Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $56752.48
0.60%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $3236.53
-0.22%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $39.21
-1.75%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $396.3
-0.73%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

BLOCKCHAIN

Japonya, Yaptırımları Uygulamak İçin Yasal Adım Atıyor!

Japonya, Döviz ve Dış Ticaret Yasasını kripto para borsalarını da kapsamına alacak şekilde değiştirmeyi planlıyor.  

Clock
Paylaş
Japonya, Yaptırımları Uygulamak İçin Yasal Adım Atıyor!

Japon bir hükümet yetkilisi, yaptığı açıklama ile Japonya’nın, “Döviz ve Dış Ticaret Yasası”nı, kripto para borsalarını da kapsamına alacak şekilde değiştirmeyi planladığını duyurdu. 

Yetkili tarafından önerilen bu değişikliğin, yaptırım uygulanan ülkelerin kripto paralar kullanarak yaptırımlardan kaçmasını önlemek için gerçekleştirileceği belirtildi.

Binance BannerBinance Banner

Basın toplantısında konuşan kabine baş sekreteri Hirokazu Matsuno, hükümetin döviz yasalarının kapsamını genişletmek için adım atmaya başlayacağını belirtti.

Matsuno tarafından önerilen bu değişiklik önerisi, ülkenin yeni seçilen Başbakanı Fumio Kishida tarafından da destek gördü. Hatta başbakan, yeni yasaları uygulamak için Batılı müttefiklerle koordineli hareket etmek üzere hükümet yetkililerine çağrıda bulundu.

Yeni yasa kapsamında, bankalarda olduğu gibi kripto para borsalarınına da yaptırım uygulanan Rus bireyler veya gruplarla ilgili işlemleri doğrulaması ve bildirmesi gerekecek.

Ülkeler Rusya’ya Karşı Yaptırımları Sürdürüyor

Bilindiği üzere Japonya, batılı müttefiklerinin çoğuyla birlikte, Ukrayna’daki eylemlerinin ardından Rusya’ya karşı çeşitli mali yaptırımlar uyguladı. 

Bu kapsamda çeşitli adımlar atan Japon düzenleyici kurum, kripto para borsalarından, yaptırım uygulanan ülkeler için işlemlere izin vermemelerini istedi.

Şimdi ise kapsamı daha da genişletecek yasa ile kripto para borsalarının çeşitli yaptırımlara tabii Rus yetkililer, oligarklar, bankalar ve diğer kurumlar için işlemlerin engellenmesi yasal bir zorunluluk haline gelecek.

Rusya- Kripto para

Rusya’nın kripto para kullanarak yaptırımlardan kaçmaya çalışmasıyla ilgili endişenin nedeni, ülkenin kripto para piyasasına artan ilgisinden ve bakanları tarafından yapılan son yorumlardan kaynaklanıyor.

Bilindiği üzere Rusya‘ya yönelik başlatılan mali yaptırımlar, Rusya’yı uluslararası ticaret pazarına erişmek için alternatif ödeme sistemleri ve yöntemleri aramaya zorluyor.

Resmi olarak başlatılan transfer yasaklarından kaçmak isteyenler ise şu an en kolay yöntem olarak kripto paraları kullanmaya başlamış durumda.

Bu durumdan da rahatsız olan birçok ülke, düzenleyici kurumlar aracılığı ile hem bankaları hem de kripto para borsalarını radarına almış durumda.

Daha Fazla Kripto Para Haberleri İçin: Kripto Para Haberleri

Daha fazla Blockchain Haberleri için: Blockchain Haberleri

Gelişmelerden ve son dakikalardan haberdar olmak, kripto para dünyasında aktif bir yer edinmek istiyorsanız Telegram kanalımıza bekliyoruz.

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar