Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $66466.35
4.22%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $3481.93
2.66%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $28.1
4.50%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $588.3
3.10%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

BITCOIN

Jameson Lopp: Hal Finney, Satoshi Nakamoto Değildi

ALS hastalığı sonucunda hayatını kaybeden Hal Finney’in, Satoshi Nakamoto olduğuna inanılıyordu. Peki bu gerçekten doğru mu?

Clock
Paylaş
Jameson Lopp: Hal Finney, Satoshi Nakamoto Değildi

Bitcoin’in yaratıcısı meşhur Satoshi Nakamoto kim? Bu sorunun cevabı bir sır olarak kalmaya devam ediyor. Ancak bu sorunun cevabına ilişkin, şimdiye dek birçok tahmin yapıldı.

Bazı isimler (Craig Wright gibi), kendilerinin Satoshi Nakamoto olduğunu iddia etti. Bazı isimler ise kendileri yalanlasa da, onların Satoshi Nakamoto olduğuna inanıldı. Bu isimlerden en öne çıkanı ise, Hal Finney.

728×90 muhabbit - Jameson Lopp: Hal Finney, Satoshi Nakamoto Değildi300x250 muhabbit - Jameson Lopp: Hal Finney, Satoshi Nakamoto Değildi

Jameson Lopp adlı araştırmacı; 21 Ekim 2023 tarihinde yazdığı makalede, Hal Finney’in gerçekten Satoshi Nakamoto olamayacağına dair önemli detaylar paylaştı.

Satoshi Aktifken, Finney Spor Yapıyordu

ALS hastalığı öncesinde koşu yapmayı seven biri olan Hal Finney, Satoshi Nakamoto’nun Bitcoin’i geliştirirken yaptığı yazışmalar esnasında 10 millik koşu etkinliğine katılmıştı. Buradan yola çıkan yazar, koşu yaptığı günlerde Hal Finney’in bilgisayar başında Bitcoin ile ilgili kodlama ve görüşmeler yapmasını olası görmüyor.

Kodlama Farkı ve Gizlilik

Bir diğer bulgu ise, Satoshi ile Finney arasındaki kodlama stili farkı. Her iki isimin de node kurulumu ile ilgili çalışmalarına yer veren araştırmacı, kodlamalar arasındaki farklılıkları ortaya koyuyor.

Bir diğer argüman ise, Satoshi’nin tamamen gizliliğe önem vermesine rağmen Finney’in bunu tam olarak uygulamadığı yönünde. Finney, hayatı hakkında kamuoyunu aydınlatan bir isimdi. Araştırmacı yazar konu ile ilgili şöyle söylüyor:

“Hal Finney aslında özel biri değildi. Eşine göre, Hal, herkesin gizliliğe hakkı olduğuna inanan bir gizlilik savunucusuydu. Ancak gizlilik, dünyaya seçici olarak kendinizi açıklayabilme yeteneğidir ve Hal iş ilişkileri hakkında oldukça açık bir insandı.”

Lopp’a göre olası Satoshi Nakamoto tahminleri yapmak mümkün ancak Satoshi Nakamoto’nun bir kişi değil, bir fikir olarak kalmasını daha iyi buluyor. Çünkü Nakamoto’nun tam olarak da istediği buydu.

Sosyal medya hesaplarımızdan bize katılabilir, son blockchain gelişmelerinden anlık ve hızlı haberdar olabilirsiniz: https://linktr.ee/muhabbitcom

Daha Fazla Kripto Para Haberleri İçin: Kripto Para Haberleri

Daha fazla Blockchain Haberleri için: Blockchain Haberleri

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar