Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $67346.01
-3.16%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $3766.26
0.93%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $37.67
-5.28%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $591.1
-3.56%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

BLOCKCHAIN

JPMorgan, Metaverse’teki İlk Büyük Banka Oldu!

JPMorgan, 1 trilyon dolarlık bir fırsat olarak değerlendirdiği metaverse sektöründe, resmi olarak ilk büyük banka oldu.

Clock
Paylaş
JPMorgan, Metaverse’teki İlk Büyük Banka Oldu!

ABD’nin en büyük bankası JPMorgan, metaverse sektörünü 1 trilyon dolarlık bir fırsat olarak nitelendirdi. JPMorgan, popüler blok zinciri tabanlı bir evren olan Decentraland’de sanal bir yer açarak metaverse’e adımını atmış oldu.

JPMorgan’ın metaverse’te hizmet verdiği ilk sanal ve resmi banka, Decentraland evreninde Metajuku adlı bir alışveriş merkezinde bulunuyor. Kullanıcılar, JPMorgan CEO’su Jamie Dimon’un dijital bir portresi tarafından karşılanıyor.

728×90 muhabbit - JPMorgan, Metaverse'teki İlk Büyük Banka Oldu!300x250 muhabbit - JPMorgan, Metaverse'teki İlk Büyük Banka Oldu!
e1216658 d73b 43d8 8877 06aaa706ed4b 1200x564 - JPMorgan, Metaverse'teki İlk Büyük Banka Oldu!
Decenterland

Sanal bankaya giriş yapan kullanıcılar, üst kata çıktıklarında bir yöneticinin kripto para ekonomisi üzerine bir sunum yaptığını farkedecekler. Dileyen kullanıcılar, sunuma katılarak yeni bilgiler öğrenebilir.

JPMorgan: Metaverse’te Banka!

JPMorgan’ın metaverse’teki sanal bankasının ismi Onyx‘tir. Onyx ismi, JPMorgan’ın şirket içi blok zinciri ödeme sisteminden geliyor. Bütün bunları bir raporda açıklayan JPMorgan, şirketlerin metaverse’te yapabilecekleri iş fırsatlarını açıkladı.

Raporda şu ifadeler yer alıyor:

Metaverse, önümüzdeki yıllarda her sektörde bir şekilde barınabilecek. Bununla birlikte metaverse’ün piyasa fırsatının yıllık 1 trilyon doların üzerinde olduğu tahmin ediliyor.

İnsanların her yıl sanal ürünlere toplam 54 milyar doların harcandığını göz önüne alınırsa, JPMorgan’ın raporu metaverse konusunda haklı olabilir. Bunun dışında insanlar, sadece müzik satın almak için yıllık yaklaşık 27 milyar dolar harcıyor.

Rapor, sanal arazilerin ortalama fiyatının 2021 Haziran ayında 6.000 $ iken, 2021 Aralık ayında 12.000 $’a ulaştı. Araziler yaklaşık iki kat değerlendi. Bununla birlikte oyun içi reklam harcamalarının 2027 yılına kadar yılda 18,4 milyar dolara ulaşacağını tahmin ediliyor.

JPMorgan, metaverse’te inşa edilen yeni ekonomiyi sürekli geliştirmek ve çalışmalarından yeni yollarla para kazanmak için Web3’ü kullanan birkaç kullanıcı belirledi.

Metaverse sektörünün gelişmesiyle dijital ürün ve hizmetlerin artık tek bir oyun platformuna veya markaya bağlı olmadığı kanıtlayabilir. Bununla birlikte muazzam ekonomik fırsatların kilidini açabilir.

JPMorgan, Adidas ve Nike’ın NFT tabanlı ürünler çıkarmasını ve Samsung’un bir metaverse mağazası açmasını büyük bir adım olarak nitelendirdi.

İlginizi Çekebilir: Metaverse Nedir?

16 Şubat 2021 tarihinde Disney, metaverse’e evrenini keşfetmek için yeni bir yönetici olan Mike White’ı resmi olarak işe aldığını duyurdu. Disney CEO’su Bob Chapek’in bir notuna göre Disney, hikaye anlatma hünerini dijital dünyaya taşımak istiyor.

Chapek metaverse ile alakalı şunları söyledi:

Bugün, bu evrenleri birbirine bağlayarak yeni bir paradigma yaratma fırsatına sahibiz. Dijital evrende izleyicilerin hikayelerimizi nasıl deneyimlediği ve bunlarla nasıl etkileşim kurduğu konusunda meraklıyız.

Ancak JPMorgan raporunda sadece iyi şeylerden bahsedilmedi. Raporun olumsuz kısmında ise şunlar yazıyor:

Metaverse’in sunduğu çok fazla olanak var ancak etkileşim, topluluk oluşturma, kendini ifade etme gibi konuların daha da çok geliştirilmesine ihtiyacı var. Genel kullanıcı deneyimine baktığımızda; kusurlar, avatarların düşük performansı ve ticari altyapıdaki zorluklar öne çıkıyor.

Daha fazla Blockchain Haberleri için: Blockchain Haberleri

Gelişmelerden ve son dakikalardan haberdar olmak, kripto para dünyasında aktif bir yer edinmek istiyorsanız Telegram kanalımıza bekliyoruz.

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar