Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $61879.99
0.62%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $2988.51
-0.63%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $33.62
-2.61%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $540.4
-1.22%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

BLOCKCHAIN

Akıllı Sözleşmeler Konseptini Başarıyla Sonuçlandırdılar!

Clock
Paylaş
Akıllı Sözleşmeler Konseptini Başarıyla Sonuçlandırdılar!

Çok uluslu bankacılık devi Banco Santander ve dört İspanyol bankası, proof-of-concept kullanarak akıllı sözleşmeler konseptini başarıyla sonuçlandırdı.

PoC, Spanish Payment System’ı denetleyen IberPay ile birlikte koordine edilmiş durumda.

728×90 muhabbit - Akıllı Sözleşmeler Konseptini Başarıyla Sonuçlandırdılar!300x250 muhabbit - Akıllı Sözleşmeler Konseptini Başarıyla Sonuçlandırdılar!

Yapılan Deneme Blockhain’in Ödemeler İçin Uygulanabilirliğini Doğruladı

15 Temmuz tarihinde IberPay yaptığı açıklamada, PoC’in “ödeme alanında blockchain teknolojisini ve uygulanabilirliğin fizibilitesini doğruladığını ve ulusal ödeme sistemine başarılı bir şekilde entegre edildiğini” söyledi.

Akıllı sözleşmeler ile birlikte, belli başlı ön koşullar yerine getirildikten sonra ödemelerin yürütülmesi ve yapılandırılması otomatikleştirilir.

IberPay ve Banco Santander’in yanı sıra, dahil olan dört banka, İspanya’nın beşinci en büyük bankacılık grubu Banco Sabadell, BBVA, Bankia ve Caixabank olarak kayıtlara geçti.

Grant Thornton, yedi işletme düğümü ile bankalararası bir blockchain ağı kullanarak PoC’i test etmek ve 20.000’den fazla otomatik anlık işlemi başarı ile gerçekleştirebilmek adına IberPay’e danışmanlık hizmetleri vermiş durumda.

Tamamlana ödeme başına ortalama işlem süresinin 2.5 saniye olduğu kayıtlara geçti. Bu durum ile birlikte, bu protokolün gerçek dünyaya uygulanabilirliğine olan güvenin arttığı bildirildi.

IberPay, PoC’nin “maksimum güvenlik, verimlilik, izlenebilirlik ve bütünlük garantisinin yanı sıra mevcut düzenlemelerle uyumlu” olduğunu belirtti.

Santander’in Önceki Blockchain Girişimleri

Bildiğiniz üzere İspanyol Banco Santander, finansal hizmetler için blockchain teknolojisini test etme ve uygulama işlemlerinde öncü bir kurum haline geldi. Geçtiğimiz kış Santander, halka açık Ethereum blockchain’ini kullanarak 20 milyon $’lık bir tahvil kullanmıştı.

Ayrıca Santander, Eylül 2019’da halka açık blockchain ağını kullanarak ilk uçtan uca blockchain tahvilini çıkartmıştı.

Banka ayrıca, Ripple’ın xCurrent teknolojisini perakende müşteriler için global ödeme hizmetlerine entegre etmişti. Ayrıca banka, bu sunduğu servisi Latin Amerika’ya kadar genişletme planlarından da bahsetmişti.

Gelişen ve evrimleşen blockchain teknolojisi ile birlikte, bir bir büyük bankalar bu sektörde yerini almak adına hızlı ve emin adımlar atmaya başladı. Santander’in bu hamlesi ile birlikte diğer hatrı sayılır büyük bankalar da blockchain teknolojisine olan ilgilerini hızlandıracaktır.

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar