Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $56934.91
7.20%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $3246.18
2.89%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $38.85
0.94%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $394
-0.66%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

ÖNE ÇIKAN

IOTA (MIOTA) Hack’inden Zarar Gören Kullanıcılara Müjde!

IOTA (MIOTA) hacklenmesinin ardından, IOTA’nın kurucusu David Sønstebø, siber saldırıdan etkilenen kullanıcıların zararını karşılayacağını duyurdu.

Clock
Paylaş
IOTA (MIOTA) Hack’inden Zarar Gören Kullanıcılara Müjde!

IOTA (MIOTA) cüzdanın hedef alındığı bir saldırıya uğradığından bahsetmiştik. IOTA’nın kurucusu David Sønstebø, siber saldırıdan etkilenen kullanıcıların zararını karşılayacaklarını duyurdu.

Cointelegraph’a konuşan IOTA’nın kurucusu David Sønstebø, geçtiğimiz ay meydana gelen siber saldırıdan etkilenen 46 kullanıcıya ait 8,52 milyon MIOTA’yı (yaklaşık olarak 1,97 milyon dolar) bizzat kendisi ödeyeceğini ve 10 Mart’ta ağın tekrar kullanıma açılacağını iletti.

Sønstebø ayrıca siber saldırı hakkında da detay verdi. Saldırının MoonPay altyapısına karşı olduğunu ancak IOTA cüzdanı ile entegre edilme şeklinden dolayı küçük bir güvenlik açığı olduğunu söyledi. Zaten hacker da bu güvenlik açığından IOTA cüzdanına giriş sağlayabildi.

Bununla birlikte hacker giriş sağladığı anda IOTA Vakfı’nın (IOTA Foundation) fark edip koordinatöre kadar bütün sistemi kapatmasıyla, sadece 46 cüzdan sahibi ile saldırıdan kurtulabiliyorlar.

IOTA siber saldırısı sonucu kaybedilen miktarı neden kendi hesabından karşılamak istediği sorulduğunda, IOTA’ya zengin olmak için başlamadıklarını, IOTA’ya verdiği değeri ve amaçlarını sıralayan Sønstebø,
bu uğurda zararı, “2 yıldır dokunmadığı bireysel hesabından karşılamanın bir sakıncası olmadığı” şeklinde cevap verdi.

Binance BannerBinance Banner

IOTA (MIOTA) kurucusu David  Sønstebø
IOTA (MIOTA) kurucusu David Sønstebø

Sadece Paranoyaklar Ayakta Kalır

Siber saldırıdan ders çıkarıp çıkarılmadığı sorulduğunda Sønstebø, hiçbir koşulda güvenlikten ödün vermemeleri gerektiğine dair bir ders olduğunu söyledi. Geriye dönüp baktıklarında çok fazla hata yaptıklarını, daha sabırlı olmaları gerektiğini fark ettiklerini söyledi. Daha titiz çalışmış olsaydık, daha sıkı denetim prosedürlerini uygulasaydık bu tür bir saldırıyla karşı karşıya kalmazdık dedi.

Geliştiricilere güvenlik konusunda ne gibi bir öneri verebileceği sorulduğunda ise, Intel’in eski CEO’su Andrew S. Grove tarafından kaleme alınan kitaba atıfta bulunarak;

“Sadece Paranoyak Ayakta Kalır.”

Intel’in eski CEO’su Grove, zamanında bu kitabı küçük bir güvenlik açığının devasa bir halkla ilişkiler sorunu hâline geldiği olay sonrasında kaleme almıştı.

Ayrıca yazılımcılara asla pes etmemelerini öğütledi. Herkesin arada sırada bocalayabileceğini, önemli olanın bu bocalama hâlinden nasıl sıyrıldığınız olduğunu hatırlattı.

David Sønstebø, IOTA (MIOTA) ve IOTA Vakfı’nın gelecekteki gidişatı için de büyümenin ve gelişmenin devam edeceğini ve hatta 10 Mart’ta ağın yeniden başlatılacağını bildirdi.

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar