Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $63404.14
2.47%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $3477.67
1.34%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $42.75
-3.28%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $414.7
1.00%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

ÖNE ÇIKAN

Japonya, Stablecoinlerin Yasal Statüsü Hakkında Karar Verdi!

Japonya’nın Finansal Hizmetler Ajansı (FSA), önümüzdeki aylarda stablecoin ihraççılarını yöneten düzenlemeler getirecek.

Clock
Paylaş
Japonya, Stablecoinlerin Yasal Statüsü Hakkında Karar Verdi!

Japonya, geçtiğimiz ay yaşanan TerraUSD çöküşünden sonra ​​kripto paralar ve stablecoinler konusunda yasal bir çerçeve getiren ilk büyük ekonomilerden biri oldu. Bugün (03.06.2022) Japonya Parlamentosu, stablecoinlerin yasal statüsünü açıklayan ve onları dijital para olarak tanımlayan önemli bir yasayı onayladı.

Binance BannerBinance Banner

Japonya’nın Finansal Hizmetler Ajansı (FSA) tarafından hazırlanan yasa tasarısı, ilk olarak Aralık 2021’de duyurulmuştu. Mart 2022’de parlamentodan geçtikten sonra bugünkü genel oturumda çoğunluk tarafından onaylandı.

İlginizi çekebilir: Stablecoin Nedir?

Stablecoinler, değeri genellikle ABD doları, euro veya pound gibi fiat (itibari) para birimine ya da altın gibi emtialara sabitlenen kripto paralardır. Bitcoin ve diğer kripto paraların değişken fiyatlarını sabitlemek için tasarlanmışlardır.

Japonya’nın Stablecoin Yasası

2023’te yürürlüğe girecek olan bu yeni mevzuata göre, stablecoinlerin Japon yeni ya da başka bir yasal para ile ilişkilendirilmesi ve teminat sahiplerinin bunları nominal değerde kullanma hakkı olması gerekiyor. Mevzuatta ayrıca; stablecoinlerin sadece lisanslı bankalar, kayıtlı para transfer acenteleri ve güvenilir şirketler tarafından verilebileceği ve FSA’nın stablecoin ihraççılarını yöneten düzenlemelerin önümüzdeki aylarda getirileceği belirtiliyor. Ancak yeni yasada, Tether gibi denizaşırı şirketler ve algoritmik stablecoinlere dair bir açıklama yer almıyor.

İlginizi çekebilir: Algoritmik Stablecoin Nedir? UST ve LUNA’da Tam Olarak Neler Oldu?

USDC ihraççısı Circle’ın küresel politika başkanı Dante Disparte konuyu açıklayan şu ifadeleri kullandı:

“Japonya’nın bu kararını, akıllı politikanın standart belirleyici bir örneği olarak görüyoruz. Karar, hissedarların güvenliği için kılavuzluk ederken inovasyonu ve ekonomik kalkınmayı teşvik ediyor. Bu, diğer ülkelerden görmeyi umduğumuz stablecoin mevzuatına liderlik edecek dengeli bir yaklaşım.”

Bugün parlamentodaki oylamadan önce en büyük Japon finansal hizmetler grubu olan Mitsubishi UFJ Trust and Banking Corporation, Progmat Coin adlı kendi stablecoinini çıkarma planlarını açıkladı.

Düzenleyiciler Şimdi Stablecoinlerle Daha İlgili!

Terra’nın algoritmik stablecoini UST, dolara sabitlenen 1:1 dengesini kaybettikten sonra stablecoinler son haftalarda düzenleyiciler tarafından artan bir incelemeye tabi tutuldu. Terra’nın çöküşü, küresel kripto para piyasalarını derinden sarstı ve ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, UST’yi “hızla büyüyen risklere” bir örnek olarak gösterdi. Bu açıklama endişeleri daha fazla artırdığı için daha sonra kripto paraların genel olarak finansal sistem için herhangi bir risk oluşturmadığını belirtti.

Daha fazla Kripto Para Haberleri için: Kripto Para Haberleri

Gelişmelerden ve son dakikalardan haberdar olmak, kripto para dünyasında aktif bir yer edinmek istiyorsanız Telegram kanalımıza bekliyoruz.

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar