Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $51846.41
2.38%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $3028.12
3.95%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $36.94
4.62%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $380.9
2.17%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

BLOCKCHAIN

İngiltere Mali Düzenleyicisi: Kripto Para Dolandırıcılık Faaliyetleri Artışa Geçti!

Kurum, kripto para dolandırıcılık faaliyetlerinin, diğer finans sektörlerini geçerek rekor kırdığını belirtti.

Clock
Paylaş
İngiltere Mali Düzenleyicisi: Kripto Para Dolandırıcılık Faaliyetleri Artışa Geçti!

İngiltere mali düzenleyicisi tarafından yayımlanan yeni bir rapora göre, kripto paralar, geçtiğimiz yıl dolandırıcılık faaliyetlerinde diğer finans sektörlerini geçerek rekor kırdı.

Düzenleyici tarafından yıllık olarak yayımlanan rapora göre, 1 Nisan 2021 ile 31 Mart 2022 tarihleri arasındaki dönemde, kuruma 8.568 adet şüpheli kripto dolandırıcılığı faaliyeti bildirildi. Yapılan bu bildirim sayısı bir önceki yılın aynı dönemine göre yaklaşık %36’lık bir artışa denk geliyor.

Binance BannerBinance Banner

Kurum tarafından açıklanan raporun, FCA‘nın, tüketicileri kripto paralara yapılacak yatırımlarda risklere karşı uyaran “ScamSmart” programının bir parçası olduğu belirtildi. Bilindiği üzere FCA, kripto paraların riskleri konusunda ara ara rapor yayımlıyor. Hatta son olarak FCA, kısa süre önce yaptığı bir açıklamada, kripto para yatırımcılarının tüm paralarını kaybetmeye hazır olması gerektiğini söyledi.

Yayımlanan bu yeni rapor sonrasında, elde edilen bu yüksek rakamların, FCA’nın yetkilendirme konusunda daha sert tutum sergileyeceği belirtiliyor. Hatta bu durumun, bazı kripto para şirketlerinin başvurularını geri çekmesine ve bunun yerine AB’ye yönelmesine neden olacağı belirtiliyor.

Düzenleyici Onayı Bekleyen Finans Şirketleri de Sıkıntı Yaşayacak

Tüm bunların yanında düzenleyici kurum tarafından yayımlanan raporda, İngiltere’de işletme onayı almayı zor bulanların yalnızca kripto para şirketleri olmadığı görülüyor. Çünkü rapora göre, 2021 yılından 2022 yılına kadar, tüketici yatırım pazarına katılmak isteyen finans firmalarının genel olarak beşte birinin başvurularını geri çektiği görülüyor.  

ingiltere FCA kripto paralar

FCA’nın piyasalardan sorumlu direktörü Sarah Pritchard, konu ile ilgili olarak yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

“Yüksek standartlar belirlemek ve sorunlu firmaları çökertmek için hızlı hareket etmek, İngiltere finansal hizmetlerinin bütünlüğünü ve büyümesini destekleyecek. Ayrıca pazar ve tüketici güveninin sağlanmasına yardımcı olacak.”  

Daha Fazla Kripto Para Haberleri İçin: Kripto Para Haberleri

Daha fazla Blockchain Haberleri için: Blockchain Haberleri

Gelişmelerden ve son dakikalardan haberdar olmak, kripto para dünyasında aktif bir yer edinmek istiyorsanız Telegram kanalımıza bekliyoruz.

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar