Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $67362
-0.11%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $3470.01
-1.08%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $32.03
2.30%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $593.8
-1.10%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

ÖNE ÇIKAN

JPMorgan, First Republic Bank’ı Nasıl Satın Aldı!

JPMorgan’ın 12 Mart’ta First Republic Bank’a güçlü bir finansman sağladığı ortaya çıktı.

Clock
Paylaş
JPMorgan, First Republic Bank’ı Nasıl Satın Aldı!

ABD bankaları büyük bir güven kriziyle sarsılırken, bankacılık devi JPMorgan‘ın 12 Mart’ta First Republic Bank‘a güçlü bir finansman sağladığı ortaya çıktı. Alınan bilgilere göre JPMorgan’ın sağladığı finansman tam 10 milyar dolar!

728×90 muhabbit - JPMorgan, First Republic Bank'ı Nasıl Satın Aldı!300x250 muhabbit - JPMorgan, First Republic Bank'ı Nasıl Satın Aldı!

Ancak bu güçlü destek, mevduat sahiplerinin First Republic Bank‘tan fonlarını kaçırmasına engel olamadı. Yine de JPMorgan ve CEO’su Jamie Dimon‘ı son zamanların en olağanüstü ABD bankası kurtarma işlemlerinden birinde kilit isim haline getirdi. Dimon, bu sayede Wall Street’in en güçlü bankacılarından biri oldu.

Fakat bu satın alma beraberinde bazı soruları da akıllara getirdi. Büyük banka iflaslarının tehlikeleri, bankacılık endüstrisindeki düzenleyici denetiminin yeterliliği ve Biden yönetiminin, şirketlerin kendi aralarında anlaşma sağlayarak çok güçlü hale gelmelerini önleme kararlılığı gibi konular yeniden gündeme taşındı.

Piper Sandler analistleri, bu satın almanın JPMorgan için finansal boyutun ötesinde olduğunu söylediler. Anlaşma her ne kadar JPMorgan’ı “turbülans zamanlarında başvurulan endüstri lideri” olarak sağlamlaştırmış olsa da, “too-big-to-fail” olarak nitelendirilen durumun politik endişe olduğu bir dönemde çok daha büyük bir konuma gelmenin banka açısından kaygı verici olduğunu ifade ettiler. Dimon ise analistlere katılmayarak, bankasının çok büyüdüğü yönündeki iddialara karşı çıktı.

First Republic Bank Krizi

2023 Mart ayı başlarında, Silicon Valley Bank‘ta meydana gelen fon kaçışı, mevduat sahiplerini ve yatırımcıları korkutarak, güvendikleri kurumlara yönlendirdi ve bu durum First Republic’i hedef haline getirdi. İlk çeyrekte 100 milyar dolardan fazla para çıkışı yaşayan First Republic, parasal kaynakları artırmak için çok çabaladı. Ancak regülatörler 12 Mart’ta, Silicon Valley Bank ve Signature Bank‘ı ele geçirmişti ve sistemde güveni sağlamak için acil önlemler açıklamışlardı. Bu sırada First Republic, JPMorgan da dahil olmak üzere toplam 70 milyar dolarlık fon erişimi için ek adımlar attığını duyurdu. Ancak bu güvence piyasaları sakinleştiremedi ve First Republic’in hisse senedi bir sonraki gün yeniden düştü.

Tüm bunlar yaşanırken, regülatörlerin JPMorgan’ın başka bir bankayı satın almasına izin vermeyecekleri yönünde görüşler yaygındı. Çünkü JPMorgan, ülkenin toplam banka mevduatının %10’unu elinde tuttuğu için federal yasa büyük bir bankanın bu eşiği aşacak bir satın alma işlemine girmesini engelliyordu. Ancak iflas etmiş bankaların satın alımları bu kuralın dışında kalabiliyor.

Durumun kötüye gitmesiyle geçtiğimiz hafta sonu JPMorgan, PNC Financial Services Group (PNC.N), Citizens Financial Group Inc (CFG.N) ve Fifth Third Bancorp (FITB.O) gibi devler, bankayı satın almak için müzayedeye katıldılar. Müzayede, FDIC’nin danışmanlarının her teklifi uygunluk açısından incelemesiyle gece boyunca sürdü. Bankanın tamamı için ve varlıklarının bir kısmı için teklifler sunuldu. FDIC, satın alma ile ilgili yaptığı ilk açıklamada, çözümün son derece rekabetçi bir ihale süreci içerdiğini ve mevduat sigorta fonu için en az maliyetli alternatifi seçtiklerini söyledi.

JPMorgan’ın, First Republic’e olan ilgisinin ne zaman başladığı tam olarak bilinmese de, Jamie Dimon‘ın bankanın finansal durumunu güçlendirmek için danışmanlık rolünün ötesine geçtiği görülüyor. Bunun sebeplerinden biri First Republic’in zengin müşteri portföyü olabilir. Çünkü bu zengin müşterilerin JPMorgan’ın kendi özel bankacılık hizmetleri için önemli katkı sağlayacağı açıkca ortada.

First Republic Bank Ne Zaman Kuruldu?

Elit müşterilere ayrıcalıklı kredi faizleri sunan First Republic, Ohio’daki bir bankacının oğlu olan James “Jim” Herbert tarafından 1985 yılında kuruldu. Banka, finansal krizden hemen önce 2007 yılında Merrill Lynch tarafından satın alındı. Ancak Merrill Lynch’in kendisi Bank of America Corp (BAC.N) tarafından satın alındıktan sonra, yeni sahibi ondan kurtulmaya karar verdi ve First Republic 2010 yılında yeniden halka açıldı.

Sosyal medya hesaplarımızdan bize katılabilir, son blockchain gelişmelerinden anlık ve hızlı haberdar olabilirsiniz: https://linktr.ee/muhabbitcom

Daha Fazla Kripto Para Haberleri İçin: Kripto Para Haberleri

Daha fazla Blockchain Haberleri için: Blockchain Haberleri

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar