Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $66170.99
0.83%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $3555.63
4.24%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $30.14
2.27%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $606.9
1.71%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

BITCOIN

IMF, BTC’yi Yasal Para Birimi Yapan Ülkeler İçin Endişeli!

IMF (Uluslararası Para Fonu), Bitcoin’i yasal para birimi yapan ülkeler konusunda endişeli bir tavır sergiliyor!

Clock
Paylaş
IMF, BTC’yi Yasal Para Birimi Yapan Ülkeler İçin Endişeli!

IMF (Uluslararası Para Fonu), 29 Ağustos’ta yayımlanan bir blog yazısında Bitcoin ve diğer kripto para birimlerinin bir ülkenin yasal para birimi haline gelmesiyle alakalı endişelerini dile getirdi.

728×90 muhabbit - IMF, BTC'yi Yasal Para Birimi Yapan Ülkeler İçin Endişeli!300x250 muhabbit - IMF, BTC'yi Yasal Para Birimi Yapan Ülkeler İçin Endişeli!
IMF TWITTER

Bitcoin gibi kripto paralar önemli riskleri de beraberinde getirir. Kripto paraları, yasal para birimine dönüştürmek veya ulusal para birimine eşdeğer görmek, tavsiye edilmeyen bir uygulamadır.


Yapılan açıklamalara göre IMF, Bitcoin’i yasal para birimi olarak kabul eden El Salvador veya kripto paraları yasal para birimi haline getirmek isteyen ve bunun için çalışan ülkeler için endişeli görünüyor. IMF’ye göre bu tarz operasyonların, dünya çapında finans konusunda nasıl bir etki yapacağını ülkeler pek de iyi düşünmüyor.

Bitcoin gibi kripto para birimlerine olan ilgi artmaya devam ederken, Güney Amerika’daki Honduras’ta ilk kripto para ATM’si kuruldu. Bununla birlikte Küba, Bitcoin gibi kripto para birimlerini tanıyan ve düzenleyen en son ülke oldu. Küba, kripto para birimini tanırken, adanın uluslararası ticaretini ve havalelerini yasaklayan ABD ambargosunu hafifletebilir.

Kripto Paraları Ülke Olarak Benimsemek

Blog gönderisinde her ne kadar IMF endişelerini dile getirse de kripto para birimleri; finansal katılımı artırma, ödeme sağlayıcıları arasındaki rekabeti artırma ve ülke dışı işlemlere izin verme potansiyeline sahip olduğunu söylemek yanlış olmaz.

Bununla birlikte dijital varlıkları sağlama ve düzenlemede hem kamu sektörünün hem de özel sektörün rolünün tanımlanması gerekir. Ayrıca yasal para birimini değiştirmek büyük maliyetleri de yanında getirebilir.

Son olarak kripto paraların fiyatlarının ne kadar değişken olduğunu da vurgulamamız gerekir. Örnek olarak Bitcoin’in fiyatı, iki üç ay içinde 65 bin dolarlardan 29 bin dolarlara kadar düştü. Bu da Bitcoin’i yasal para birimi olarak kabul eden bir ülkeyi anında fakirleştirebilir. Aynı zamanda Bitcoin’in fiyatı yükselirse de Bitcoin’i yasal para birimi olarak kabul eden ülkeler zenginleşebilir ama bir ülke böyle bir riski almalı mıdır?

Siz kripto paraları yasal para birimi haline getiren devletler hakkında ne düşünüyorsunuz?

Bitcoin Fiyat Analizi İçin;

BITCOIN FİYAT ANALİZİ

Bitcoin haberleri için: Bitcoin Haberleri

Daha Fazla Blockchain Haberleri İçin: Blockchain Haberleri

Gelişmelerden ve son dakikalardan haberdar olmak, kripto para dünyasında aktif bir yer edinmek istiyorsanız Telegram kanalımıza bekliyoruz..

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar