Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $67166.01
-0.39%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $3462.2
-1.39%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $31.86
2.05%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $593.3
-1.18%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

BLOCKCHAIN

KlimaDAO, Karbon Dengelemesi Oranını Yüzde 50 Oranında Artırdı!

Blok zinciri yoluyla iklim düzenlemesi gittikçe daha popüler bir hale geliyor!

Clock
Paylaş
KlimaDAO, Karbon Dengelemesi Oranını Yüzde 50 Oranında Artırdı!

Karbon dengeleme protokolü KlimaDAO, 12 Aralık verilerine göre 14 milyon tonun üzerinde karbon dengelemesi sağladı. 14 milyon ton karbon dengelemesi yaklaşık 100 milyon dolar bütçe ile sağlanabiliyor.

728×90 muhabbit - KlimaDAO, Karbon Dengelemesi Oranını Yüzde 50 Oranında Artırdı!300x250 muhabbit - KlimaDAO, Karbon Dengelemesi Oranını Yüzde 50 Oranında Artırdı!

Klima DAO’nun yaptığı karbon dengeleme miktarı; Gürcistan, Jamaika veya Papua Yeni Gine’nin yıllık yaptığı karbon dengelemesine eş değerdir. Kripto paralarla alakalı işlemlerin çevreyi çok fazla kirlettiğine dair söylentilere Klima DAO iyi bir cevap olabilir.

Bilindiği üzere KlimaDAO’nun amacı, değerlerini artırmak ve denkleştirme üreten faaliyetleri daha karlı hale getirmek için mümkün olduğu kadar çok karbon denkleştirmesi elde etmektir. Karbon dengelemesi ise; doğadaki arazilerin korunması veya ormanların ve sulak alanların restore edilmesi gibi doğayı güçlendirmeyi ve iklimi düzeltmeyi hedefleyen faaliyetlerin yapılmasını sağlar. Karbon dengelemesiyle beraber doğanın dengesi bir şekilde dengelenmeye çalışılmaktadır.

Milyarder Mark Cuban tarafından desteklendiği bilinen proje, 2021 Kasım ayının sonundan bu yana 5 milyondan fazla karbon dengelemesi yaparak, yazının yazıldığı an itibariyle 14.5 milyona ulaştı. 

Klima DAO’nun “token”ı olan Base Carbon Tonnes (BCT) stake ederek karbon dengelemesi yapılabilmektedir. Bilindiği üzere blok zincirdeki mevcut 10,7 milyon BCT’nin yaklaşık %85’i kilitlendi. Her bir BCT, “Verified Carbon Unit” üzerinden 1 ton karbonu temsil eden kripto paradır. Proje, Sushiswap’ta teşvikli likidite havuzları sunarak BCT “token”larının daha fazla kullanılmasını hedefliyor.

Blockchain aracılığıyla iklim değişikliği kontrolü, hem teknoloji meraklısı hem de çevreye duyarlı kişiler arasında ortak bir konu haline geldi. İskoçya’daki GOP26 etkinliği sırasında, Birleşik Vatandaşlar Örgütü ve İklim Değişikliği Koalisyonu’ndan gruplar, yeşil ekonomi girişimlerini savundu.

KlimaDAO’nun kurucusu Archimedes, Planet of the Klimates’in 10 Ocak’taki bölümünde yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

“Kim olduğumuzu ifşa etmemiz gereken bir noktada olacak mıyız? Belki bir noktada KlimaDao o kadar güçlenir ki, dünya hükümetleri kim olduğumuzu bilmek ister.”

Klima DAO ekibi ayrıca; Gold Standard gibi geleneksel firmaların, projedeki ciddi anlamda büyümesinin DAO’nun yasal olarak nasıl çalıştığı konusunda, daha fazla düzenleyici netliğe ihtiyaç duyabileceğini söyledi.

Daha fazla Bitcoin Haberleri için: Bitcoin Haberleri

Daha Fazla Blockchain Haberleri İçin: Blockchain Haberleri

Gelişmelerden ve son dakikalardan haberdar olmak, kripto para dünyasında aktif bir yer edinmek istiyorsanız Telegram kanalımıza bekliyoruz.

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar