Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $65140.57
-0.38%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $3547.03
0.07%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $26.79
-0.67%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $596.8
-0.07%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

BITCOIN

IMF Baş Ekonomisti: Kripto Paralar için Küresel Bir Politika İzlenmeli

IMF baş ekonomistinden ezber bozan bir açıklama geldi. Baş ekonomist Gita Gopinath, kripto paralara olan yasaklayıcı yaklaşımın doğru olmadığını düşünüyor.

Clock
Paylaş
IMF Baş Ekonomisti: Kripto Paralar için Küresel Bir Politika İzlenmeli

International Monetary Fund (Uluslararası Para Fonu) baş ekonomisti Gita Gopinath, kripto paralara yönelik yaptırımlar ile ilgili önerilerde bulundu. Gopinath’a göre kripto paralar, ülke bazında engellenmek yerine küresel bir yaklaşımla regüle edilmeli.

Yasaklamayalım, Regüle Edelim

Yakın zamanda IMF başkan yardımcılığı görevine atanacak olan baş ekonomist Gita Gopinath, ülkelerin kripto paraları engellemeleri halinde kripto para piyasası üzerindeki kontrollerini tamamen kaybedeceklerine inanıyor. Gopinath’a göre ülkelerin oyun dışında kalmaması için, küresel ölçekte bir politika belirlenerek kripto paralara yönelik ortak bir regülasyon programının uygulanması gerekiyor.

728×90 muhabbit - IMF Baş Ekonomisti: Kripto Paralar için Küresel Bir Politika İzlenmeli300x250 muhabbit - IMF Baş Ekonomisti: Kripto Paralar için Küresel Bir Politika İzlenmeli

IMF ile ilgili daha fazla haber için buraya bakabilirsiniz.

National Council of Applied Economic Researh (Ulusal Ekonomi Araştırma Konseyi) tarafından yapılan etkinlikte baş ekonomist Gopinath konuya dair şu ifadelerde bulundu:

Ülkelerin kripto paraları engellemesi iyi bir çözüm olmayacak. Çünkü kripto para borsalarının birçoğunun merkezi açık denizlerde konumlanmış durumda. Bu borsalar, engelleyici ülkelerin yasalarına bağlı değil.

Ülkelere Mesaj

Gita Gopinath’ın bu önerileri, kripto paralara yasaklar uygulamaya başlayan ülkelere bir mesaj niteliğinde oldu.

People’s Bank of China (PBoC), geçtiğimiz ekim ayında kripto paralarla mücadele için oluşturduğu bir dizi önlemi kamuoyu ile paylaşmıştı. Bu ve bunun gibi örneklerle bilindiği gibi Çin, kripto paralara karşı saldırgan tutumunu uzun zamandır sürdürüyor.

Benzer tutumlar Rusya’dan da geliyor. Bu ayın başlarında Rusya Merkez Bankası resmi olarak yatırım fonlarının Bitcoin yatırımı yapmalarını yasakladığını duyurmuştu.

Rusya’ya dair daha fazla haber için buraya bakabilirsiniz.

IMF baş ekonomistinden gelen bu açıklamalar ise havayı yumuşatmak için oldukça önemli. Engelleyici tutumlar sergileyerek oyun dışı kalmaktansa, ülkelerin Gita Gopinath’ın önerilerine uyarak küresel ölçekte kararlar alıp regülasyonlara gitmeleri herkes için daha mantıklı görünüyor.

Daha fazla Bitcoin Haberleri için: Bitcoin Haberleri

Gelişmelerden ve son dakikalardan haberdar olmak, kripto para dünyasında aktif bir yer edinmek istiyorsanız Telegram kanalımıza bekliyoruz.

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar