BİZİ TAKİP EDİN

BITCOIN

İlk Para Teklifi – ICO Nedir? Neden Yapılır?

Yeni başlayanlar için; Her kripto paranın geleceğini etkileyen ICO nedir?

Yayın:

-

ICO Nedir?

İlk Para Teklifi” ICO, Initial Coin Offering’in kısaltılması ile oluşturulan bir terimdir. Bu ilk para teklifi ile ifade edilen, yatırımcıların sahip oldukları Ethereum veya Bitcoin gibi kripto paraların kullanılması ile birlikte yeni bir kripto para birimine veya token’e sahip olabilmelerini teklif etmektir.

bybit 300x250 - İlk Para Teklifi - ICO Nedir? Neden Yapılır?

“İlk Para Teklifi” olarak adlandırılan ICO’lar, 2013 yılı itibari ile kripto para borsasında para birimlerinin gelişimini finanse edebilmek maksadı ile sıklıkla kullanılan teklifler arasında yer alır. ICO’dan önce oluşturulmuş bütün kripto para birimleri talebin olması durumunda yeni kripto para birimleri ile takas edilerek işletilmektedir. Ethereum hususunda ICO’ların kullanılmasının temel sebebi ise yeni kripto para birimi oluşturmayı teşvik ederek bunun finansman sorununu ortadan kaldırmaktır.

“İlk Para Teklifi” ICO Teriminin Tarihi

ico2 1024x531 - İlk Para Teklifi - ICO Nedir? Neden Yapılır?

İlk Para Teklifi” ICO, ile dağıtılan ilk kripto para birimi Ripple(XRP) olmuştur. 2013 yılında Ripple Labs, bir kripto para birimi olan Ripple’ı geliştirdi ve 100 milyar adet XRP token oluşturdu. Şirket bu para biriminin geliştirilebilmesi açısından jetonları satışa sundu.

Aynı yılda akıllı sözleşmelerin gerçekleştirilebilmesi ve Bitcoin üzerinde bulunan işlemlerin kodlanabilmesi için Mastercoin, Bitcoin üzerinde bir katman oluşturacağını ifade etti. Mastercoin geliştiricisi, Bitcoin satın alabilmek üzere Mastercoin satarak oldukça yüksek tutarda bir meblağ elde etti. Oluşturulan bazı kripto para birimleri de ICO’lar sayesinde kendilerini finanse edebildiler. Bu kripto para birimleri üzerinde şüphesiz ki dikkatleri üzerine çeken Ethereum oldu. 2014 yılı itibari ile Bitcoin karşılığında Ethereum satarak en büyük kripto para birimleri arasında yerlerini aldılar.

Yorum Yap

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

bybit 300x250 - MonoX Platform Hakkında Açıklamalar Yaptı!

Trend Haberler