Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $52124.42
0.94%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $3002.11
2.74%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $38.05
-2.64%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $353.1
-0.31%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

BITCOIN

İlk Para Teklifi – ICO Nedir? Neden Yapılır?

Yeni başlayanlar için; Her kripto paranın geleceğini etkileyen ICO nedir?

Clock
Paylaş
İlk Para Teklifi – ICO Nedir? Neden Yapılır?

İlk Para Teklifi” ICO, Initial Coin Offering’in kısaltılması ile oluşturulan bir terimdir. Bu ilk para teklifi ile ifade edilen, yatırımcıların sahip oldukları Ethereum veya Bitcoin gibi kripto paraların kullanılması ile birlikte yeni bir kripto para birimine veya token’e sahip olabilmelerini teklif etmektir.

Binance BannerBinance Banner

“İlk Para Teklifi” olarak adlandırılan ICO’lar, 2013 yılı itibari ile kripto para borsasında para birimlerinin gelişimini finanse edebilmek maksadı ile sıklıkla kullanılan teklifler arasında yer alır. ICO’dan önce oluşturulmuş bütün kripto para birimleri talebin olması durumunda yeni kripto para birimleri ile takas edilerek işletilmektedir. Ethereum hususunda ICO’ların kullanılmasının temel sebebi ise yeni kripto para birimi oluşturmayı teşvik ederek bunun finansman sorununu ortadan kaldırmaktır.

“İlk Para Teklifi” ICO Teriminin Tarihi

ICO Nedir?

İlk Para Teklifi” ICO, ile dağıtılan ilk kripto para birimi Ripple(XRP) olmuştur. 2013 yılında Ripple Labs, bir kripto para birimi olan Ripple’ı geliştirdi ve 100 milyar adet XRP token oluşturdu. Şirket bu para biriminin geliştirilebilmesi açısından jetonları satışa sundu.

Aynı yılda akıllı sözleşmelerin gerçekleştirilebilmesi ve Bitcoin üzerinde bulunan işlemlerin kodlanabilmesi için Mastercoin, Bitcoin üzerinde bir katman oluşturacağını ifade etti. Mastercoin geliştiricisi, Bitcoin satın alabilmek üzere Mastercoin satarak oldukça yüksek tutarda bir meblağ elde etti. Oluşturulan bazı kripto para birimleri de ICO’lar sayesinde kendilerini finanse edebildiler. Bu kripto para birimleri üzerinde şüphesiz ki dikkatleri üzerine çeken Ethereum oldu. 2014 yılı itibari ile Bitcoin karşılığında Ethereum satarak en büyük kripto para birimleri arasında yerlerini aldılar.

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar