Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $61253.21
1.18%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $3341.72
0.48%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $41.1
2.57%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $401.5
-2.17%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

BLOCKCHAIN

Japonya: COVID ile Mücadelede, Blockchain Yardımcı Olabilir

Japonya Maliye Bakanı Taro Aso: Blockchain teknolojisi koronavirüs salgınına karşı mücadelede kullanılabilir.

Clock
Paylaş
Japonya: COVID ile Mücadelede, Blockchain Yardımcı Olabilir

Japonya Maliye Bakanı Taro Aso, blockchain teknolojisinin gizlilik özelliği sayesinde Koronavirüs: Covid-19 salgınına karşı mücadelenin temas takibinde kullanılabileceğini söyledi.

Binance BannerBinance Banner

24 Ağustos’ta Tokyo’da FIN / SUM Blockchain & Business olarak da bilinen Blockchain Küresel Yönetişim Konferansı’nın açılış konuşmasını gerçekleştiren Japon Bakan Aso, konuşmasında Koronavirüse atıfta bulunarak, yaygın bulaşıcı hastalıklarla mücadelede blockchain teknolojisinin kullanmanın, temas takibi için çözüm sağlayabileceğinden bahsetti.

Salgın riskini azaltmak için sınırlı sayıda insanın fiziksel olarak katılmasına izin verilen konferans aynı zamanda canlı olarak da çevrimiçi bazı platformlarda yayınlanarak etkinliğe fiziki olarak katılamayan diğer katılımcıların uzaktan takip etmesini de sağladı.

Dünya çapında neredeyse 24 milyon Koronavirüs: Covid-19 vakası olduğunu ve bunların 60.000’den fazlasının da Japonya’da bulunduğunu dile getiren Bakan Aso, salgın haline gelen ve hâlihazırda etkisini sürdürmekte olan bu virüsün ne kadar tehlikeli olduğundan da bahsetti. Gerekli önlemlerin alınmaması durumunda ise vaka sayısında artışların yaşanabileceğini ve virüsün yaşamsal bir tehdit olarak karşımızda durmaya devam edeceğini söyledi.

Aso, salgının önlenebilmesi ile ilgili yapılacak olan çalışmalarda blockchain teknolojisinin kullanılarak oluşturulacak olan temas takibi uygulamaları sayesinde, yapılan testler sonucunda pozitif çıkan kişiler için gizlilik sağlayabileceğini ifade etti. Bu sayede vaka takibinin daha kolay yapılabileceğini aynı zamanda vaka artışlarının anlık olarak izlenebileceğini hatta bu teknolojinin gelecekte karşılaşılacak olası salgınların da önlenmesi konusunda yardımcı olabileceğinden bahsetti.

Hatırlanacağı üzere Finans devi SBI Holding’in CEO’su da Mayıs ayında yaptığı bir açıklamada, ülkenin COVID kapsamında karşılaştığı bazı sorunlara çözüm olarak blockchain teknolojisinin  maskeler de dahil olmak üzere temel malzemelerin tedarik zincirinin izlenmesinde faydalı olabileceğinden bahsetmişti.

Japon Bakan, bu konuda herhangi bir ilerleme kaydetmek için blockchain ile ilgilenen topluluklar ile Japon yetkililerin bir araya gelerek bir çalışma başlatmaları gerektiğini de sözlerine ekledi. Ayrıca Japon Bakan şu ifadelerde bulundu:

Bazı topluluklar, blockchain teknolojisinin anlaşılmamasından dolayı yeniliği engelleyebileceklerine inandıkları için ilgili gelişmelere karşı olabilir. İhtiyacımız olan şey, teknolojinin en iyi şekilde kullanılması için birlikte çalışmak ve işbirliği yapmaktır.

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar