Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $68941.6
0.25%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $3743
-0.52%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $37.61
-2.46%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $602.3
-0.18%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

BLOCKCHAIN

Intel, Blok Zinciri Madenciliği İçin Çip Üretimini Durduruyor!

Intel, madencilik sektörüne üretimi durduruyor.

Clock
Paylaş
Intel, Blok Zinciri Madenciliği İçin Çip Üretimini Durduruyor!

Dünyanın en büyük çip üreticilerinden biri olan Intel, blok zinciri için ürettiği çipleri artık üretmeyeceğini duyurdu.

2022 Şubat ayında Kaliforniya merkezli teknoloji şirketi Intel, blok zincirinin gelişimine katkı sağlamak için ”enerji tasarruflu hızlandırıcı” ASIC teknolojisini oluşturma planını açıklamıştı. Aynı ayın sonunda da ISSCC konferansında şirket Bonanza Mine BMZ1 çipini tanıttı. Şirket tanıtım sırasında Bonanza Mine ASIC’in ikincisi olan BMZ2’nin de geliştirildiğini açıklamıştı.

728×90 muhabbit - Intel, Blok Zinciri Madenciliği İçin Çip Üretimini Durduruyor!300x250 muhabbit - Intel, Blok Zinciri Madenciliği İçin Çip Üretimini Durduruyor!

Enerji verimi sağlayan bu yeni çipler o kadar tutuldu ki kripto para madenci şirketleri Hive, Argo, Block ve Grrid ön siparişler vererek piyasaya çıkan neredeyse tüm çipleri satın alıyordu.

18 Nisan 2023 Salı günü Tom’s Hardware’in sözcüsü Paul Alcorn, Intel ile yaptığı görüşme sonrası bir açıklama yaparak Intel’in “Blockscale çipler” olarak da bilinen Bitcoin hızlandırıcı üretimini durdurduğunu açıkladı. Alcorn açıklamasında Intel’in bu alanda artık yeni nesil çiplerin üretilmeyeceğini belirtti. Konu hakkında bir Intel sözcüsü ise şunları söyledi:

“IDM 2.0’a yaptığımız yatırımlara öncelik verirken, Blockscale müşterilerimizi desteklemeye devam edeceğiz. Ancak, Intel Blockscale 1000 Serisi ASIC’in kullanım ömrünün sonuna geliyoruz.”

Alcorn raporunda ayrıca, Blockscale ASIC açılış sayfasının artık çalışmadığını ve ürün sayfasında ürün bulunmadığını belirtti. Intel’in Alcorn’a verdiği röportajda, Intel’in, 2023 Ekim ayına kadar siparişi alınan çiplerin üretileceğini ancak ürünlerin kargoya verilmesinin 2024 Nisan ayına kadar devam edeceğini belirtildi.

Intel’in Çip Üretimindeki Müşterileri Neler Yapacak

Intel, çip üretiminde lider şirket olsa da birçok rakibi de kripto para madenciliği için çip üretiyor. Intel’in bu alandan çekilmesiyle alanda en çok çip kullanan şirketin Bitmain’in neler yapacağı da merak konusu. Bitmain’in yanı sıra Microbe, Canaan ve Innosilicon gibi şirketler de bu alanda faaliyet gösteriyor ve yeni nesil çipler kullanıyor. Son raporlara göre madencilik şirketlerinin kullandı çipler şu şekilde:

  • Bitmain, 5nm TSMC
  • Microbt, Samsung’un 5nm ASIC teknolojisi kullanıyor

Samsung’un ayrıca 3nm ASIC yongaları oluşturma sürecinde olduğu da biliniyor. Bundan dolayı Intel müşterilerinin Samsung’a kayması çok olası gözüküyor.

Sosyal medya hesaplarımızdan bize katılabilir, son blockchain gelişmelerinden anlık ve hızlı haberdar olabilirsiniz: https://linktr.ee/muhabbitcom

Daha Fazla Kripto Para Haberleri İçin: Kripto Para Haberleri

Daha fazla Blockchain Haberleri için: Blockchain Haberleri

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar