BİZİ TAKİP EDİN

ÖNE ÇIKAN

İtalya Regülatörü, Kripto Paraların Denetimsiz Yayılımından Endişeli!

İtalya’nın borsa düzenleyici birimi Consob, kripto paraların denetimsiz yayılımı konusunda endişeli olduklarını dile getirdi.

Yayın:

-

italya kripto para muhabbit

Kripto para dünyası birçok ülkenin gündeminde olmaya devam ediyor. İtalya’nın borsa düzenlemelerinden sorumlu regülatörü Consob bugün (14 Haziran 2021) yapılan basın toplantısında, kripto para birimlerinin “denetimsiz” yayılımından endişe duyduklarını ifade etti.

Reuters’ın haberine göre ülkenin borsa düzenlemelerinden sorumlu birimi Consob’un Başkanı Paolo Savona basın açıklamasında kripto paralara da değindi. Savona, kripto paraların uygun gözetim olmadan yayılım göstermesinin piyasa şeffaflığında sorunlar yaratabileceğini dile getirdi.

“Uygun gözetim olmazsa piyasa işletmecileri için yasallığın, rasyonel seçimlerin ve en temelinde piyasa şeffaflığının kötüye gitmesi olası.”

Consob Başkanı Paolo Savona

Merkez Bankalarını Baltalayabilir!

Savona, kripto para birimlerinin vergi kaçırma, kara para aklama ve terörizmi finanse etme gibi suç faaliyetleri için bir kalkan olabileceği konusunda uyardı. Ayrıca Savona, kripto para birimlerinin merkez bankalarının para politikası yürütme kabiliyetini de baltalayabileceğini düşündüklerini ifade etti.

Savona şu anda dolaşımda yaklaşık 4 bin ila 5 bin arasında düzenlenmemiş kripto para olduğuna değindi. Ayrıca Consob’un son dönemde İtalya’da yasa dışı olarak kripto para toplayan yüzlerce internet sitesinin kapatıldığını açıkladı.

“Avrupa düzeyinde bir çözüme ulaşmak uzun sürerse, İtalya kendi önlemlerini almak zorunda kalacak.”

Consob Başkanı Paolo Savona

Gelişmelerden ve son dakikalardan haberdar olmak, kripto para dünyasında aktif bir yer edinmek istiyorsanız Telegram kanalımıza bekliyoruz.

Yorum Yap

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Trend Haberler