BİZİ TAKİP EDİN

BLOCKCHAIN

İspanyol Bankaları Akıllı Sözleşmeler Konseptini Başarıyla Sonuçlandırdı!

Yayın:

-

ispanyol

Çok uluslu bankacılık devi Banco Santander ve dört İspanyol bankası, proof-of-concept kullanarak akıllı sözleşmeler konseptini başarıyla sonuçlandırdı.

PoC, Spanish Payment System’ı denetleyen IberPay ile birlikte koordine edilmiş durumda.

Yapılan Deneme Blockhain’in Ödemeler İçin Uygulanabilirliğini Doğruladı

15 Temmuz tarihinde IberPay yaptığı açıklamada, PoC’in “ödeme alanında blockchain teknolojisini ve uygulanabilirliğin fizibilitesini doğruladığını ve ulusal ödeme sistemine başarılı bir şekilde entegre edildiğini” söyledi.

Akıllı sözleşmeler ile birlikte, belli başlı ön koşullar yerine getirildikten sonra ödemelerin yürütülmesi ve yapılandırılması otomatikleştirilir.

IberPay ve Banco Santander’in yanı sıra, dahil olan dört banka, İspanya’nın beşinci en büyük bankacılık grubu Banco Sabadell, BBVA, Bankia ve Caixabank olarak kayıtlara geçti.

Grant Thornton, yedi işletme düğümü ile bankalararası bir blockchain ağı kullanarak PoC’i test etmek ve 20.000’den fazla otomatik anlık işlemi başarı ile gerçekleştirebilmek adına IberPay’e danışmanlık hizmetleri vermiş durumda.

Tamamlana ödeme başına ortalama işlem süresinin 2.5 saniye olduğu kayıtlara geçti. Bu durum ile birlikte, bu protokolün gerçek dünyaya uygulanabilirliğine olan güvenin arttığı bildirildi.

IberPay, PoC’nin “maksimum güvenlik, verimlilik, izlenebilirlik ve bütünlük garantisinin yanı sıra mevcut düzenlemelerle uyumlu” olduğunu belirtti.

Santander’in Önceki Blockchain Girişimleri

Bildiğiniz üzere İspanyol Banco Santander, finansal hizmetler için blockchain teknolojisini test etme ve uygulama işlemlerinde öncü bir kurum haline geldi. Geçtiğimiz kış Santander, halka açık Ethereum blockchain’ini kullanarak 20 milyon $’lık bir tahvil kullanmıştı.

Ayrıca Santander, Eylül 2019’da halka açık blockchain ağını kullanarak ilk uçtan uca blockchain tahvilini çıkartmıştı.

Banka ayrıca, Ripple’ın xCurrent teknolojisini perakende müşteriler için global ödeme hizmetlerine entegre etmişti. Ayrıca banka, bu sunduğu servisi Latin Amerika’ya kadar genişletme planlarından da bahsetmişti.

Gelişen ve evrimleşen blockchain teknolojisi ile birlikte, bir bir büyük bankalar bu sektörde yerini almak adına hızlı ve emin adımlar atmaya başladı. Santander’in bu hamlesi ile birlikte diğer hatrı sayılır büyük bankalar da blockchain teknolojisine olan ilgilerini hızlandıracaktır.

Yorum Yap

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

BLOCKCHAIN

Ethereum’da Staking Ödülleri Ne Kadar Olacak? Miktar Hızla Artıyor!

Bu algoritma değişikliği ile birlikte ağdaki madencilerin işlevi son bulmuş olacak. Ellerinde bulunan varlıkları ile birlikte “node”lar ağ üzerinde işlem doğrulamaya başlayacaklar. Bu noktada varlıkların stake edilmesi gerekmekte.

Yayın:

-

ethereum

Ethereum, 2.0 güncellemesi ile birlikte proof of work algoritmasını bırakarak proof of stake algoritmasına geçiş yapacak.

Bu algoritma değişikliği ile birlikte ağdaki madencilerin işlevi son bulmuş olacak. Ellerinde bulunan varlıkları ile birlikte “node”lar ağ üzerinde işlem doğrulamaya başlayacaklar. Bu noktada varlıkların stake edilmesi gerekmekte.

DeFi haberleri için: DeFi Haberleri

Proof of stake algoritmasında varlıkların stake edilmesi ve doğrulayıcı haline gelmesi için teşvik olarak staking ödülleri veriliyor. Proof of stake algoritmasını kullanan tüm ağlarda bulunan ödül sistemi, ağ üzerinde daha çok varlığın kilitli kalmasını, bu sayede de daha güvenli ve merkezsiz bir ağ oluşmasını sağlamayı amaçlıyor.

Kimi ağ yıllık yüzde 5’lik bir staking geliri sunarkern kimi ağ ise yüzde 10’ları aşan ödüller sunuyor.

Ethereum tarafında sunulacak ödülde ise sistem biraz daha farklı işliyor.

Stake Miktarına Göre Ödüller Değişecek

Bildiğiniz üzere ağın başlatılabilmesi için en az 524,288 ETH gerekmekte. Ağda minimum rakam olan 524 bin ETH’ın stake edilmesi halinde ağ üzerindeki yıllık staking geliri yüzde 21.6 olacak.

Fakat staking miktarının artması ile ters orantılı olarak staking ödülleri de azalacak. Örneğin 1 Milyon ETH’ın stake edilmesi halinde yıllık getiri yüzde 15.7’ye kadar düşecek.

5 Milyon ETH’ın stake edilmesi durumunda yıllık getiri yüzde 7 civarında olacak.

10 Milyon ETH’ın stake edilmesi halinde getiri yüzde 4.9’a kadar düşecek.

Yarısından Fazlası Tamamlandı

Ethereum 2.0’da Faz 0’ın başlatılabilmesi için gerekli olan 524,288 ETH ve 16,384 doğrulayıcının önemli bir kısmı tamamlanmış durumda. An itibarıyla 292,672 ETH’ın stake edildiği ağda 9,152 farklı doğrulayıcı ağa 32 adet ve üzeri ETH stake etmiş durumda.

Ethereum 2.0 Beacon Chain

An itibarıyla kabaca belirtilmiş başlangıç tarihi 1 Aralık görünüyor. 7 günde bir ağ yeterli miktara ulaşıp ulaşılmadığını kontrol etmekte. 1 Aralık’ta yeterli miktara ulaşılmaması halinde 7 gün sonra ağ tekrardan başlatılmayı deneyecek.

Ethereum haberleri için : Ethereum Haberleri

Bitcoin haberleri için: Bitcoin Haberleri

OKUMAYA DEVAM ET

BLOCKCHAIN

DeFi’da Kaçak Var! 20 Milyon $!

Platformun kontratında bulunan bir açıktan faydalanan saldırganlar 20 milyon $ değerinde DAI’yi ele geçirmeyi başardı.

Yayın:

-

pickle finance

DeFi platformu Pickle Finance saldırı ile karşı karşıya. Saldırganlar dün gece platformdan 20 Milyon $ değerinde DAI ele geçirmeyi başardı.

Pickle Finance, DeFi platformları arasında göreceli olarak eski platformlar arasında bulunmakta. Platformun kontratında bulunan bir açıktan faydalanan saldırganlar 20 milyon $ değerinde DAI’yi ele geçirmeyi başardı.

Açığın bulunduğu kontrat ise Pickle üzerindeki DAI pJar ürünü olarak görünmekte.

Pickle Finance Saldırganlarının Cüzdanı

Saldırı sonrasın PICKLE fiyatı da büyük kayıp yaşadı. An itibarıyla yüzde 50’ye varan kayıp yaşayan PICKLE, 10 $ seviyelerinden işlem görmekte.

DeFi Saldırıları

Halen oldukça erken dönemde olan DeFi ürünleri ve platformları oldukça fazla saldırı altında kalıyor. Daha önce güvenlik kontrolleri tamamlanan platformların da saldırı altında kaldığını ve fon kayıpları yaşadığına şahit olmuştuk.

Göreceli olarak halen risk taşıyan DeFi platformları kimilerine göre merkezi borsalardan daha güvenli.

Siz merkezsiz platformları mı yoksa merkezi platformlar mı tercih ediyorsunuz?

DeFi haberleri için: DeFi Haberleri

Bitcoin haberleri için: Bitcoin haberleri

OKUMAYA DEVAM ET
Coinzo

Trend Haberler

Tüm hakları saklıdır. Copyright 2020 Muhabbit
Feragatname: Muhabbit'in içeriği, doğası gereği bilgi amaçlıdır ve yatırım tavsiyesi olarak yorumlanmamalıdır. Kripto para ticareti, satın alma veya satma yüksek riskli bir yatırım olarak kabul edilmelidir ve her okuyucunun herhangi bir karar vermeden önce kendi araştırmalarını yapması önerilir.