Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $63815.95
3.25%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $3065.07
5.45%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $35.23
14.61%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $549.9
5.18%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

BLOCKCHAIN

Japon Düzenleyiciler, Stablecoin Faaliyetlerine Düzenleme Getirmek İstiyor!

Japonya, Tether gibi stablecoinlerin ihracında olan artışı sınırlandırmak istiyor.

Clock
Paylaş
Japon Düzenleyiciler, Stablecoin Faaliyetlerine Düzenleme Getirmek İstiyor!

Yerel haber ajansı Nikkei tarafından yayımlanan bir habere göre; Japonya, Tether gibi stablecoinlerin ihracında olan artışı sınırlandırmak istiyor. Bu kapsamda ülke, büyüyen bir finans alanında yer alan kripto para birimlerine ait faaliyetlerin düzenlenmesi için ABD’nin girişimlerine benzer düzenlemeler öneriyor.

728×90 muhabbit - Japon Düzenleyiciler, Stablecoin Faaliyetlerine Düzenleme Getirmek İstiyor!300x250 muhabbit - Japon Düzenleyiciler, Stablecoin Faaliyetlerine Düzenleme Getirmek İstiyor!

İlginizi çekebilir: Stablecoin Nedir?

2022 yılında harekete geçmeyi planlayan Finansal Hizmetler Ajansı, bankalara ve banka havalesi gerçekleştiren şirketlere stablecoin ihracı konusunda kısıtlama getirmek üzere yeni mevzuat planlıyor. Nikkei’ye göre, cüzdan üreticileri de dahil olmak üzere stablecoin ile faaliyet gösteren şirketlerin de FSA denetimine tâbi olması isteniyor.

Bunun yanında Nikkei’nin haberinde şu ifadelere yer veriliyor:

Kullanıcıların, kimlik doğrulama ve şüpheli işlem bildirimi gibi faaliyetleri için Japonya yasaları kapsamında yer alan gerekliliklerin yerine getirilmesi istenecek.

Ülkeler Endişeli

Bilindiği üzere son dönemlerde kripto para sektöründe gerçekleşen çok hızlı ilerleme, bazı dünya ülkelerini endişelendirmeye devam ediyor. Özellikle bu konuda bazı adımlar gerçekleştiren ABD’li düzenleyiciler kontrolün elden çıkmaması için çalışıyor.

Konu hakkında yakın zaman önce açıklama yapan ABD finans yetkilileri, stablecoin kullanıcılarına yönelik riskleri ele almak ve bu alandaki sahtekarlıkları önlemek için uygun denetim ve düzenlemeye tâbi olan sigortalı saklama kurumları olmasını önerdi. Çünkü yakın zaman önce ABD tarafından yayımlanan bir raporda, stablecoinlerin piyasa değerinin, Ekim 2021 itibarıyla 127 milyar doları aştığı belirtildi. Bu durum ise finansal sistem için risk olarak görülüyor.

Şimdi ise Japonya, atmış olduğu bu adımla düzenleme isteyen diğer dünya ülkelerinin arasına katılmış olacak.

Daha Fazla Kripto Para Haberleri İçin: Kripto Para Haberleri

Daha fazla Blockchain Haberleri için: Blockchain Haberleri

Gelişmelerden ve son dakikalardan haberdar olmak, kripto para dünyasında aktif bir yer edinmek istiyorsanız Telegram kanalımıza bekliyoruz.

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar