Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $70138
-1.19%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $3785.49
3.19%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $41.26
3.51%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $618.8
3.48%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

BLOCKCHAIN

IOSCO: Şirketlerin Kripto Fonksiyonlarını Birleştirmesi Engellenmeli

Rapora göre bu tür birleşmeler, şirketlerin kontrolsüz risklere maruz kalmasına ve müşterilerin varlıklarının güvencesiz hale gelmesine yol açabilir.

Clock
Paylaş
IOSCO: Şirketlerin Kripto Fonksiyonlarını Birleştirmesi Engellenmeli

Uluslararası Menkul Kıymetler Komisyonları Örgütü (IOSCO), bugün 18 maddede özetlediği ve küresel kripto tavsiyesi için politika önerilerini sunduğu bir rapor yayımladı.

IOSCO raporunda; kripto para sektöründe faaliyet gösteren şirketlerin, özellikle kripto paraların saklanması, ticaret ve finansal araç sunma gibi işlevlerini birleştirmesi durumunda hem müşteri fonlarının güvenliği hem de finansal istikrar açısından riskler oluşabileceğini belirtiyor. Rapora göre bu tür birleşmeler, şirketlerin kontrolsüz risklere maruz kalmasına ve müşterilerin varlıklarının güvencesiz hale gelmesine yol açabilir.

728×90 muhabbit - IOSCO: Şirketlerin Kripto Fonksiyonlarını Birleştirmesi Engellenmeli300x250 muhabbit - IOSCO: Şirketlerin Kripto Fonksiyonlarını Birleştirmesi Engellenmeli

Raporda; düzenleyici otoritelerin, şirketlerin kripto fonksiyonlarını birleştirme girişimlerini engellemesi ve işlevleri ayrı tutmalarını sağlaması gerektiği ifade ediliyor. Bu şekilde, kripto para sektöründe faaliyet gösteren şirketlerin daha sağlam ve güvenli bir şekilde hizmet sunabileceği ve müşterilerin varlıklarının korunmasının sağlanabileceği belirtiliyor.

Ayrıca; düzenleyici otoritelerin, kripto para sektöründe faaliyet gösteren şirketlerin faaliyetlerini izlemesi, denetlemesi ve düzenlemesi gerektiği vurgulanıyor. Bu sayede şirketlerin uygun güvenlik önlemlerini alması, müşteri fonlarını güvence altına alması ve piyasanın genel istikrarının sağlanması hedefleniyor. IOSCO’nun 18 maddelik öneri planı, dünyadaki tüm Menkul Kıymetler Komisyonlarına kripto piyasasını nasıl düzenleyeceklerini ve başka bir FTX olayından nasıl kaçınacaklarını anlatıyor.

IOSCO Nedir?

IOSCO, Uluslararası Menkul Kıymetler Komisyonları Örgütü’nün (International Organization of Securities Commissions) kısaltmasıdır. IOSCO, dünya genelindeki menkul kıymetler ve sermaye piyasası düzenleyici otoritelerini bir araya getiren uluslararası bir organizasyondur. Amacı, finansal piyasaların düzenlenmesi ve etkin işleyişi için iş birliği yapmak, bilgi ve deneyim paylaşımı yapmak, en iyi uygulamaları teşvik etmek ve yatırımcı korumasını sağlamaktır.

IOSCO’nun üyeleri, kendi ülkelerindeki menkul kıymetler ve sermaye piyasası düzenleyici otoriteleri, borsalar ve diğer ilgili kuruluşlardan oluşur. Bu üyeler arasında ulusal düzenleyici otoriteler, borsalar, yatırımcı koruma kurumları ve diğer finansal piyasa paydaşları yer alır. IOSCO’nun üyeleri arasında yaklaşık 130 ülke bulunmaktadır. IOSCO, uluslararası finansal piyasaların düzenlenmesi ve işleyişi konusunda standartlar geliştirir, politika belirler ve rehberlik sağlar.

Sosyal medya hesaplarımızdan bize katılabilir, son blockchain gelişmelerinden anlık ve hızlı haberdar olabilirsiniz: https://linktr.ee/muhabbitcom

Daha Fazla Kripto Para Haberleri İçin: Kripto Para Haberleri

Daha fazla Blockchain Haberleri için: Blockchain Haberleri

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar