Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $57123.99
6.82%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $3240.35
2.57%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $38.94
0.00%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $395.1
-1.03%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

BLOCKCHAIN

İspanya Hükümeti Kripto Para Reklamlarına Yeni Kurallar Getirdi!

Influencer’lar da dahil olmak üzere reklam verenlere kripto varlık reklamları ile ilgili birçok yeni düzenleme getirildi.

Clock
Paylaş
İspanya Hükümeti Kripto Para Reklamlarına Yeni Kurallar Getirdi!

İspanya hükümeti de birçok hükümet gibi bir süredir kripto paraları vergilendirme konusunda çalışmalar yürütüyor. Bunun yanı sıra, İspanya’nın finans düzenleyicisi Comisión Nacional del Mercado de Valores (CNMV), dün (17.01.2022) düzenlemelerle ilgili yeni bir adım atarak bu sefer kripto varlık yatırımlarına verilen reklamlar için yeni bir yönerge duyurdu.

Binance BannerBinance Banner

İlginizi Çekebilir: İspanya ile ilgili diğer haberler için buraya tıklayabilirsiniz.

Yeni yönergenin İspanya’da 17 Şubat 2022’de yürürlüğe gireceği bildirildi. Yönergedeki kurallara gelirsek; öncelikle kripto para reklamları “net, dengeli ve adil” olmalı ibaresi yer alıyor. Bununla birlikte yatırımcılara kripto paranın içerdiği riskler hakkında yeterince açık bilgilerin verilmesi gerekiyor.

Düzenleyici Kurum 10 Gün Önceden Bilgilendirilmeli

Ayrıca reklam verenler için 100.000 ya da daha fazla kişiyi hedefleyen reklamlar için düzenleyici kurum CNMV’ye 10 gün önceden bilgilendirme raporu sunması şartı koyuldu. CNMV reklamları denetledikten sonra detaylı bir raporlama yapılmasına gerek kalmayacak.

Influencer’lar Düzenleme Kapsamında!

Düzenleyici kurum CNMV’nin kurallarında, ‘influencer’ların da reklam düzenlemeleri kapsamında olduğu net olarak belirtildi. Bu kuralların yanı sıra, kripto para reklamlarını izleyenler için kripto para yatırımlarının tam olarak düzenlenmediğine dair bilgilendirme mesajının olması istendi. Ayrıca yatırılan miktarın hepsinin kaybedilme olasılığının yüksek olduğuna dair bir uyarı yazısı içermesi şartı koyuldu. Yine son olarak, reklamların daha fazla bilgi için bağlantı paylaşmaları gerektiği de yeni yönergedeki kurallar arasında.

CNMV bu yeni kurallarla sadece kripto varlık reklamlarını hedef aldı. Kripto varlıkların ve ilgili diğer hizmetlerin faaliyet alanı ile ilgili işleyişin, şu an için yeni kurallar kapsamında olmadığı söyleniyor.

Kripto Varlık Reklamlarına Yasak Getiren Ülkeler

Bu alanda özellikle Birleşik Krallık’ın Reklam Standartları Kurumu‘nun (ASA) çok sert yaptırımlar uyguladığı ve titizlikle çalıştığı biliniyor. 2021’de kripto para borsaları Coinbase, Kraken, eToro ve diğer birçok platformun reklamları ihlaller nedeniyle kaldırıldı. Hatta kısa bir süre önce ASA cryptocom’un mobil uygulamalardaki iki reklamını yasakladı.

Son aldığımız bilgilere göre, Singapur Para Otoritesi de kripto para reklamlarına yönelik kısıtlamalar yayımladı.

Daha fazla Blockchain Haberleri için: Blockchain Haberleri

Gelişmelerden ve son dakikalardan haberdar olmak, kripto para dünyasında aktif bir yer edinmek istiyorsanız Telegram kanalımıza bekliyoruz.

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar