabilirsiniz.

Kripto Para seçeneğine tıklayarak da başka bir kripto para cüzdanınızdan Huobi’ye bakiye aktarabilirsiniz, yani daha önce herhangi bir borsaya kayıt olup para yatırmadıysanız, Türk kripto para borsalarına para aktarıp oradan Huobi’ye bakiye gönderebilirsiniz. Kripto Para seçeneğine tıkladığınızda aşağıdaki sayfa açılacak.

Huobi Cüzdan Para Yatırma

Sol üstten hangi kripto parayı göndereceğinizi daha sonra da hangi ağı kullanacağınızı seçmeniz gerekiyor. Tether’a (USDT) sahip olduğunuzu varsayarak, Tether’ı seçiyoruz.

USDT’lerinizi farklı ağlar üzerinden gönderebilirsiniz. Tabi bu noktada aynı ağı iki cüzdanın da desteklemesi gerekir. TRC-20 ağı şu anda USDT transferleri için düşük işlem maliyeti sebebiyle en çok tercih edilen ağlardan biri olarak öne çıkıyor. ERC-20, HECO ve OMNI ağları üzerinden de USDT yatırma işlemi kabul eden Huobi, dört farklı yatırma opsiyonunu kullanıcılarına sunuyor.

TRC-20 adresinizi kopyaladıktan sonra, USDT’leri göndereceğiniz cüzdanınızdaki ilgili yere gelip adresinizi yapıştırıyorsunuz.

Huobi’de Spot İşlem

Yukarıdan sırasıyla, OTC Market, Piyasalar, Spot İşlemler, Vadeli İşlemler ve Finans Hizmeti sekmelerinden Spot İşlemleri seçerek aşağıdaki gibi spot işlem sayfasına ulaşabilirsiniz.

Huobi Spot İşlemler

Karşınıza çıkan sayfada sol taraftan almak veya satmak istediğiniz dijital varlığı (coin / token) seçebilirsiniz. Ortada gördüğünüz grafikten saat seçenekleri ile seçtiğiniz “coin”in fiyat mum grafiğini görüntüleyebilirsiniz. Sağ tarafta emir defterini, yani girilen alış ve satışları anlık olarak takip edebilirsiniz. Grafiğin altında ise al-sat işlemi yapabileceğiniz bir arayüz mevcut.

Spot işleme örnek olması amacıyla, Huobi borsasının kendi “token”i olan Huobi Token (HT) ‘e tıklıyoruz.

Huobi Spot İşlem

Alım yapmak oldukça basit. Yukarıdaki örnekte görmüş olduğunuz gibi Alış fiyatı‘nızı ve Alınacak Miktar‘ı yazdıktan sonra SATIN AL HT tuşuna basarak alımı gerçekleştirebilirsiniz. Yaptığınız alım, emir defterine gider. Girdiğiniz fiyattan satıcı bulursanız alımı yapmış olursunuz. Yaptığınız alımı kontrol etmek için örnekte olduğu gibi Geçmiş Emir Listesi‘nden bakabilirsiniz.

Huobi Geçmiş Emir Listesi

Eğer hızlı bir şekilde anında alım yapmak isterseniz, Piyasa‘ya tıklayarak aşağıdaki örnekte olduğu gibi alım yapabilirsiniz. Tabii aynı zamanda daha fazla komisyon ödemiş olursunuz. Çünkü “coin”i bir başkasından değil, direkt marketten yani borsadan almış olursunuz.

Huobi Piyasa Alım Satımı

Satış yapmak için de yine alış yapar gibi ister Limit ile emir defterine emir girerek yada Piyasa kısmından anında satış yapabilirsiniz. Girdiğiniz emir gerçekleşene kadar Açık Emirler kısmından görüntüleyebilirsiniz.

Huobi Limit Alım Satımı

Huobi’de Stop Loss

Alış ve Satış yaptığınız yerde Limit ve Piyasa seçeneklerinden sonra gelen, Stop-Limit kısmına tıklayarak satın aldığınız “coin”e stop-loss koyabilirsiniz.

Huobi Stop Loss

Tetikleme Fiyatı kısmına aldığınız “coin”in hangi fiyattan stop etmek istediğinizi, hemen aşağıda olan Satış Fiyatı kısmına da hangi fiyata kadar stop olmaya devam etmek istediğiniz fiyatı yazıyorsunuz. Satılacak Miktar‘ınızı girdikten sonra SAT HT butonuna basarsanız, “stop”unuz tetikleyici fiyata gelinceye kadar çalışmaya başlar ve aldığınız “coin”i tetikleme emiri ile fiyat arasındaki en yakın alıcıya satar.

Huobi Açık Emirlerim

Girdiğiniz bütün emirler gerçekleşene kadar Açık Emirler kısmında gözükür. Stop emirlerini görmek için sol yukarıdan Stop-Limit‘i seçmeniz gerekir. Hangi emrinizi görmek istiyorsanız, sol yukarıdan emir tipini seçmeniz gerekir.

Stop-loss özellikle büyük miktarlarla trade eden kişiler için çok önemlidir! Bu özelliği kullanmayı mutlaka öğrenmelisiniz.

Huobi’de Vadeli İşlem

Huobi’de vadeli işlem açmak için Vadeli İşlemler kısmından USDT-margined Swaps kısmını seçerek işlemlere başlayabilirsiniz.

Huobi Anasayfa

Tıkladıktan sonra karşınıza aşağıdaki gibi bir uyarı çıkacak adımları izleyerek vadeli işlem hesabı oluşturabilirsiniz.

Huobi Vadeli İşlemlere Giriş

Bundan sonra ise spot cüzdanda bulunan bakiyenizi, vadeli cüzdan hesabınıza aktarmanız gerekecek.

Huobi Cüzdan

Cüzdanınıza girdikten sonra USDT‘lerinizi transfer etmek için Transfer butonuna tıklamanız gerekecek.

Huobi Transfer

Borsa hesabınızdan USDT Swap Hesabı‘na transfer etmek istediğiniz miktarı yazıp, Transfer butonuna tıklıyoruz.

Huobi Vadeli İşlemler ve Kaldıraç Ayarlama

Şimdi tekrardan vadeli işlemlere dönecek olursak, Vadeli işlemler sekmesinin yanında Futures sekmesine tıklarsanız paritelerin yanında tarihler görmüş olacaksanız. Tarihler; süreli kontrat işlemlerinin (vadeli işlemler) tarihlerini belirtmekte. Eğer kripto para piyasasında yeniyseniz süreli kontratlar ile ilgili detaylı bilgiye sahip olduktan sonra işlem yapmanız daha faydalı olacaktır. USDT Swap‘ta ise işlem yapılan kontratların herhangi bir bitiş süresi bulunmuyor. Bu sayede siz işleminizi kapatmadan herhangi bir sonlanma durumu bulunmuyor fakat saatlik olarak ödenen funding (fon ücreti) hakkında bilgilenmelisiniz.

Eğer ki girdiğiniz paritenin yanında Süresiz yazıyor ise doğru yerdesiniz. Kaldıraçlı işleme başlamadan önce Isolated veya Çapraz seçimini yapmanız gerekir. İzolede riskiniz, açtığınız işlemin marjin miktarı kadar olur. Örneğin 5x kaldıraçla 50 dolarlık bir işlem açtınız 5×50=250$‘lık bu pozisyonda kaybedeceğiniz maksimum para 50 dolardır. 10x kaldıraçla 50 dolarlık bir işlem açtınız 10×50=500 $‘lık pozisyonda kaybedeceğiniz maksimum para yine 50 dolardır. İzole işlemde 5x kaldıraç kullandığınızda girdiğiniz fiyattan %20 aşağı düşerse likidite olursunuz. 10x kaldıraçta %10 düşerse likidite olursunuz. Yani likidasyon seviyeniz seçtiğiniz kaldıraca göre önceden ayarlanmış olur. Çapraz da ise cüzdanda bulanan toplam parayı teminat olarak görür ve likidasyon seviyenizi manuel olarak ayarlayabilirsiniz. Eğer kaldıraçlı işlemlerde daha yeniyseniz izole kullanmanızı tavsiye ederiz.

Huobi ETH/USDT Süresiz

İşlemi yapmadan önce kaldıracınızı belirlemeniz gerekir. 10x kaldıraçtan fazlası kripto para borsaları için büyük risktir. Long pozisyon Uzun Aç (al) kaldıracı, short pozisyon Kısa Aç (sat) kaldıracıdır.

İşlemin miktarını belirledikten sonra. “Uzun Aç” butonuna tıklarsanız “long“, “Kısa Aç” butonuna tıklarsanız “short” işlem açmış olursunuz. Yukarıda gördüğünüz Kullanabilir bakiye miktarı, bakiyenizde olan miktardır. Örnek olması için 50 USD’lik bir işlem açarak, kaldıraçın nasıl bir etkisi olduğuna bakacağız. Resimde gördüğünüz gibi long pozisyonu için kaldıraç 5x, bu sebeple 50×5=250 USD’lik işlem açmış olursunuz.

Huobi Transfer

Eğer bakiyeniz 0 gözüküyorsa cüzdan aktarımlarında bir sorun yaşamış olabilirsiniz. Düzeltmek için Transfer kısmına bastıktan sonra,

Huobi Transfer

USDT Swap Account USDT Cross‘dan USDT Swap Account ETH/USDT‘ye transfer yapmayı unutmuş olabilirsiniz. ETH/USDT, o paritede işlem yaptığımız için seçtik. Başka bir paritede işlem yapacaksanız, oraya atmanız gerekir.

Huobi Tüm Pozisyonlarım

ETH/USDT-Long-5X işleminde sırasıyla izole olduğunu, 2,224,10 $‘dan giriş yapıldığını, pozisyona koyulan paranın 48.89 $ olduğunu, anlık olarak kar veya zararın -0,1672 $ olduğunu ve oranın – 0.34% olduğunu görebiliyorsunuz. Sağ taraftaki kısma da satmak istediğiniz hedefi ve miktarı yazıp işleminizi kapamak için uzun kapat‘a basarak emir girebilirsiniz. Stop limiti, spot işlemlerde anlattığımız gibi kullanabilirsiniz.

Borsa haberleri için: Borsa Haberleri

Telegram kanalımıza katılın.

Bu içerik sponsorludur.

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar