Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $66471.81
0.10%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $3216.87
0.92%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $38.69
-1.25%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $609.2
2.16%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

BITCOIN

İran İnterneti Kapatma Kararı Alabilir! Bitcoin Etkilenir Mi?

Clock
Paylaş
İran İnterneti Kapatma Kararı Alabilir! Bitcoin Etkilenir Mi?

Sunduğu düşük elektrik tarifesinden dolayı son yıllarda önde gelen Bitcoin madencilik destinasyonlarından birisi olan İran, ilginç bir karara imza attı. 

Aktarılan bir son dakika haberine göre İran yönetimi interneti kapatıp yerel ağa geçme kararını bu akşam görüşmeye alacak. Eğer karardan İran’ın dünyayla olan internet erişimini kesme kararı çıkarsa, bu durum sadece vatandaşların normal hayatlarını değil, küresel Bitcoin ağını da etkileyebilir. 

728×90 muhabbit - İran İnterneti Kapatma Kararı Alabilir! Bitcoin Etkilenir Mi?300x250 muhabbit - İran İnterneti Kapatma Kararı Alabilir! Bitcoin Etkilenir Mi?

2019 yılının Temmuz ayında Bitcoin madenciliğini bir endüstri olarak resmen tanıyan İran, sayısı bilinmese de ciddi bir Bitcoin madencisine ev sahipliği yapıyor. Hükümetin Temmuz ayında yaptığı bir baskında 1.000 Bitcoin madencilik donanımına el koyması ülkenin potansiyelini az çok ortaya koyuyor. 

Bitcoin Ağında Nasıl Bir Değişim Olur?


Madencilerin alternatif bir internet erişimi bulmadan önce yaşayacakları erişim sıkıntısı, ağda sert bir hash rate düşüşü yaratabilir. Yaşanan hash rate düşüşü kısa bir süre için mevcut madencilerin nispeten daha fazla BTC kazmasına olanak sağlasa da, ağın her 14 günde bir kendisini yenileyen zorluk oranı bunu daha sonra eski haline getirecektir.

Yine de İran gibi önemli bir Bitcoin madencilik potansiyeline sahip ülkenin dış dünyayla erişimi kesmesi, ağın ve madencilerin merkeziyetsizliği konusunda büyük bir eksiklik yaratabilir.


Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar