Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $64300.07
-0.77%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $3507.82
-0.04%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $27.04
-2.63%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $584
-0.49%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

ÖNE ÇIKAN

Koreli Borsa, Hacim Manipülasyonuyla Milyonlar Kazanmış!

Güney Kore’nin en büyük kripto para borsalarından olan Coinbit hakkında hacim manipülasyonu iddiasıyla soruşturma açıldı.

Clock
Paylaş
Koreli Borsa, Hacim Manipülasyonuyla Milyonlar Kazanmış!

Güney Kore’nin en büyük kripto para borsalarından biri olan Coinbit’e, borsa hacmini manipüle ettiği iddiasıyla soruşturma açıldı.

Bu sabah (26.08.2020) Seul polisi, Coinbit’in ülke çapındaki ofislerine eş zamanlı bir baskın düzenledi. Baskının nedeni ise ticaret hacmi oluşturup milyonlarca dolar kazanmak için yasa dışı yöntemlerin kullanılması. Baskında elde edilen belgelere göre, Coinbit hacminin %99’undan fazlasının sahte olduğu tespit edildi.

Sahte hacim ayarlanması kripto para borsaları için sık rastlanan bir şey hatta “wash trading” denilen yöntem ile karşılıklı alım satım yapan botlar sayesinde piyasa yanılsaması yapılabiliyor. Coinbit’in gerçekleştirdiği wash trading şekli ise şöyleydi; tüm kullanıcı fonlarını içeren iki varlık hesabı açıldı. Bitcoin, Ethereum, XRP ve Tether gibi lider kripto para birimleriyle de bu varlık hesapları arasında “hayalet” yani aslında olmayan işlemler gerçekleştirildi. Bununla birlikte yalnızca tek bir borsada ICO’su yapılan token ve altcoinlerin arzlarını kontrol edip daha yüksek fiyatlar vererek de şüpheli işlemler yapıldığı öğrenildi.

728×90 muhabbit - Koreli Borsa, Hacim Manipülasyonuyla Milyonlar Kazanmış!300x250 muhabbit - Koreli Borsa, Hacim Manipülasyonuyla Milyonlar Kazanmış!

Manipülasyon, Zimmete Para Geçirme… Peki Başka?

Borsanın bu işleyişi için ise tek suçlu Choi Mo değil. Tüm ekip üyeleri işleyişin farkında olarak borsadaki farklı hesaplar arasında alım satım yapmış. Bu sahte hacimle 100 milyon won’un üzerinde yani 85 milyon dolardan fazla para kazanılmış.

Bu kazancın yanı sıra şirketin muhasebe kısmında da tutarsızlıklar olduğu belirtiliyor. İsminin verilmesini istemeyen bir vergi muhasebecisinin yorumuna göre Coinbit baştan beri dışarıdan gelen denetimcilerin görüşlerini kulak arkası ediyordu. Bu da aslında şirketin başından beri kirli işlere bulaşmış olabileceğini gösteriyor. Çünkü muhasebedeki tutarsızlıklar zimmete para geçirmeyi gösteriyor.

Bununla birlikte Güney Kore’de yaşanan ilk sahtekârlık davası bu değil. Şimdiye kadar birkaç olaya ev sahipliği yapmıştı. Güney Kore kripto para borsaları konusunda daha yeni yeni katı kurallar koymaya başlıyor. Bu sebeple de yakın gelecekte bu gibi baskınların sıklaşacağı düşünülebilir.

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar