Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $63469.13
-4.34%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $3101.81
-4.56%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $35.55
-6.13%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $549.6
-4.63%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

BLOCKCHAIN

IMF: “Afrika’nın Kripto Para Piyasasına Acilen Düzenleme Getirmesi Gerekiyor”

IMF’e göre, bölgede, kripto paralar kullanılarak yapılan yasa dışı faaliyetlerin önüne geçilmesi gerekiyor.

Clock
Paylaş
IMF: “Afrika’nın Kripto Para Piyasasına Acilen Düzenleme Getirmesi Gerekiyor”

Uluslararası Para Fonu (IMF) kısa süre önce yayımladığı blog yazısında, FTX’in çöküşü ve beraberinde getirdiği olumsuz olaylar ile ilgili açıklamalarda bulundu.

728×90 muhabbit - IMF: "Afrika'nın Kripto Para Piyasasına Acilen Düzenleme Getirmesi Gerekiyor"300x250 muhabbit - IMF: "Afrika'nın Kripto Para Piyasasına Acilen Düzenleme Getirmesi Gerekiyor"

IMF, kripto para borsası FTX’in çöküşü ve sonrasında piyasada yaşanan gerilemenin, sektörün düzenlenmesine olan ihtiyacını yeniden ortaya koyduğunu belirtti. Yazıda ayrıca düzenlemelerin özellikle, kripto para pazarının hızla büyüdüğü Afrika’yı da kapsaması gerektiği belirtildi.

IMF’e göre bölgede, kripto paralar kullanılarak yapılan yasa dışı faaliyetler artmış durumda. Bu nedenle IMF, bu faaliyetlerin önüne geçilmesi ve kripto paraların kötüye kullanımının engellenmesi için acil eyleme de ihtiyaç olduğunu belirtiyor.

Afrika’nın Sahra altı bölgesindeki ülkelerin sadece dörtte birinin, kripto para birimleri konusunda resmi olarak düzenleme çalışmaları olduğunu belirten IMF, bu sayının artması gerektiğini belirtti. Açıklamada, Kamerun, Etiyopya, Lesotho, Sierra Leone, Tanzanya ve Kongo Cumhuriyeti olmak üzere sadece altı ülkenin kripto paralara karşı düzenlemeleri uyguladığı belirtiliyor. Zimbabve’nin ise bankaları kripto paralar ile ilgili işlemleri durdurmaya yönlendirdiği belirtiliyor.

IMF her ne kadar düzenlemelerin yeterince ülke tarafından yapılmadığını belirtse de benzer olarak yapılan çalışmalarda farklı sonuçların olduğu görülüyor. Örneğin, Bretton Woods Enstitüsü’nün “Haftanın Grafiği” olarak bilinen son paylaşımında bölge ülkelerinin üçte ikisinden fazlasının kripto paralara bazı düzenlemeler uyguladığı belirtiliyor.

Kripto Paralar Yasa Dışı Faaliyetlerde Kullanılıyor

IMF yetkililerinin birçoğu, bölgedeki kişilerin kripto varlıklarını ticari ödemeler için kullandığı konusunda hemfikir olduğunu belirtiyor. Ancak yetkililer, kripto varlıkların farklı alanlarda kullanılabilmesinin, onları uygun olmayan alternatif değer depoları haline getirdiğini de özellikle belirtiyor.

IMF yetkilileri, raporlarında ayrıca, Afrika’daki politika yapıcıların, kripto varlıklarının ülkelerin ilgili döviz ve sermaye kontrollerini atlamak için kullanıldığından endişe duyduklarını da dile getirerek şu açıklamayı yaptı:

“Politika yapıcılar, kripto paraların bölge dışına yasa dışı yollardan para transfer etmek ve sermaye çıkışlarını önlemek için kullanıyorlar. Bizler de politika yapıcıların bu yerel kuralları atlatmak için kripto paraları kullanılabileceğinden endişe duyuyoruz. Kripto paranın yaygın kullanımı, finansal ve makroekonomik istikrar için riskler yaratarak para politikasının etkinliğini de sekteye uğratabilir.”

Bilindiği üzere Orta Afrika Cumhuriyeti (CAR) Bitcoin‘i yasal olarak kabul etmiş durumda. Bu konuya da değinen IMF, böyle bir kararın “kamu maliyesini riske attığını” dile getirdi. Onlara göre CAR’ın bu hareketi, Orta Afrika Ekonomik ve Parasal Topluluğu’nun (CEMAC) kripto para birimleriyle ilgili anlaşmasına da aykırı.

Twitter’dan anlık ve hızlı haber akışı için: https://twitter.com/Muhabbitcom

Daha Fazla Kripto Para Haberleri İçin: Kripto Para Haberleri

Daha fazla Blockchain Haberleri için: Blockchain Haberleri

Gelişmelerden ve son dakikalardan haberdar olmak, kripto para dünyasında aktif bir yer edinmek istiyorsanız Telegram kanalımıza bekliyoruz.

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar