Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $65027.89
-0.36%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $3538.89
0.13%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $26.92
-0.63%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $597.7
0.29%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

BLOCKCHAIN

İngiltere Merkez Bankası Başkan Yardımcısı: Kripto Paralar Büyük Tehdit Oluşturuyor!

Jon Cunliffe’ye göre, kripto paralar geleneksel finansal sistem için bir tehdit oluşturabilir.

Clock
Paylaş
İngiltere Merkez Bankası Başkan Yardımcısı: Kripto Paralar Büyük Tehdit Oluşturuyor!

İngiltere Merkez Bankası’nda (BoE) Finansal İstikrardan sorumlu başkan yardımcısı Sir Jon Cunliffe’ye göre, kripto paralar geleneksel finansal sistem için bir tehdit oluşturabilir.

BBC’nin Today programına verdiği röportajda Cunliffe, dijital varlıkların hızlı büyümesinin ve geleneksel finansal hizmetlerle entegrasyonunun yakında sistemik riskler oluşturabileceğini savundu.

728×90 muhabbit - İngiltere Merkez Bankası Başkan Yardımcısı: Kripto Paralar Büyük Tehdit Oluşturuyor!300x250 muhabbit - İngiltere Merkez Bankası Başkan Yardımcısı: Kripto Paralar Büyük Tehdit Oluşturuyor!

“Kripto para birimleri çok hızlı büyüyor ve geleneksel finansal sistem diyebileceğim sisteme daha fazla entegre oluyorlar. Yani risk oluşturdukları nokta giderek yaklaşıyor. Düzenleyicilerin ve yasa koyucuların bu konuda çok düşünmeleri gerektiğini düşünüyorum.”

Cunliffe, değişken kripto para varlıklarını ana akım finansal sisteme entegre etme konusunda uyarırken, stablecoinlerin yükselişiyle ilgili benzer endişeleri ise reddetti.

“Bazı büyük teknoloji platformları ve bazı sosyal medya platformları da dahil olmak üzere banka olmayan yeni oyuncuların dünyaya gelip kendi paralarını basmaları için hazırlıklar var. Bence bu hazırlıklar henüz geniş ölçekte mevcut değil, bu yüzden burada eğrinin gerisinde olduğumuzu düşünmüyorum.”

Cunliffe’nin en son yorumları, 13 Ekim’de Dünya Çapında Bankalar arası Finansal Telekomünikasyon Derneği’ne hitaben yaptığı konuşmadan yaklaşık bir ay sonra geldi. Hatırlanacağı üzere Cunliffe o dönemde de politika yapıcıları “acil bir mesele” olarak kripto para düzenlemesini takip etmeye çağırmıştı.

Cunliffe, ayrıca kripto para teknolojilerinin finansal hizmetlerde radikal gelişmeler olasılığı sunduğunu kabul ettiğini belirtiyor. Ancak, sektörün fiyat oynaklığı, tüketici koruma yasalarının eksikliği ve DeFi sektöründe Kara Para Aklamayı Önleme hükümlerinin olmaması nedeniyle önemli riskler oluşturduğunu da dile getiriyor.

İlginizi çekebilir: DeFi Nedir?

“Bu risklerin ne kadar büyüyebileceği, hiç de küçük olmayan bir şekilde, düzenleyici ve denetleyici makamların tepkisinin niteliğine ve hızına bağlı olacaktır.”

Daha Fazla Kripto Para Haberleri İçin: Kripto Para Haberleri

Daha fazla Blockchain Haberleri için: Blockchain Haberleri

Gelişmelerden ve son dakikalardan haberdar olmak, kripto para dünyasında aktif bir yer edinmek istiyorsanız Telegram kanalımıza bekliyoruz.

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar