Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $64261.19
-3.17%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $3175.85
-8.13%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $27.36
-8.80%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $564.3
-3.31%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

BITCOIN

Kazakistan’daki Bitcoin Madencileri BTC Fiyatıyla İlişkili Vergiler Ödeyecek!

Alibek Kuantyrov, bu vergilendirme planının devlet bütçesi için bir iyileştirme olduğunu belirtti.

Clock
Paylaş
Kazakistan’daki Bitcoin Madencileri BTC Fiyatıyla İlişkili Vergiler Ödeyecek!

Kripto varlık endüstrisine yön veren Bitcoin’in fiyatının yükselmesi herkesi mutlu ediyor. Fakat Kazakistan’daki Bitcoin madencileri için aynı şey söz konusu değil, çünkü yakında daha fazla vergi ödeyebilirler.

Bir zamanlar baskılardan dolayı Çinli Bitcoin madencileri için çekici bir ülke olarak görülen Kazakistan, şimdi sektörü olumsuz etkileyecek yeni vergiler oluşturmaya hazırlanıyor.

728×90 muhabbit - Kazakistan'daki Bitcoin Madencileri BTC Fiyatıyla İlişkili Vergiler Ödeyecek!300x250 muhabbit - Kazakistan'daki Bitcoin Madencileri BTC Fiyatıyla İlişkili Vergiler Ödeyecek!

Ulusal Ekonomi Bakanı Alibek Kuantyrov, 14 Nisan Perşembe günü yaptığı açıklamada; vergi ödemelerini, madencilikle çıkarılan tokenların değerlemesine bağlayacak bir vergi planı üzerinde çalıştıklarını söyledi.

Alibek Kuantyrov’un ilk açıklaması; kripto paralar, merkeziyetsiz teknolojiler ve blockchain içerikli online dergi ForkLog tarafından yayımlandı. Açıklamaya göre Kuantyrov, vergilendirme planının devlet bütçesi için bir iyileştirme olduğunu belirtiyor.

Bununla birlikte bu karar; Kazakistan’daki madencilerin, yüzde 10 gibi sabit madencilik vergileri alan ve Bitcoin City inşaatını finanse eden El Salvador gibi ülkelere rağbet etmesine sebep olabilir.

Madenciler için vergi yükünü artırmayı düşünüyoruz, şu anda madenciler için vergi oranını kripto paraların değerine bağlamayı da düşünüyoruz. Kripto paralar büyürse, bütçe için iyi olacak.

Alibek Kuantyrov
Kazakistan Madenciler Genel 2 - Kazakistan'daki Bitcoin Madencileri BTC Fiyatıyla İlişkili Vergiler Ödeyecek!

Kazakistan Artık Kripto Para Madencileri İçin Fazla Cazip Değil

Aslında ilk zamanlar Kazakistan hükümeti Çin baskılarından kaçan madencileri olumlu bir tavırla karşılamıştı ancak bu durum kısa bir süre içinde değişti.

Kazakistan, madencilik için dünyanın en ucuz enerjilerinden birini sunarken, bir anda madencilerin enerji talebinin katlanarak arttığını savundu. Bir ayda kWh başına 20 sentlik bir madencilik vergisi getirdi ve enerji maliyeti 10 ile çarpıldı.

Ancak bu yeni önlemler sadece vergiyle kalmadı. Bunun yanı sıra hükümet, birçok madencilik tesisini kapatmaya başladı ve sözde cennet, Bitcoin madencilik endüstrisi için bir baş ağrısına dönüştü.

Kazakistan’da 2017’den beri faaliyet gösteren Cryptocurrency Mining Group’un (CMG) kurucu ortağı Denis Rusinovich, ülkenin bir anda “kahramanlıktan bir hiçliğe geçtiğini” söyledi ve hükümetin uyguladığı düzenleyici önlemleri kınadı.

Madenciler, Bitcoin Yükseldikçe Daha Fazla Vergi Ödeyecek!

Aynı şekilde Kazakistan Ulusal Blok Zinciri ve Veri Merkezi Endüstrisi Birliği Direktörü Alan Dorjiyev, yerel bir haber ajansına hükümetin Bitcoin fiyatıyla bağlantılı bir enerji vergisi düşündüğünü söyledi.

Vergide bir derecelendirme düşünülüyor: Örneğin, Bitcoin 40.000 dolardayken bir vergi, 40.000 doların üzerinde başka bir vergi gibi… Ama bu hala tartışma düzeyinde.

Alan Dorjiyev’in tahminlerine göre, ocak ayından bu yana madencilerden kaynaklanan ve birçok yerde tekrarlayan elektrik kesintileri düşünüldüğünde, her an elektrik tarife fiyatlarında yeni bir artış olabilir. Henüz tam olarak düzenleme yapılmadığı için de ülkede madencilik faaliyetlerini yürütmek daha zor hale gelebilir.

Daha Fazla Bitcoin Haberleri İçin: Bitcoin Haberleri

Gelişmelerden ve son dakikalardan haberdar olmak, kripto para dünyasında aktif bir yer edinmek istiyorsanız Telegram kanalımıza bekliyoruz.

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar