Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $65126
0.38%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $3554
1.33%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $27.05
1.62%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $598.1
1.39%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

BLOCKCHAIN

İngiliz Bankaları, Müşterilerinin, Kripto Para İşlemlerine Kısıtlama Getiriyor!

HSBC ve Nationwide Building Society gibi İngiliz bankaları, müşterilerinin kredi kartlarıyla kripto para satın alımlarını yasaklıyor. 

Clock
Paylaş
İngiliz Bankaları, Müşterilerinin, Kripto Para İşlemlerine Kısıtlama Getiriyor!

HSBC ve Nationwide Building Society gibi İngiliz bankaları, perakende müşterilerinin kredi kartlarıyla kripto para satın alımlarını yasaklıyor

728×90 muhabbit - İngiliz Bankaları, Müşterilerinin, Kripto Para İşlemlerine Kısıtlama Getiriyor!300x250 muhabbit - İngiliz Bankaları, Müşterilerinin, Kripto Para İşlemlerine Kısıtlama Getiriyor!

Ülke genelinde, kripto paralar üzerinde yaygınlaşan kısıtlamalara şimdi de bankalar katılmaya başladı. Bankalar tarafından atılan bu adım, İngiltere düzenleyici kurumlarının kripto para endüstrisi üzerindeki kısıtlama hareketlerinin bir sonucu olarak kabul ediliyor.

İngiltere merkezli Nationwide Bank, attığı adım ile banka kartıyla kripto para satın alma işlemine günlük 5.000 İngiliz Sterlini limit uygularken, kredi kartları ile satın alma işlemini ise tamamen yasaklıyor. Bunun yanında dev İngiliz bankası HSBC de kısa süre önce yaptığı açıklamada, kredi kartı ile kripto para satın alma işlemini yasaklanmıştı. Yasaklamaya dair açıklama yapan HSBC, bunun nedeni olarak, kripto paraların büyük risk içermesini gösterdi. Bankalar, getirmiş oldukları yasaklara bir diğer neden olarak ise FCA’in kripto varlıklarla ilgili yaptığı uyarıları gerekçe gösteriyor.

Bankalar Yasaklara Başladı

Ülke genelinde artan kripto para yasaklarına katılan diğer bankalar arasında Santander, Natwest Group ve Lloyds Banking Group gibi dev isimler yer alıyor. Bu isimler getirdikleri kısıtlamaların çoğunu, önde gelen kripto para borsası Binance’i hedef göstererek getirmiş durumda. Hatta HSBC, ülkedeki düzenleyici statüsüyle ilgili endişeleri gerekçe göstererek ağustos 2021’de Binance’e kredi kartı ödemelerini yasaklamıştı.  

Yasaklara katılan bir diğer banka Santander UK, ülkenin finansal düzenleyicilerinin kripto para alanındaki dolandırıcılık faaliyetlerine yönelik uyarılarına uyacaklarını belirtti. Son dönemlerde sıkça yapılan kripto para birimi dolandırıcılık uyarılarına atıfta bulunan banka, müşterilerinin yapacağı kripto para işlemlerine sınır getirdi.

santander ingiltere kisitlama 1200x600 - İngiliz Bankaları, Müşterilerinin, Kripto Para İşlemlerine Kısıtlama Getiriyor!

Böylece bankanın müşterileri bundan böyle yapacağı işlemler için 1.120 $ limitini aşamayacak. Ayrıca bankanın mobil ve internet bankacılığı hizmetini kullanarak kripto para borsalarına yapılan ödemelerin aylık üst limitinin ise 3.360 dolar olacağı belirtildi. Kripto para borsalarına yapılan ödemeleri sınırlamak veya önlemek için daha fazla değişiklik yapacağını belirten banka, bu işlemleri tamamen yasaklayabileceğini de açıkladı.

Kripto paralar ile ilgili işlemlere çeşitli kısıtlamalar getiren bir diğer banka ise Lloyds oldu. Banka, müşterilerinin İngiliz düzenleyiciler tarafından düzenlenen platformlar aracılığıyla kripto para satın almalarına ve Coinbase gibi borsalardan para çekmelerine izin veriyor. Ancak banka, bu işlemler için sadece baka kartlarının kullanımına izin veriyor.

Lloyds, aslında kripto paralar ile ilgili olarak ilk adımı 2018 yılında attı. Banka o dönem yaptığı bir açıklama ile müşterilerinin kredi kartlarıyla kripto para satın almalarını engelleyen İngiltere’deki ilk bankalardan biri olmuştu.

Sosyal medya hesaplarımızdan bize katılabilir, son blockchain gelişmelerinden anlık ve hızlı haberdar olabilirsiniz: https://linktr.ee/muhabbitcom

Daha Fazla Kripto Para Haberleri İçin: Kripto Para Haberleri

Daha fazla Blockchain Haberleri için: Blockchain Haberleri

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar