Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $69070.61
0.60%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $3756
0.17%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $37.69
-1.36%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $602.4
0.25%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

BLOCKCHAIN

İspanya Bankası, Kripto Para Alımlarının Bazı Durumlarda Engellenebileceğini Söyledi

Bank of Spain; banka müşterilerine, ticari bankaların kripto paralarla ilgili bir satın alma tespit ettikleri takdirde yapabilecekleri olası eylemleri açıklayan bir gönderi yayımladı.

Clock
Paylaş
İspanya Bankası, Kripto Para Alımlarının Bazı Durumlarda Engellenebileceğini Söyledi

İspanya Merkez Bankası Bank of Spain, kripto para alımları tespit ettikleri durumlarda bankaların alabileceği bazı önlemler konusunda kullanıcıları uyardı.

Bank of Spain, resmi web sayfasında yayımlanan bir gönderide, bankaların şayet kimlik hırsızlığı veya kara para aklama gibi şüpheli durumlar sezdiğinde bu işlemleri bloke etme hakkını saklı tuttuğunu açıkladı.

728×90 muhabbit - İspanya Bankası, Kripto Para Alımlarının Bazı Durumlarda Engellenebileceğini Söyledi300x250 muhabbit - İspanya Bankası, Kripto Para Alımlarının Bazı Durumlarda Engellenebileceğini Söyledi

İspanya Merkez Bankası Kripto Paralarla İlgili Kısıtlamaları Açıkladı

Bank of Spain; banka müşterilerine, ticari bankaların kripto paralarla ilgili bir satın alma tespit ettikleri takdirde yapabilecekleri olası eylemleri açıklayan bir gönderi yayımladı. Açıklamada İspanyol ve Avrupalı denetçilere göre bu varlıkların ödeme yöntemleri ya da yatırım araçları olarak uygun olmadığı özellikle belirtiliyor. Ayrıca, kimlik hırsızlığıyla bağlantılı şüpheli davranışlar yakaladığında hesapların bloke edilebileceği de vurgulanıyor.

Bankanın, kimlik hırsızlığı yapıldığına dair şüpheleri olabilir.

Bir işletmedeki müşterilerin şifreleri çalındıktan sonra hesaplarına hileli erişim sağlanmasına ve kripto para almak için yapılan dolandırıcılık transferlerine sık sık rastlanıyor.

Bu, bankacılık sistemine entegre alarmları tetikleyebilir ve müşteriyi korumak için yukarıda belirtilen blokajı başlatabilir.

Kara Para Aklama

Ancak, işlem kısıtlamasına neden olması beklenen başka nedenler de olabilir. Açıklamaya göre; kara para aklama ile işlem gören fonları birbirine bağlayan ipuçlarının kripto paraları satın alma işleminin engellenmesine de neden olabileceğini açıklamaya devam ediyor. Banka ayrıca şu açıklamayı da yaptı:

Bankanın bu tür bir işlemi yüksek riskli olarak sınıflandırması ve telefon görüşmesi yapmak ya da şubeye gelmenizi istemek gibi ek kontroller talep etmeye karar vermesi de olabilir.

Bankalar, para aklamak için kullanılması muhtemel ya da dünya çapında terörizmi finanse etmek için yapılan her tür girişimi engelleyen bazı yasalara uymak zorundadır.

Ancak bankaların, etkilenen kullanıcı ile bir iletişim hattını sürdürmeden bunu yapamayacağı da açıklanarak, işlemin bloke edilmesi için genel bir neden verildi. Bazı durumlarda kullanıcılardan bir banka şubesini ziyaret etmeleri istenebilir. Ancak gönderi, bankaların müşterinin sağlık durumuna ve ikamet ettikleri yere olan mesafeye bağlı olarak esnek kalacağını söylüyor.

Avrupa şu anda, kuruluşların her birinin kripto paraları ve ilgili aktörlerle ilgili niteliklerini daha iyi netleştirecek olan ‘Kripto Varlıklardaki Piyasalar Düzenleyici’ çerçevesi olan MiCA‘i hazırlıyor.

MiCA ile ilgili diğer haberler için buraya tıklayınız.

Daha fazla Blockchain Haberleri için: Blockchain Haberleri

Daha fazla Bitcoin Haberleri için: Bitcoin Haberleri

Gelişmelerden ve son dakikalardan haberdar olmak, kripto para dünyasında aktif bir yer edinmek istiyorsanız Telegram kanalımıza bekliyoruz.

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar