Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $51816.87
2.36%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $3029.99
4.02%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $36.92
4.59%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $381
2.23%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

BORSA

Kripto Para Bankası Silvergate FTX’in Son Kurbanı Oldu!

Kripto para birimi odaklı Amerikan bankası Silvergate FTX’in çöküşünden etkilenen platformlar arasına adını yazdırarak iflasını duyurdu.

Clock
Paylaş
Kripto Para Bankası Silvergate FTX’in Son Kurbanı Oldu!

Kripto para birimi odaklı Amerikan şirketi Silvergate, FTX’in çöküşünden etkilenen son platform oldu. FTX’in iflasıyla sarsılan müşterilerin akın akın platformdan paralarını çekmesiyle beraber Silvergate operasyonlarını sonlandırmak durumunda kaldı.

Kaliforniya merkezli banka geçtiğimiz hafta yatırımcıların paralarını geri istemesine cevap olarak sermayesinin az olduğu uyarısını yapmış, operasyonlarına devam etmek yönünde de endişeleri olduğunun altını çizmişti.

Binance BannerBinance Banner

Sektördeki son gelişmeler ve yasal düzenlemeler neticesinde gönüllü olarak likidasyona yönelmenin şirket için “en iyi seçenek” olduğunu dile getiren şirket, aynı zamanda Amerika Birleşik Devletleri Adalet Bakanlığı tarafından da soruşturma altındaydı. Silvergate’in likidasyon planı sermayelerin tamamının geri ödenmesini de kapsıyor.

Şirket, 2022’nin 4.çeyreği için 1 milyar dolarlık kayıp bildirmişti. Kaybın sebebi ise yatırımcılar platformdan 8 milyar dolarlık yatırımlarını çektikten sonra şirketin bu açığı kapatmak için hisselerini zararına satmak zorunda kalmasıydı.

Coinbase ve Galaxy Digital da dahil olmak üzere bankanın pek çok ortağı geçtiğimiz hafta Silvergate ile ilişkilerini sonlandırdı. FTX ve Alameda Research’ün de Silvergate hesapları vardı.

Silvergate’in bildirisinden sonra açıklama yapan Coinbase borç veren şirkette hiçbir müşterisinin ya da şirket nakdinin bulunmadığını dile getirdi. Binance CEO’su Changpeng Zhao da şirketinin Silvergate’te herhangi bir hisse kaybının bulunmadığını söyledi.

Silvergate 35 Senelik Bir Geçmişe Sahipti

1988 yılında kurulan Silvergate, 2013 senesinde kripto para sektörüne geçiş yapmıştı. Banka ayrıca ipotek depo işiyle de uğraşıyordu ancak Aralık 2022’de artan faiz oranları ve ipotek hacmindeki düşüş nedeniyle bu birimi kapattığını duyurmuştu.

Geçtiğimiz hafta banka, kripto para ödeme platformu olan Silvergate Borsa Ağı’na (SEN) da son verdi. SEN, şirketin en popüler hizmetlerinden biriydi. Bu ağ yatırımcılar ve kripto para borsaları arasında gece gündüz hızlı transfer gerçekleştirmeye olanak tanıyordu.

Yatırım Danışmanı ve Lumida Wealth Yöneticisi Ram Ahluwalia’ya göre; Silvergate yatırımcıların parasını geri ödeyeceğini dile getirdiği için, iflasının sektördeki diğer bankalara da sirayet etme ihtimali düşük.(?) SEN gibi bir hizmetin kaybı ise tam bir “hayal kırıklığı.

“Kripto paralar için kritik bir altyapının stratejik bir kaybından bahsediyoruz.”

Ancak sektördeki son gelişmeler Ahluwalia’yı haksız çıkartmışa benziyor. Nitekim, Silvergate’in ardından ABD’nin dev bankalarından Silicon Valley Bank da (SVB) iflasını duyurarak sektörde iflas trendinin devamına işaret etti.

İlginizi çekebilir: Silvergate’in Ardından “Silikon Valley Bank” da (SVB) İflas Etti!

Washington’daki federal savcılar an itibarıyla şirketi ve şirketin FTX ve Alameda Research ile ilişkisini soruşturuyor. Ocak 2023’te 3 Amerikalı senatör bir araya gelmiş ve Silvergate’e risk yönetimi ve FTX’e dair sorular yöneltmişti.

İlginizi çekebilir: New York Başsavcılığı KuCoin’e Dava Açtı!

2022 senesinde 1 trilyon dolardan fazla değere sahip kripto para sektörden silindi. Sebep ise artan faiz oranlarının riskli varlıklara talebi azaltmasıydı. 2020 ve 2021’deki hızlı büyümeden sonra Bitcoin 2022’de %60 değer kaybetti. Bu kayıp da dijital varlık piyasası üzerinde büyük bir baskı yarattı. FTX’in Kasım 2022’deki çöküşü sonrasında 16.000 dolara kadar değer kaybeden Bitcoin’in değeri şu sıralar 20.000 dolar civarında seyrediyor.

Sosyal medya hesaplarımızdan bize katılabilir, son blockchain gelişmelerinden anlık ve hızlı haberdar olabilirsiniz: https://linktr.ee/muhabbitcom

Daha Fazla Kripto Para Haberleri İçin: Kripto Para Haberleri

Daha fazla Borsa haberi için: Borsa Haberleri

Daha fazla Blockchain Haberleri için: Blockchain Haberleri

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar