Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $67346
-0.03%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $3465.95
-1.12%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $32.13
2.42%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $593.6
-1.13%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

BLOCKCHAIN

Japonya, Kripto Para Vergilendirme Sisteminde Değişikliğe Gidiyor!

Vergi oranlarında indirime gidilmesi planlanıyor.

Clock
Paylaş
Japonya, Kripto Para Vergilendirme Sisteminde Değişikliğe Gidiyor!

Yerel haber kaynağı Yomiuri’ye göre, Japonya’nın Finansal Hizmetler Ajansı, ülkenin 2023 yılı vergi reformu öncesinde tüzel kişiler için kripto para vergilendirme sistemini değiştirmeyi düşünüyor. 

728×90 muhabbit - Japonya, Kripto Para Vergilendirme Sisteminde Değişikliğe Gidiyor!300x250 muhabbit - Japonya, Kripto Para Vergilendirme Sisteminde Değişikliğe Gidiyor!

Önerilen değişiklik, kripto paralar ile ilgili bazı yenilikleri de beraberinde getiriyor. Bunlara örnek verecek olursak, her vergilendirme yılının sonunda elden çıkarılmamış kurumsal kripto varlıkları için sermaye kazancı yükümlülüklerinin kaldırılmasını ve ayrıca kripto varlıkların sınıflandırmasının değiştirilmesi yer alıyor. Bununla birlikte geçerli maksimum sermaye kazancı vergisinin %55’ten %20’ye düşürülmesi planlanıyor.  

Çeşitli Oranlarda Vergi Alınıyor

Japonya’nın yürürlükteki vergi kanunlarına göre, kripto para birimlerindeki gerçekleşmemiş sermaye kazançları, her mali yılın sonunda gelir olarak kabul ediliyor. Bu da gelir vergisi yükümlülüklerini beraberinde getiriyor.

Ayrıca, herhangi bir mali yılda 200.000 JPY’nin (1.463 $) üzerindeki hem bireysel hem de kurumsal kripto para kazançları, %15 ila %55 arasında değişen bir oranda vergilendirilen çeşitli gelirler olarak sınıflandırılıyor. Buna karşılık, hisse senedi ve forex ticaretinden elde edilen kârlar ise sadece %20’lik bir vergiye tabi olarak kabul edilmiş durumda.

Bu arada Japonya’da daimi ikamet eden yabancılar da %55’in üzerindeki nominal oranlara tabidir. DeFi, Bitcoin madenciliği veya normal kripto para ticareti gibi tüm kripto para geliri getiren faaliyetler, çeşitli gelirlere göre vergilendiriliyor. 

bitcoin vergi yok - Japonya, Kripto Para Vergilendirme Sisteminde Değişikliğe Gidiyor!

Sektör uzmanları, Japon kripto para girişimlerinin karşılaştığı yüksek vergi yükümlülüklerinin, kurumsal ikametgâhlarını yurt dışına kaydırmada önemli bir rol oynadığını söylüyor. 

Buna örnek olarak Astar Network, sıkı vergi ödemelerinden kaçınmak için bu yılın başlarında tokenlarını denizaşırı ülkelerde kullanmaya karar verdi ve şu anda merkezini Singapur’a taşıdı. Astar’ın kurucusu Sota Watanabe, önerilen vergi reformu hakkındaki yorumlarını ifade ederek, bunun “hâlâ yolun ortasında olmasına rağmen Web3 endüstrisi için iyi bir ivme” olabileceğini söyledi.

Daha Fazla Kripto Para Haberleri İçin: Kripto Para Haberleri

Daha fazla Blockchain Haberleri için: Blockchain Haberleri

Gelişmelerden ve son dakikalardan haberdar olmak, kripto para dünyasında aktif bir yer edinmek istiyorsanız Telegram kanalımıza bekliyoruz.

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar