Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $66375.9
0.42%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $3261.23
2.81%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $39.11
2.03%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $612.5
1.11%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

ALTCOIN

İspanya’da Kripto Para Yatırımcılarından Şikayet Var!

Kripto para piyasası, birçok yatırımcının varlıklarını kaybetmesine sebep oluyor. İspanyol yatırımcılar kayıplarından dolayı şikayetçi.

Clock
Paylaş
İspanya’da Kripto Para Yatırımcılarından Şikayet Var!

İspanya Ombudsmanı (Şikayet Amiri), kripto paralara yatırım yapan ve varlıklarını kaybeden İspanyollar tarafından şikayet dilekçeleri alıyor. Ombudsmanın yayımladığı yıllık rapora göre, henüz yeterli regülasyon yapılmadığı için kripto paralar ülkede yeni bir problem olarak kendisini gösteriyor. İspanya’ya benzer şekilde Avrupa Birliği de kripto paraların riskleri hakkında yakın geçmişte uyarılar yapmıştı.

728×90 muhabbit - İspanya'da Kripto Para Yatırımcılarından Şikayet Var!300x250 muhabbit - İspanya'da Kripto Para Yatırımcılarından Şikayet Var!
  • İspanyol kripto para yatırımcıları varlıklarını kaybetmekten dolayı şikayetçi.
  • İspanya Ombudsmanı kaybedilen varlıkların güvence altında olmadığını vurguluyor.
  • İspanya’da ve Avrupa Birliği’nde kullanıcıları koruyucu regülasyonlar bekleniyor.

Daha fazla İspanya haberi için buraya bakabilirsiniz.

seppic regulatory compliance of ingredients banner 2 - İspanya'da Kripto Para Yatırımcılarından Şikayet Var!

Ombudsmanın Kripto Paralara Bakışı

İspanya Ombudsmanı Angel Gabilondo; kripto paralar ve bu piyasaya yatırım yapan vatandaşları hakkında görüşlerini dile getiren bir yıllık rapor yayımladı. Rapora göre kripto paralar İspanya için yeni bir problem ve birçok yatırımcı yaptıkları yatırımlarını kaybetmiş.

Rapordan bir ifadede şu söyleniyor:

Kripto para şirketleri veya platformları, yasal düzlemde henüz regüle olmuş değiller. Herhangi bir kamu denetimi uygulamasından geçmiyorlar ve finansal garanti veren sistemlerden faydalanamıyorlar.

Ombudsmanlık ofisinden yardım isteyen yüzlerce dilekçenin sahibi, İspanya Merkez Bankası ve İspanya Menkul Kıymetler Düzenleyicisi tarafından yayımlanan “Kripto Para Birimi Varlıklarının Kullanım Riskleri” başlıklı 2018 yılı tarihli rapora yönlendiriliyorlar.

Raporda ayrıca mevcut iyileştirme sistemlerinin verimsiz olduğuna da işaret ediliyor. Mevcut sistemlerde, kullanıcılara yeterli korunma sağlanamıyor ve bu sebeple Finansal Müşteri Koruma Otoritesi’nin (FMKO) oluşturulmasının hızlanması gerektiği vurgulanıyor. İspanya’da FMKO oluşturma yasa teklifi geçen yıl (2021) verilmişti. Yasanın Mayıs 2022 tarihinde çıkması bekleniyor.

İlginizi çekebilir: Sam Bankman-Fried’a Göre Daha Fazla Regülasyon Gerekiyor!

Avrupa Birliği Kripto Paralar Genel - İspanya'da Kripto Para Yatırımcılarından Şikayet Var!

Avrupa Birliği de Uyarıyor

Kripto para yatırımlarını kaybedenlerin çokluğu, Avrupa’da da yankılanıyor. Çeşitli Avrupa enstitüleri, kullanıcıları olası risklere karşı uyarak çok sayıda bildiri yaptı. En yakın tarihte geçtiğimiz hafta Avrupa Birliği Denetim Otoriteleri, kripto paraların çoğu yatırımcı için uygun bir ödeme veya değişim aracı olmadığını açıklayan bir bildiri yayımlamıştı. Aynı bildiride, tüketicilerin yatırımlarının tamamını kaybedebileceklerine değinilmişti.

Daha fazla Avrupa haberi için buraya bakabilirsiniz.

Markets in Crypto Assets (MiCA), geçtiğimiz aylarda Avrupa’da bir yasa tasarısı sundu. Bu yasa tasarısı onaylanırsa, kripto para yatırımcıları piyasanın geleceği ve olası regülasyonlar hakkında daha net bir bakış açısına sahip olabilecekler. Bu onaydan önce Avrupa’da ve regülasyonların henüz oturmadığı tüm ülkelerde, ne yazık ki kripto para piyasası yatırımcılar için riskler barındırmaya devam ediyor.

Kripto Para Haberleri için: Kripto Para Haberleri

Gelişmelerden ve son dakikalardan haberdar olmak, kripto para dünyasında aktif bir yer edinmek istiyorsanız Telegram kanalımıza bekliyoruz.

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar