Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $56761.12
10.65%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $3259.91
6.14%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $39.23
5.03%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $396.3
0.63%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

BLOCKCHAIN

İsrail Hükümeti, Hamas’a Finansman Sağlayan Kripto Para Cüzdanlarının Peşine Düştü!

Yetkililer, Hamas’ı finanse etmesi muhtemel hesapların kripto varlıklarına el konulmasını istedi.

Clock
Paylaş
İsrail Hükümeti, Hamas’a Finansman Sağlayan Kripto Para Cüzdanlarının Peşine Düştü!

İsrail savunma bakanı Beni Gantz, yakın zaman önce yaptığı açıklamada, yetkililerin Hamas’ı finanse etmesi muhtemel hesapların kripto varlıklarına el konulmasını istedi.

İsrail Ulusal Terörle Mücadele Finansman Bürosu’nun açıklamasında, hesaplar Hamas’ın finansmanına yardım ettiği iddia edilen bir işletmeye bağlı görünüyor. 

Binance BannerBinance Banner

El konulması istenilen 12 hesapta yer alan varlıklar arasında ciddi oranda resmî para birimi ve yaklaşık 30 adet dijital cüzdan bulunuyor. Yetkililer bu 30 dijital cüzdanın Al’matchadun isimli döviz şirketine yardım eden işletmelere ait olduğunu ifade ediyor. Bu hesapların da Shamlach’lar olarak bilinen bir aileye ait olduğu söyleniyor. Açıklamada, ailenin ayrıca ele geçirilen kripto para birimlerinin bir kısmına doğrudan sahip olduğu da belirtildi.

Gantz yaptığı basın açıklamasında ayrıca şu ifadelere yer verdi:

“Terörün ekonomik desteğini kesmek için akla gelebilecek her şekilde hareket etmek gerekiyor. Gereken tüm adımları atacağız.”

Terör Örgütlerine Aktarılan Kripto Paralar Takip Ediliyor

Bunun yanında İsrail hükümeti, Hamas’a yardım etmek amacıyla kripto para kullanımına karşı sert önlemler almaya devam ediyor. Blockchain analitik firması Elliptic’e göre, Temmuz 2021’de Gantz, yaklaşık 7,7 milyon değerinde kripto para birimine sahip olan 84 adrese el konulmasını emretti. Yine yakın zaman önce, 47 kullanıcının kripto paralarını içeren varlıklara da el konuldu.

Üst düzey bir Hamas yetkilisinin The Wall Street Journal’a 2021 yılı Haziran ayında yaptığı açıklamada, İsrail-Filistin çatışmasının tırmanmasının ardından Hamas’a yapılan kripto para bağışlarında bir artış olduğunu söyledi. Bilindiği üzere Hamas, Avrupa Birliği, ABD, İsrail ve birçok ülke tarafından terörist bir grup olarak kabul ediliyor.

Hamas’a yapılan ödemelerin önüne geçmek isteyen tek ülke İsrail değil. Ağustos 2020’de ABD ajansları, biri Hamas ile bağlantılı olmak üzere terörizmin finansman ağlarını hedef alan bir operasyonun parçası olarak yaklaşık üç yüz adet Bitcoin adresi ele geçirdiklerini açıklamıştı. Görünen o ki ülkeler kripto paralar kullanılarak yapılan yasa dışı faaliyetlerin önüne geçmek için yoğun bir mücadele veriyor.

Bitcoin Haberleri İçin: Bitcoin Haberleri

Kripto Para Haberleri İçin: Kripto Para Haberleri

Gelişmelerden ve son dakikalardan haberdar olmak, kripto para dünyasında aktif bir yer edinmek istiyorsanız Telegram kanalımıza bekliyoruz.

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar