Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $56741.21
1.76%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $3234.74
0.46%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $39.16
-0.91%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $395.9
-1.03%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

BLOCKCHAIN

Joe Biden, Kripto Paralarla İlgili Kararnameyi İmzaladı!

ABD Devlet Başkanı Joe Biden, kripto paralarla alakalı kararnameyi imzaladı.

Clock
Paylaş
Joe Biden, Kripto Paralarla İlgili Kararnameyi İmzaladı!

ABD Devlet Başkanı Joe Biden, kripto paralarla alakalı kararnameyi imzaladı. Kararname kripto paralarla alakalı sert regülasyonlar içermiyordu. İmzalanan kararname; tüketicinin korunması, finansal istikrar, yasa dışı kullanımlar, küresel finans sektöründe liderlik, finansal katılım ve sorumlu inovasyona odaklanıyor.

Binance BannerBinance Banner

Üst düzey bir yönetim yetkilisi, gazetecilere kripto para sektörünün büyümesinin ABD finansal sistemini, ulusal güvenliği veya iş istikrarını tehdit edebileceğinden bahsetti ve sözlerine şu şekilde devam etti:

Yeterli gözetim olmadan, suçlular kripto para birimlerini para aklamak veya yaptırımlardan kaçınmak için kullanabilirler.

Ancak aynı zamanda kripto paralar, Amerikan inovasyonu ve rekabet gücü için fırsatlar sağlayabilir, finansal katılımı teşvik edebilir. İnovasyon, Amerika’nın hikayesinin ve ekonomimizin merkezinde yer alıyor.

İnovasyonlar iş ve fırsatlar yaratıyor, yeni endüstriler yaratıp inşa ediyor ve küresel rekabet gücümüzü sürdürmemizi sağlıyor.

biden-muhabbit

Kararnamede Neler Yer Alıyor?

Kararnamede yaklaşık 40 milyon Amerikalı veya toplam ABD nüfusunun %16’sının kripto paralara yatırım yaptığı bildiriliyor. Kripto para piyasasının oynaklığına da değinilen kararnamede, yatırımcıların oynaklığa karşı korunmasına dair maddeler de yer almakta. Hükümet yetkilisi, yatırımcı korunmasının ana hedef olduğunu söyledi.

ABD Başkanı Biden, yalnızca makroekonomik riskleri değil, aynı zamanda bu varlıklarla uğraşan her birey, yatırımcı ve işletme için mevcut risklerle birlikte mikroekonomik riskleri anlamak için bütüncül bir hükümet yaklaşımı ortaya koydu.” 

Yürütme emri ayrıca devlet kurumlarından, ulusal bir fayda olarak kabul edildiği taktirde ABD’nin bir merkez bankası dijital para birimini nasıl çıkarabileceğini değerlendirmelerini isteyecek.

Yürütme emrinin uzun süredir ulusal güvenliğe odaklandığı da söyleniyor. Bir hükümet yetkilisi, yönetimin bu endişeleri gidermek için şimdiden çalışmalara başladığını söyledi. ABD Adalet Bakanlığı ve FBI’ın kripto paralarla işlenen veya suç unsuru olarak kripto para kullanan suçlara odaklanan yeni birimlerini örnek gösterdi.

Kararnamenin bir kısmı, ABD Hazine Bakanlığı’nı “paranın ve ödeme sistemlerinin geleceği” hakkında bir rapor hazırlamaya yönlendiriyor. Kurumlar arası rapor; kripto para birimlerinin ekonomik ve finansal büyüme, finansal kapsayıcılık, ulusal güvenlik üzerindeki etkisini ve “teknolojik yeniliğin bu geleceği ne ölçüde etkileyebileceğini” analiz edecek.

Kararname Basına Sızdırılmıştı!

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, kripto paralarla ilgili kararnameyi yanlışlıkla ABD medyasına sızdırmıştı. Ancak beklenenin aksine kararnamede kripto paralarla alakalı sert regülasyonlar bulunmuyordu. Kripto paralarla alakalı yapıcı maddeler bulunduran kararname, kripto para piyasasında pozitif bir etki yarattı.

Rusya Ukrayna savaşı ile birlikte 36.000 $’lara düşen Bitcoin fiyatı, 9 Mart Çarşamba günü sert bir şekilde yükselerek 42.000 $ seviyelerine ulaştı. Diğer kripto paralar da bu durumdan pozitif etkilendi ve birçok altcoin %10’a yakın yükseliş sergiledi.

Hazine sekreteri Janet Yellen’ın 9 Mart günü Çarşamba günü ABD Hazinesi’nin web sayfasında yayımlaması gereken kararnameyi 8 Mart Salı günü yayımlamış oldu. Ancak kısa süre sonra belge kaldırıldı. Buna rağmen birçok kişi çoktan belgeye ulaşmıştı.

Yellen’ın kaldırılan açıklamasında şundan bahsediliyor:

Hazine, paranın ve ödeme sistemlerinin geleceği hakkında bir rapor hazırlamak için kurumlar arası meslektaşlarıyla beraber çalışacak. Dijital varlıklar tarafından gündeme getirilen soruların çok fazla açıdan incelenmesi gerektiğinden, sağlam standartları olan bir eşitliği sağlamak için uluslararası ortaklarımızla birlikte çalışacağız.

Biden’ın verdiği yeni yürütme emrinin, bir grup federal kuruma kripto paralarla ilgili düzenleyici değişikliklere duyulan ihtiyacın yanı sıra Bitcoin ve diğer kripto para birimlerinin ulusal güvenlik ve ekonomik etkisini araştırma talimatı vermesi bekleniyor.

Daha fazla haber için : Öne Çıkanlar

Daha fazla Bitcoin haberi için : Bitcoin

Gelişmelerden ve son dakikalardan haberdar olmak, kripto para dünyasında aktif bir yer edinmek istiyorsanız Telegram kanalımıza bekliyoruz.

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar