Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $51630
1.04%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $3046.19
2.92%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $36.91
1.07%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $384.6
1.10%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

BITCOIN

İran Yaptırımları Aşmak İçin Bitcoin Madenciliğine Yöneldi!

Ülke, madencilik faaliyetleri ile yaptırımların üstesinden gelmeyi planlıyor.

Clock
Paylaş
İran Yaptırımları Aşmak İçin Bitcoin Madenciliğine Yöneldi!

Blockchain analiz firması olan Elliptic’in yeni bir araştırmasına göre İran, ülkenin karşı karşıya olduğu sert yaptırımların etkisini atlatmak ve azaltmak için bir araç olarak Bitcoin’i kullanıyor.

Binance BannerBinance Banner

İran’ın dünyadaki tüm Bitcoin hashrate’in % 4,5’ini barındırdığını tahmin eden araştırma, ülkenin enerji rezervlerini ihraç etmek için dolaylı olarak Bitcoin kullandığını belirtiyor. Bilindiği üzere İran, dünyada bol petrol rezervine sahip birkaç ülkeden biridir. 

Bununla birlikte, ABD’nin son on yılda ülke genelinde petrol ihracatına uyguladığı ambargo nedeniyle, bunları ihraç etme ve kullanma kapasitesi ciddi şekilde sınırlanmıştır. Bu, hükümeti, enerji potansiyelini ülkenin kâr edebileceği bir ürüne dönüştürmek için potansiyel bir araç olarak Bitcoin madenciliğine çevirdi.

Bitcoin

Hatırlanacağı üzere İran’da devlet destekli Stratejik Araştırmalar Merkezi tarafından yayımlanan ayrıntılı bir raporda uluslararası yaptırımlarda Bitcoin ve diğer kripto para madenciliğinden yararlanılmasının ülkeyi cesaretlendirici konuma getireceği bildirilmişti.

Ucuz Elektrik Bitcoin Madencilerine Yarıyor

İran tarafından başlatılan bu adım görünüşe göre işe yaradı. İran’ın eskiyen elektrik yapısı nedeniyle elektrik tarifeleri oldukça ucuz ve bu da kripto para birimi madenciliği çılgınlığını körükleyen bir gerçek olarak görülüyor. Elliptic’in raporu, Çinli madencilik şirketlerinin bu gerçeğin cazibesine kapıldığını ve hatta tesislerini ülkeye güvenli bir şekilde getirmek için orduyla ortaklık kurduğunu belirtiyor.

Küreselleşmiş bir ekonominin parçası olarak İran, ülkedeki madencilerin eylemi yoluyla Bitcoin’e dönüştürülen elektriği üretmek için petrolünü kullanarak enerji rezervlerini etkin bir şekilde dünyaya açıyor. Bu şekilde İran, potansiyel Bitcoin alıcıları ve kullanıcıları aracılığıyla petrol rezervlerinin dolaylı olarak açığa çıkmasını sağlıyor.

İran ve İran merkezli madenciler bundan yararlanırken, rapor aynı zamanda işlem yapmak için Bitcoin ağını kullanırken uyumluluk konusunda da önemli uyarıları gündeme getiriyor. Elliptic, Bitcoin gönderen herhangi bir kurum ve kişinin bu uluslararası yaptırımları ihlal edebileceğini belirterek şu açıklamayı yapıyor:

“Herhangi bir Bitcoin işleminin, göndericinin İran’daki bir Bitcoin madencisine işlem ücreti ödemesini içermesi ihtimali var. Finans kurumları, kazançlarını nakde çevirmek isteyen İranlı madencilerden kaynaklanan kripto para yatırma işlemlerini de takip etmelidir.”

Bu potansiyel yasadışı faaliyeti engellemeye çalışan bir dizi girişim de bulunuyor. Bu kapsamda Kuzey Amerika merkezli bir Bitcoin madencilik şirketi olan Marathon, son zamanlarda OFAC uyumlu ilk Bitcoin madenciliği havuzunu başlattı. 

Sonuç olarak, gelecekte, BTC’nin bir varlık sınıfı olarak kurumsallaşması nedeniyle başka benzer girişimler ortaya çıkabilir ve bu da kurumları bu yasa dışı eylemleri farkında olmadan yürütmekten korumaya teşvik etmektedir.

Bitcoin haberleri için: Bitcoin Haberleri

Daha Fazla Blockchain Haberleri İçin: Blockchain Haberleri

Gelişmelerden ve son dakikalardan haberdar olmak, kripto para dünyasında aktif bir yer edinmek istiyorsanız Telegram kanalımıza bekliyoruz.

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar