Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $68607.27
1.17%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $3867.37
0.40%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $37.42
1.71%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $603.2
0.84%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

BLOCKCHAIN

İran’daki Madencilik Yasağına, Kripto Para Topluluğundan Tepkiler Gelmeye Başladı!

İran’da kripto para madencilerine yönelik elektrik kesintilerine, yerel kripto para madencilerinden tepki yağıyor.

Clock
Paylaş
İran’daki Madencilik Yasağına, Kripto Para Topluluğundan Tepkiler Gelmeye Başladı!

İran’da kripto para madencilerine yönelik elektrik kesintilerine, yerel kripto para madencilerinden tepki yağıyor.

Bildiğiniz üzere indirimli elektrik tarifeleri ve Çin’deki yasaklar sebebiyle birçok madenci faaliyetlerini İran ve Kazakistan gibi ülkelere kaydırmıştı. Fakat İran hükümeti, tüketimi sınırlamak ve elektrik açığını önlemek için bazı tedbir kararları uygulamaya başladı. Geçtiğimiz hafta, yaz aylarında enerji ihtiyacı maksimum seviyelere ulaşan İran, işin faturasını yine kripto para madencilerine yükledi. İran, kripto para madencilerinin elektriğini yaz ayları boyunca “yeniden” kesme kararı alındı. Bu karar üzerine kripto para madencilerinden tepkiler gelmeye başladı.

728×90 muhabbit - İran’daki Madencilik Yasağına, Kripto Para Topluluğundan Tepkiler Gelmeye Başladı!300x250 muhabbit - İran’daki Madencilik Yasağına, Kripto Para Topluluğundan Tepkiler Gelmeye Başladı!

İran’ın Elektrik Kesintileri Madencileri Uzaklaştırır mı?

İran’ın elektrik dağıtım şirketi, sıcak yaz aylarında elektrik kesintilerini gerekçe göstererek madencilik operasyonlarını askıya aldırması üzerine birçok eleştirmen bu yasaklayıcı durumun kripto para madenciliğine zarar vereceği yönünde açıklamalarda bulunmaya başladı. İran’ın bu yasaklarının, ülkeyi küresel kripto para madenciliği endüstrisinden uzaklaştırdığını söyleyen eleştirmenler, bu durum için bir çare bulunması yönünde hükümete çağrıda bulundular.

Konuyla ilişkili olarak şirket sözcüsü Mostafa Rajabi Mashhadi, bu tedbirin elektrik ihtiyacının olduğu bu sezonda uygulanmasının şebeke üzerindeki ağır yükün azaltılmasına yardımcı olacağının altını çizdi.

İran medya kuruluşu Way2pay tarafından hazırlanan bir raporda, bu yasaklarla haksızlık yapıldığı ve 2021 yılında olduğu gibi İran’ın kripto para madenciliği endüstrisinin büyük zarar göreceği öne sürülerek yasağa karşı çıkıldı.

2021 Yılının Mayıs Ayında da Aynı Uygulamaya Gidilmişti!

BTC Mining Düşüş Muhabbit 1200x600 - İran’daki Madencilik Yasağına, Kripto Para Topluluğundan Tepkiler Gelmeye Başladı!
Bitcoin madencilik

Elektrik açığı ve sık görülen kesintiler sebebiyle geçtiğimiz 2021 yılının Mayıs ayında da aynı uygulamaya giden İran hükümeti 2021 Eylül ayında madencilerin faaliyetlerine devam etmelerine izin vermişti. Ancak ısıtma için enerji talebinin arttığı soğuk kış aylarında da enerji kıtlığını azaltmak için tekrardan ekipmanlarının fişlerini çekmeleri istenmişti. Cambridge Alternatif Finans Merkezi’nin verilerine göre, aç kapa durumuna dönen bu kısıtlamalar kripto para madencilerini sert bir şekilde vurdu ve İran’ın küresel hash oranındaki payını %0,12’ye düşürdü. Bu durumla birlikte İran rakiplerinin bir hayli gerisinde kalmış oldu.

İranlı Madenciler Tepkili!

Kısıtlamalarla birlikte zor duruma düşen İranlı madenciler, yasal madencilik tesislerinin şebeke yükünün küçük bir bölümünü oluşturduğunu, kripto para madencilerinin faaliyetlerini durdurmanın güç kaynağı üzerinde çok az etkisi olacağını ifade ettiler. Madencilerin bir başka tepkisi de bu yasağın neden aniden uygulanması gerektiği konusunda oldu.

Daha Fazla Bitcoin Haberleri İçin: Bitcoin Haberleri

Daha fazla Kripto Para Haberleri için: Kripto Para Haberleri

Gelişmelerden ve son dakikalardan haberdar olmak, kripto para dünyasında aktif bir yer edinmek istiyorsanız Telegram kanalımıza bekliyoruz.

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar