Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $67130.01
0.15%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $3459.92
-0.94%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $31.92
2.84%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $593.2
-0.89%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

BLOCKCHAIN

İsviçre Merkez Bankasından CBDC Hamlesi

Reuters’ın haberine göre, bu deneysel İsviçre CBDC’si finansal kurumlar tarafından kullanılmak üzere tasarlanan bir pilot programın parçası olacak.

Clock
Paylaş
İsviçre Merkez Bankasından CBDC Hamlesi

İsviçre Merkez Bankası Başkanı Thomas Jordan yaptığı açıklamada, ülkenin SIX Digital Exchange platformunda toptan ödemeler için bir merkez bankası dijital para birimi (CBDC) çıkaracaklarını duyurarak, İsviçre’nin CBDC pilot programına katılan ülkeler listesine katılacağını belirtti.

728×90 muhabbit - İsviçre Merkez Bankasından CBDC Hamlesi300x250 muhabbit - İsviçre Merkez Bankasından CBDC Hamlesi

Jordan, perakende odaklı bir CBDC’nin ise gelecekte olasılık dahilinde olduğunu ancak İsviçre Merkez Bankası’nın bu konuda temkinli davrandığını ifade etti. Reuters’ın haberine göre, bu deneysel İsviçre CBDC’si finansal kurumlar tarafından kullanılmak üzere tasarlanan bir pilot programın parçası olacak.

“Bu sadece bir deneme değil, banka rezervlerine eşdeğer gerçek bir para olacak. Amacımız, piyasa katılımcılarıyla gerçek işlemleri test etmektir.”

Thomas Jordan

İsviçre, CBDC teknolojisini denemeye başlayan son ülkelerden biri oldu. Çin, Hindistan ve Avustralya gibi ülkeler zaten bu teknolojiyi pilot programlarla halihazırda test ediyor.

2019 yılında SIX Group ile yapılan bir ortaklık anlaşmasıyla, SIX Digital Exchange’in 2021 yılında faaliyete geçmesinden uzun bir süre önce İsviçre Merkez Bankası dijital para birimi konusunda çalışmalara başlamıştı.

CBDC’ler, stablecoin’lerle benzerlik gösterir çünkü her ikisi de bir egemen para biriminin değerine bağlı dijital tokenlardır. Ancak CBDC’ler, özel şirketler tarafından değil, kendi hükümetleri veya merkez bankaları tarafından yönetilen bir yapıya sahiptir.

Sosyal medya hesaplarımızdan bize katılabilir, son blockchain gelişmelerinden anlık ve hızlı haberdar olabilirsiniz: https://linktr.ee/muhabbitcom

Daha Fazla Kripto Para Haberleri İçin: Kripto Para Haberleri

Daha fazla Blockchain Haberleri için: Blockchain Haberleri

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar