Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $51475.08
1.20%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $2993.64
2.05%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $36.77
2.05%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $380.9
1.09%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

BLOCKCHAIN

Kazakistan, Kripto Para Madencilik Merkezi Olma Yolunda İlerliyor!

Kazakistan, Rusya’yı geride bırakarak, kripto para madenciliği sıralamasında üçüncü ülke konumuna yerleşti.

Clock
Paylaş
Kazakistan, Kripto Para Madencilik Merkezi Olma Yolunda İlerliyor!

Orta Asya ülkesi Kazakistan, kripto para madenciliği konusunda ilerleme kaydetmeye devam ediyor. Ülke son bir yılı aşkın bir süredir Bitcoin madenciliği konusunda, Rusya’yı geride bırakarak, dünya üzerinde üçüncü ülke konumuna yerleşti.

Binance BannerBinance Banner

Kripto para madenciliği konusunda Amerika Birleşik Devletleri (%37.84) liderliğini sürdürüyor. İkinci sırada Çin (%21.11) gelirken, onların hemen ardından Kazakistan geliyor. Ülke şu anda toplam Bitcoin hash oranının %13.22’sine katkıda bulunuyor.

Cambridge Alternatif Finans Merkezinden alınan verilere göre, Kazakistan’ın mutlak hash oranına katkısı ise (aylık ortalama) saniyede 24,8 exahash (Eh/s) olarak belirlenmiş durumda. Bunun yanında lider ülke ABD’nin 71 Eh/s ve Çin’in ise 39.6 Eh/s katkıda bulunduğu belirtiliyor.

Aslında Kazakistan enerjiye oldukça bağımlı bir ülke olarak biliniyor. Madencilerin de ülkeye yoğun ilgi göstermesi, Kazakistan’da büyüyen bir güç açığına neden oldu. Ülkenin mevcut elektrik altyapısının yoğunluğu kaldıramaması nedeniyle de elektrik kesintilerinde artışlar meydana gelmeye başladı.

Ardından da bazı madencilik şirketleri kapanma noktasına kadar geldi. Avrupa Birliği tarafından ortaklaşa finanse edilen Uluslararası Enerji Ajansı (IEA), yayımladığı bir raporda, Kazakistan’ın farklı kaynaklara olan ihtiyaçlarını listeledi. Ülkenin petrol (%50’nin üzerinde), kömür (%28) ve doğal gaz (%17) gibi yenilenemeyen enerjiye büyük ölçüde bağımlı olduğu belirtiliyor. Ajans tarafından yayımlanan raporda ayrıca şu sonuçlara da varıldığı belirtiliyor:

“Kömürün çoğu elektrik ve ısı üretimi için kullanılırken, petrolün çoğu özellikle karayolu taşımacılığında nihai tüketiciler tarafından kullanılıyor.”

Bununla birlikte, Bitcoin hash oranına katkıda bulunan bu ilk üç ülke, Malezya, Almanya ve İran gibi diğer ülkelerin payını da kullanmaya devam ediyor. 

Çin’in Getirdiği Yasaklar Rakip Ülkelere Yaradı

Hatırlanacağı üzere Çin hükümeti, geçtiğimiz yıl Bitcoin ve diğer kripto paraların madencilik faaliyetlerine yasak getirmişti. Aynı zamanda bunların ticaretinin de yapılması yasaklanmıştı. İşte bu nedenle Çin’den kaçan kripto para madencileri soluğu Kazakistan’da alarak faaliyetlerine devam etmeye başladı.

Eylül 2022 tarihinde kripto para madencilik faaliyetlerine yeniden başlayan Çin, bu alanda eski gücünü kaybetmiş durumda. Çin tarafından getirilen yasaklar, en büyük rakibi olan ABD’ye yaramış görünüyor. Çünkü o zamandan itibaren dünya genelinde en büyük Bitcoin madencilik merkezi olarak ABD zirveye oturdu.

Kazakistan artan madencilik faaliyetlerinin yanında, bir yandan da kripto para birimlerini resmi para birimine dönüştürmek için de girişimlerde bulunuyor. Konu ile ilgili olarak Uluslararası Dijital Köprü 2022 forumunda konuşan Devlet Başkanı Kassym-Jomart Tokayev, Kazakistan’ı dijital teknoloji, kripto para ekosistemi ve düzenlenmiş madencilik alanında lider yapma vizyonunun olduğu dile getirdi.

“Daha ileri gitmeye hazırız. Bu finansal araç, daha fazla alaka ve güvenliğini gösterirse, kesinlikle tam yasal tanıma alacaktır.”

Twitter’dan anlık ve hızlı haber akışı için hesabımızı takip edebilirsiniz: https://twitter.com/Muhabbitcom

Daha Fazla Kripto Para Haberleri İçin: Kripto Para Haberleri

Daha fazla Blockchain Haberleri için: Blockchain Haberleri

Gelişmelerden ve son dakikalardan haberdar olmak, kripto para dünyasında aktif bir yer edinmek istiyorsanız Telegram kanalımıza bekliyoruz.

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar