Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $64258
-3.34%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $3170.94
-8.48%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $27.3
-8.97%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $563.7
-3.46%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

ÖNE ÇIKAN

İran Kripto Para Madenciliği Yasağını Kaldırdı!

İran’ın yasağı sonunda sona erdi!

Clock
Paylaş
İran Kripto Para Madenciliği Yasağını Kaldırdı!

İran’ın kripto para madenciliği yasaklaması sonunda sona erdi.

İran, 26 Mayıs 2021 tarihinde 3 ay sürmesi planlanan bir kripto para madenciliği yasağını hayata geçirmişti. Eski Cumhurbaşkanı Hassan Rouhani tarafından getirilen yasak, bugün (1 Ekim 2021) itibarıyla kalkıyor.

728×90 muhabbit - İran Kripto Para Madenciliği Yasağını Kaldırdı!300x250 muhabbit - İran Kripto Para Madenciliği Yasağını Kaldırdı!

Neden Yasak Konulmuştu?

Ambargolar ve yasaklar ülkesi İran’da bu konuda yasak konulması akıllara başka soru işaretleri getirdi. Fakat İran Hükümeti’nin yaptığı açıklama ile bu soru işaretlerinin yersiz olduğu ortaya çıktı.

Hükümetin açıklamasına göre, İran’da aşırı sıcakların olması sebebiyle elektrik şebekelerine oldukça önemli bir yük binmekte. Hükümet bu yükle birlikte, kripto para madenciliği cihazlarının elektrik şebekelerine ekstra bir yük bindirmesini istemedi. Bu yüzden de yaz ayı boyunca sürecek bir “yasaklama” seçeneği gündeme geldi.

Normal şartlarda yasağın 22 Eylül 2021 tarihinde kalkması bekleniyordu. Fakat yüksek sıcaklıkların devam etmesinden dolayı yaklaşık 10 gün ertelendi.

Yasağın Bugün Kalkmasıyla Beraber, Lisanslı Kripto Para Madencilerinin Faaliyetleri Devam Edecek!

İran kripto para madenciliğini yasal olarak kabul ederek kripto para madencilerini lisans almaları için teşvik etmişti. Lisansını alarak yasal hâle gelen kripto para madencileri ve madencilik tesisleri bugün (1 Ekim 2021) itibarıyla kripto para madenciliği faaliyetlerine devam edebilecek.

Gelişmelerden ve son dakikalardan haberdar olmak, kripto para dünyasında aktif bir yer edinmek istiyorsanız Telegram kanalımıza bekliyoruz.

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar