Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $53603.99
3.98%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $3139.81
2.52%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $38.76
5.47%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $395.7
2.43%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

BITCOIN

Kazakistan’daki Vergilerin Avantajlarını Sömürmekle Suçlanan Madencilerin Başı Dertte!

Kazakistan’daki yetkililer, birkaç madenci şirketinin yararlanmaması gereken vergi indirimlerinden yararlandığını söyledi.

Clock
Paylaş
Kazakistan’daki Vergilerin Avantajlarını Sömürmekle Suçlanan Madencilerin Başı Dertte!

Kazakistan’daki yetkililer, birkaç madenci şirketinin yararlanmaması gereken vergi indirimlerinden yararlandığını söyledi. Denetçiler, kripto para firmalarının vergilere milyonlarca dolar ödememek için firmalarını “yenilikçi şirket” olarak kaydettiğini söyledi.

Binance BannerBinance Banner

Kazakistan’daki 5 Madencilik İşletmesi 18 Milyon Dolarlık Vergi Muafiyeti Aldı!

Kazakistan’daki düzenleyiciler, yenilik geliştirme kapsamında işletmelere sunulan vergi avantajları kısmına kripto para madenciliği işletmelerini de ekledi. Ülkenin bütçe harcamalarını denetleyen bir temsilciye göre “Dijital Kazakistan” adlı program düzgün bir şekilde uygulanmıyor.

Akylbay Ibraev, 2021’in üçüncü çeyreğinde beş madencilik şirketine 8,5 milyar tenge (18 milyon $) vergi imtiyazı verildiğini açıkladı. Yetkili, vergi muafiyetlerine haksız yere sahip olduklarını düşünüyor.

Madenciler Suçsuz!

Ancak madencilerin mevcut yasaya aykırı hiçbir şey yapmadıkları ortaya çıktı. Accounts Committee, gelecekte bu tür durumlardan kaçınmak için bazı değişiklikler önerdi. Ibraev, konu hakkında şunları söyledi:

Denetimimizin sonuçlarına dayanarak, hükümete bu alandaki mevzuatın iyileştirilmesi için adımlar atıldı.

Kazakistan Dijital Geliştirme, İnovasyon ve Havacılık Sanayi Bakan Yardımcısı Askar Zhambakin, kripto para işletmeleri devlet bütçesindeki herhangi bir zarar veya kayıptan sorumlu tutulamadığını söyledi ve şunları ekledi:

Madencilik şirketleri, teknoloji şirketleri gibi kayıt olma hakkına sahipler.

Hükümet yetkilisi, konu hakkında şunları söyledi:

Şu anda bu sorunu çözmek için kayıt kurallarını değiştiriyoruz.

Kazakistan Muhabbit

Çin’in Kripto Paralara Karşı Tutumu

Çin’in kripto paralarla ilgili her şeye yasak getirmesinin ardından, birçok madenci soluğu başka ülkeler aldı. Çoğu madenci Kazakistan’da operasyonlarına devam etti. Bazı madenciler teşviklerden dolayı Amerika Birleşik Devletleri’ndeki Teksas eyaletinde operasyonlarına devam etmeyi tercih etti.

Kazakistan’a giden madenciler, elektrik kesintilerinden dolayı operasyonlarını düzgün bir şekilde devam ettiremedi. Halk, madencilerin çok fazla elektrik kullandığını düşündü ve ülkeyi terk etmelerini istedi. Madenciler, ülkenin büyüyen elektrik açığından sorumlu tutuldu ve 2022 Şubat ayında Başkan Kassym-Jomart Tokayev, ülkenin mali gözlemcisine tüm madencilik işletmelerini tanımlamasını ve belgelerinin kontrol edilmesini emretti.

Madencilik işletmeleri kış aylarında elektrik kesintilerinden zarar gördü. Elektrik kesintileri şimdiden bazı şirketleri Amerika Birleşik Devletleri gibi başka ülkelere taşınmaya zorladı. Mart ayının ortalarında yetkililer, yasal olarak çalışan Bitcoin madencilik şirketleri de dahil olmak üzere Kazakistan genelinde 100’den fazla madencinin operasyonlarını durdurdu.

Daha fazla Blockchain Haberleri için: Blockchain Haberleri

Daha fazla Altcoin Haberleri için: Altcoin Haberleri

Gelişmelerden ve son dakikalardan haberdar olmak, kripto para dünyasında aktif bir yer edinmek istiyorsanız Telegram kanalımıza bekliyoruz.

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar